Właściwości lecznicze miłorzębu i zbiór surowca

2015-04-22 13:29

Miłorząb dwuklapowy (łac. Ginkgo biloba) to nie tylko piękna i unikatowa roślina ozdobna. To oryginalne drzewo od tysiącleci jest wykorzystywane w ziołolecznictwie – to środek wspomagający leczenie wielu chorób. Poznaj właściwości lecznicze miłorzębu.

Miłorząb dwuklapowy (miłorząb japoński) to relikt reprezentujący rośliny, które żyły na Ziemi w erze mezozoicznej. Przetrwał setki milionów lat, gdyż na etapie ewolucji wytworzył mechanizmy obronne przeciw chorobom, owadom i niekorzystnym warunkom. Jednocześnie miłorząb to gatunek, który sam dostarcza leczniczych związków, wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym i w ziołolecznictwie.

Miłorząb dwuklapowy – pozyskiwanie i suszenie surowca

Surowcem leczniczym miłorzębu są liście (Folium Ginkgo bilobae). Zaleca się je zbierać jesienią, gdy zaczynają żółknąć i opadać. Można je suszyć, układając cienkimi warstwami w miejscach zacienionych, przewiewnych i suchych (zwykle są to budynki gospodarcze lub strychy).

>>Przeczytaj też: Miłorząb dwuklapowy – jak uprawiać miłorząb w Polsce

Skład i właściwości miłorzębu

Miłorząb dwuklapowy jest bogaty w związki wpływające dobroczynnie na organizm, m.in. laktony, flawonoidy, kwasy tłuszczowe, lipidy, monoterpeny. Zróżnicowany skład chemiczny powoduje, że liście mogą być traktowane jako panaceum na wiele chorób.Napary z liści (łyżkę suszonego lub świeżego ziela zaparza się jak herbatę) usprawniają układ krążenia, wzmacniają odporność organizmu, działają ochronnie na układ nerwowy, poprawiają pamięć, koncentrację i spowalniają procesy starzenia. Naturalny lek jest wykorzystywany więc m.in. przy leczeniu depresji, cukrzycy i miażdżycy. Kuracje z użyciem miłorzębu stosuje się zwykle przez 2–6 miesięcy. Po tym czasie należy zrobić co najmniej kilkumiesięczną przerwę w dawkowaniu.

Zioła z przydomowego ogrodu? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to zioło?
tymianek pospolity
Nasi Partnerzy polecają