Pnącza o ozdobnych owocach - warto posadzić je w ogrodzie!

2017-09-21 10:54

Pnącza o ozdobnych owocach nie tylko tworzą doskonałe zielone parawany, ale dodatkowo stanowią niezwykłą ozdobę ogrodu. Dowiedz się, jakie pnącza mają ozdobne owoce.

Pnącza to jedne z bardziej uniwersalnych roślin ozdobnych, dlatego nietrudno znaleźć dla nich zastosowanie w ogrodzie. Doskonale nadają się do tworzenia parawanów, osłaniania nieatrakcyjnych części ogrodu, a także okrywania pergoli, altan, balustrad, pni drzew i ścian budynków. Pnącza znakomicie sprawdzają się też w roli żywopłotów, gdyż z reguły szybko rosną i w krótkim czasie tworzą gęstą ścianę zieleni. Ich największą ozdobą są zwykle atrakcyjne liście lub piękne kwiaty, ale czasami mogą być to również dekoracyjne owoce.

>>Przeczytaj też: Zastosowanie pnączy: pnącza posadzone przy ścianach budynków

Ozdobne owoce winobluszczy

Jednymi z najpopularniejszych pnączy, których ozdobą są nie tylko liście, ale także pojawiające się jesienią granatowoczarne, kuliste owoce są winobluszcz pięciolistkowy i winobluszcz trójklapowy. Oba pnącza są łatwe w uprawie i niezbyt wymagające, ale w zależności od gatunku mają trochę inne oczekiwania w stosunku do stanowiska. Bardziej uniwersalny i tolerancyjny jest winobluszcz pięciolistkowy, który wprawdzie najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i na żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach, ale poradzi sobie również na słabszych podłożach i w półcieniu. Jest niezbyt wysoki (pędy mają 10-12 m długości) i doskonale znosi cięcie, dlatego łatwo nad nim zapanować i nie wymaga solidnych podpór. Jest również dostatecznie odporny na niskie temperatury i zimą zwykle nie przemarza. Trochę bardziej wymagający jest natomiast winobluszcz trójklapowy. Wprawdzie on także poradzi sobie na różnych podłożach i stanowiskach, ale musi być sadzony w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru, gdyż słabiej znosi niskie temperatury i zimą może przemarzać. Potrzebuje też solidniejszych podpór, gdyż jego liście są duże, a roślina osiąga znaczne rozmiary (20 m długości pedów). Najlepiej prezentuje się na ścianach budynków lub dużych altanach, które są w stanie utrzymać jej ciężar.

>>Przeczytaj też: Winobluszcz pięciolistkowy i winobluszcz trójklapowy – popularne pnącza do ogrodu, na balkon i taras

Ozdobne owoce winnika zmiennego

Podobnymi walorami ozdobnymi i atrakcyjnymi owocami może pochwalić się również winnik zmienny. Roślina dorasta do około 10 m wysokości i rozwija dość duże liście, o zmiennym kształcie (m in. klapowane, sercowate, dłoniaste). Jesienią na jej pędach pojawiają się zebrane w luźne grona, kuliste, delikatnie nakrapiane jagody, których barwa zmienia się w czasie dojrzewania. Początkowo owoce są białokremowe, później czerwono-różowe, a następnie stają się ciemnoniebieskie. W jednym owocostanie mogą znajdować się owoce o różnej barwie, co wygląda bardzo oryginalnie. Jedna z najbardziej popularnych odmian winnika 'Elegans' (pędy długości 1-3 m), ma dodatkowo piękne, biało nakrapiane, pstre liście, które w połączeniu z owocami dają niezwykle atrakcyjny efekt dekoracyjny. Winnik nie jest trudny w uprawie, ale najlepiej rośnie w półcieniu, w miejscu ciepłym i osłoniętym od wiatru oraz na żyznej, próchniczej, stosunkowo wilgotnej glebie. Nie jest też dostatecznie mrozoodporny, dlatego w surowe zimy może przemarzać.

Pnącza w ogrodzie

Ozdobne owoce chmiel zwyczajny

Popularnym pnączem o atrakcyjnych owocach jest także chmiel zwyczajny, który rośnie bardzo szybko i ma dość duże, klapowane, szorstko owłosione liście osadzone na pędach 6-10 m długości. Pod koniec lata chmiel tworzy oryginalne, szyszkowate owocostany, złożone z nachodzących na siebie zielonych łusek. Są one nie tylko dekoracyjne, ale też użyteczne, gdyż wykorzystuje się je do wyrobu piwa. Są także surowcem zielarskim.Roślina nie jest wymagająca i dobrze rośnie na różnych stanowiskach, ale preferuje miejsca słoneczne oraz żyzne, próchnicze, stale lekko wilgotne gleby (nie toleruje suszy). Jest dostatecznie mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia, ale jej wadą jest duża inwazyjność, gdyż dojrzałe owocostany zawiązują mnóstwo nasion, które za pomocą wiatru rozsiewane są po okolicy.

>>Przeczytaj też: Chmiel zwyczajny - właściwości lecznicze i zastosowanie chmielu

Ozdobne owoce na wiciokrzewie pomorskim

Znacznie mniej kłopotliwym pnączem o pięknych owocach jest natomiast wiciokrzew pomorski. Roślina zdobi latem ogród pięknymi, pachnącymi kwiatami, natomiast jesienią obsypuje się wyjątkowo atrakcyjnymi, kulistymi, czerwonymi owocami o błyszczącej skórce. Pędy pnącza dorastają do około 6 m długości. Roślina najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych oraz na żyznych, próchniczych, stale lekko wilgotnych glebach. Z reguły jest dostatecznie mrozoodporna, więc nie wymaga zimowego okrycia.

>>Przeczytaj też: Wiciokrzewy: uprawa i pielęgnacja wiciokrzewów w ogrodzie

Ozdobne i jadalne owoce cytryńca chińskiego

Nieco rzadziej spotykanym w ogrodach pnączem o wyjątkowo atrakcyjnych, a nawet jadalnych owocach jest natomiast cytryniec chiński. Roślina osiąga 5-7 m wysokości i dość szybko rośnie. Jej drobne, białe kwiaty nie są szczególnie ozdobne, za to pojawiające się jesienią na pędach kuliste, czerwone, błyszczące owoce, zebrane w gęste, wiszące grona zwracają na siebie uwagę już z daleka. Są nie tylko bardzo piękne i kolorowe, ale też jadalne - zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych. Niestety, ze względów zdrowotnych, nie wszyscy mogą je spożywać (np. w przypadku chorób serca). Jeśli chcemy cieszyć się urodą pięknych owoców cytryńca, musimy posadzić w ogrodzie co najmniej dwie rośliny: męską i żeńską (cytryniec jest dwupienny) lub poszukać odmian samopylnych (np. 'Sadova no1'). Powinniśmy też pamiętać, że roślina jest dość wymagająca, najlepiej będzie rosła na stanowiskach ciepłych i słonecznych oraz na glebach żyznych, próchniczych i stale lekko wilgotnych. Nie toleruje suszy i cienia, bardzo dobrze znosi natomiast niskie temperatury.

>>Przeczytaj też: Cytryniec chiński - pnącze ozdobne o jadalnych owocach. Uprawa cytryńca w ogrodzie

Winobluszcz pięciolistkowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Ozdobne owoce winobluszczu pięciolistkowego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE