Uprawa chmielu w ogrodzie - dekoracyjne odmiany chmielu, pielęgnacja, zastosowanie

2023-07-24 11:33

Chmiel zwyczajny uprawiany jest pod produkcję piwa lub na potrzeby ziołolecznictwa. W rzeczywistości jednak pnącze - zarówno odmiany podstawowe, jak i ozdobne, może być niesztampową dekoracją przydomowego ogrodu. Chcesz dowiedzieć się jak uprawiać chmiel w ogrodzie i jak zastosować go w ogrodowych aranżacjach?

Spis treści

  1. Jak wygląda chmiel?
  2. Szyszki chmielu
  3. Dekoracyjna odmiana chmielu
  4. Jakie wymagania ma chmiel?
  5. Jak sadzić chmiel?
  6. Jak uprawiać chmiel w ogrodzie?
  7. Zastosowanie chmielu w ogrodzie

Chmiel zwyczajny (łac. Humulus lupulus) to szybko rosnące pnącze, które rośnie w naturze w Europie, Azji (Syberia) i Ameryce Północnej.

Jak wygląda chmiel?

Chmiel zwyczajny ma wiotkie łodygi o długości nawet 8-12 m. Na stanowiskach naturalnych (formy zdziczałe) jest mniejszy, zwykle jego pędy nie przekraczają 6 m. Główne liście są 3- i 5-klapowe, mocno pofałdowane, ząbkowane, osadzone na długich ogonkach. Chmiel tworzy także mniejsze liście, często bezklapowe, umieszczone przy kwiatach.

Szyszki chmielu

Chmiel zwyczajny to roślina dwupienna – na jednym egzemplarzu występują wyłącznie kwiaty męskie lub kwiaty żeńskie. Pierwsze z nich są drobne, zielonkawe zebrane w długie, zwisające, wiechowate kwiatostany. Drobne kwiaty żeńskie zebrane są w mniej okazałe, luźne, kotkowate kwiatostany. Chmiel kwitnie od czerwca do sierpnia. Później zawiązuje szyszkowate, zielone owocostany zawierające brązowe nasiona. Roślina corocznie wytwarza nowe pędy. Zimuje w postaci karpy.

Dekoracyjna odmiana chmielu

W sprzedaży można dostać także efektowną odmianę 'Aureus' o złotożółtych liściach, jesienią ozdobę rośliny stanowią żółte, zwisające „szyszki”.

Chmiel zwyczajny
Autor: GettyImages Chmiel to szybko rosnące pnącze

Jakie wymagania ma chmiel?

  • Uprawa chmielu - stanowisko. Chmiel nie jest gatunkiem trudnym w uprawie, ale trzeba odpowiednio dobrać dla niego stanowisko. Optymalne jest miejsce ciepłe, lekko zacienione, osłonięte od wiatru. Ważne, aby podstawa i dolna część była chroniona przed bezpośrednim słońcem, a górna miała dobre warunki świetlne. Chmiel może rosnąć w miejscu dobrze nasłonecznionym, ale wtedy trzeba częściej go podlewać.
  • Uprawa chmielu - podłoże. Najlepsze są gleby żyzne, dobrze spulchnione, umiarkowanie wilgotne lub wilgotne, o pH od obojętnego do lekko zasadowego. Roślina jest w pełni mrozoodporna - jej nadziemna część zamiera, ale system korzeniowy wytrzymuje polskie zimy.

Jak sadzić chmiel?

Na potrzeby przydomowego ogrodu powinno się sadzić ukorzenione sadzonki (nie sztobry), gdyż łatwiej przyjmują się i dają bardziej okazały plon. Warto wykopać dołki o głębokości około 50 cm i umieścić w nich 20 cm warstwę przefermentowanego obornika wymieszanego z ziemią.

Chmiel uprawiany rzędowo sadzi się co 1,2-1,6 m. W ogrodzie rozstawę można zwiększyć. Warto pamiętać, aby sadzić obok siebie okazy męskie i żeńskie - to zapewni plonowanie.

Nasiona chmielu można kupić w sklepie ogrodniczym – wysiewa się je wczesną wiosną.

Jak uprawiać chmiel w ogrodzie?

  • Uprawa chmielu - nawożenie i podlewanie. Rośliny zaleca się regularnie dokarmiać (np. nawozami wieloskładnikowymi) co 2-3 tygodnie. Roślina dobrze znosi suszę, nawadnianie stosuje w przypadku młodych sadzonek, uprawy pojemnikowej i przy długo utrzymującym się okresie bezdeszczowej pogody. Uprawy można ściółkować – to ograniczy straty wody z gleby i zmniejszy stopień zachwaszczenia.
  • Uprawa chmielu - podpory. Sadzonki potrzebują mocnych i wysokich podpór. Rośliny mogą piąć się po drzewach i krzewach. Gdy nie mają żadnej podpory, rosną jak rośliny okrywowe. Są ekspansywne, rozwijają się z samosiewu. Zdarza się więc, że stają się uciążliwe i trzeba je karczować.
  • Uprawa chmielu - szkodniki i choroby. Chmiel jest narażony na choroby i szkodniki, dlatego zaleca się go profilaktycznie chronić, stosując m.in. ekologiczne gnojówki z roślin. Do największych problemów zalicza się mączniak rzekomy, przędziorki i mszyce.
  • Uprawa chmielu - cięcie. Wzrost chmielu można ograniczyć przez systematyczne cięcie, pędy łatwo regenerują się po tym zabiegu. Zabiegi pielęgnacyjne zaleca się wykonywać w ochronnych rękawicach (ze względu na ryzyko uszkodzenia i zabarwienia skóry).

Zobacz chmiel zwyczajny w galerii zdjęć

Zastosowanie chmielu w ogrodzie

Chmiel może być ciekawą, naturalistyczną dekoracją, nie mniej efektowną od pnączy ozdobnych z kwiatów. Można wykorzystywać go do dekoracji obiektów małej architektury, tworzenia ścian, a także figur geometrycznych. Nadaje się do obsadzania płotów, a także do sadzenia przy drzewach o wysokich pniach. Może zadarniać teren jako roślina okrywowa. Chmiel pasuje w szczególności do ogrodów wiejskich. Jego młode pędy są jadalne, szyszki wykorzystuje się w ziołolecznictwie i piwowarstwie. Nie zaleca się stosowania leków naturalnych z chmielu bez konsultacji z lekarzem. Chmiel raczej nie nadaje się do małych ogródków. Uprawę warto rozważyć, gdyż w dobrych warunkach rozmnaża się jak chwast, jest trudny do wyplenienia i może stanowić poważną konkurencję dla innych gatunków.

Chmiel zwyczajny
Autor: GettyImages Plantacja chmielu

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity
Pnącza w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają