Chmiel zwyczajny - właściwości lecznicze i zastosowanie chmielu

2016-03-02 11:26

Chmiel zwyczajny najbardziej znany jest jako środek na uspokojenie. Tymczasem chmiel ma także inne właściwości lecznicze. To także sprawdzony sposób m.in. na bóle reumatyczne i dolegliwości okresu menopauzy. Poznaj właściwości i zastosowanie chmielu.

Chmiel zwyczajny rośnie w Europie, w Ameryce Północnej i na Syberii. W Polsce można go spotkać w stanie dzikim w całym kraju, głównie w wilgotnych zaroślach. Często uprawia się go na plantacjach, zwykle na potrzeby przemysłu piwowarskiego.

Chmiel zwyczajny – zbieranie i suszenie surowca

W celach leczniczych zbiera się w sierpniu żółtozielone owocostany chmielu i suszy cienkimi warstwami. Wówczas otrzymuje się surowiec zielarski – szyszki chmielowe, które zawierają m.in. olejek eteryczny, związki żywicowe, flawonoidy i garbniki.
Na powierzchni szyszek znajdują się włoski gruczołowe, które również znalazły zastosowanie w ziołolecznictwie. Po ususzeniu mają one postać zielonawożółtego lub pomarańczowożółtego proszku, który nazywa się lupuliną.

>>Przeczytaj też: Zioła w ogrodzie. Jak założyć i pielęgnować ogródek ziołowy przy domu

Chmiel zwyczajny – właściwości lecznicze i zastosowanie

Zarówno szyszki chmielu, jak i lupulina mają działanie uspokajające, dlatego w medycynie naturalnej są polecane osobom żyjącym w ciągłym stresie, wyczerpanym nerwowo, mającym trudności z zasypaniem. Gorycze zawarte w chmielu pobudzają wydzielanie śliny i soku żołądkowego, ułatwiają trawienie i przyswajanie pokarmów. W związku z tym chmiel można stosować także przy problemach żołądkowych. Poza tym wykazano, że chmiel to sprawdzony sposób na dolegliwości układu moczowego, objawy menopauzy, bóle reumatyczne i zapalenie korzonków. Naukowcy przekonują również, że chmiel – ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybicze - może zapobiegać zapaleniu płuc. Ma także potencjalne właściwości przeciwnowotworowe.