Ogrodzenie oplecione roślinami - pnącza, które zdobią płot lub siatkę

2023-04-11 9:58

Ogrodzenie pełni przede wszystkim funkcję praktyczną. Ale nawet najprostsze może stać się ozdobą posesji – gdy oplecie je odpowiednio dobrane pnącze. Do posadzenia przy ogrodzeniu możemy wybrać pnącza jednoroczne bądź wieloletnie.

Spis treści

  1. Pnącza jednoroczne czy wieloletnie na ogrodzenie
  2. W słońcu, w cieniu - stanowisko dla pnączy
  3. Zimowanie pnączy

Do wyboru jest wiele roślin, które zmienią najzwyklejszy płot w zieloną, czasem ukwieconą przesłonę. Pnącza to dobry pomysł na osłonięcie np. niezbyt atrakcyjnej siatki, a że zajmują niewiele miejsca, lepiej niż żywopłoty nadają się na małe działki. Ich wielką zaletą jest też szybkie tempo wzrostu i łatwość pielęgnacji.

Pnącza jednoroczne czy wieloletnie na ogrodzenie

Można wybierać spośród roślin jednorocznych i wieloletnich. Zaletą pnączy jednorocznych jest to, że ich nasiona nie są drogie. Co roku można bez problemu zmieniać gatunek roślin. Do wyboru są: fasola wielkokwiatowa, groszek pachnący, nasturcja większa, wilce, chmiel japoński, kobea pnąca. Jednak po sezonie trzeba oczyścić płot z martwych łodyg, a wiosną posiać nowe rośliny i starannie je pielęgnować (przede wszystkim podlewać). Pnącza jednoroczne rosną szybko, w krótkim czasie są w stanie zakryć duże fragmenty ogrodzenia. Większość z nich potrzebuje słońca, wilgotnego podłoża i stanowiska osłoniętego od wiatru. Wszystkie te wymagania bardzo trudno pogodzić w przypadku ogrodzenia.Sadząc pnącza wieloletnie, unika się corocznego siania i sprzątania roślin, pozostaje tylko ich pielęgnacja. Gdy np. wybierzemy zimozielony bluszcz, możemy cieszyć się zielenią na płocie cały rok. Trzeba jednak pamiętać, że rozrośnięte pnącza trudno usunąć z ogrodzenia na czas jego konserwacji, bo ich zdrewniałe łodygi mocno je oplatają. Rośliny wieloletnie rosną nieco wolniej niż jednoroczne, trzeba czekać dwa-cztery lata, by w pełni zamaskowały ogrodzenie. Właściwie pielęgnowane mają co roku stałe, nawet kilkudziesięciocentymetrowe przyrosty. Ich wybór jest tak duży, że każdy znajdzie pnącze pasujące do warunków panujących w ogrodzie.

W słońcu, w cieniu - stanowisko dla pnączy

Niewiele gatunków pnączy jest uniwersalnych i będzie rosło w każdym miejscu. Zazwyczaj inne rośliny nadają się na nasłonecznioną część ogrodzenia, inne zaś na zacienioną. Często więc obsadza się co najmniej dwoma gatunkami. Zachęca to do zmienienia płotu w ciekawą kompozycję roślinną. Lepiej nie sadzić roślin na stanowisku niezgodnym z ich wymaganiami – będą gorzej rosły i kwitły, a ich liście jesienią mniej się przebarwią. Takie rośliny częściej też chorują i są zasiedlane przez szkodniki.

Zimowanie pnączy

Pnącza zazwyczaj mają zimą gorsze warunki bytowania niż inne rośliny. Rosną na ogrodzeniach, które często wystawione są na silne podmuchy wiatru, śnieżne zaspy, a nawet na działanie soli z pobliskiej drogi. Te, które mają rosnąć w tak trudnych warunkach, warto wybrać spośród gatunków dobrze znoszących zimno, czyli pochodzących z naszej strefy klimatycznej. To powojniki (botaniczne), wiciokrzewy, bluszcz – występujące w całej Europie. Natomiast milin amerykański czy glicynia (z Dalekiego Wschodu) mogą przemarznąć nieosłonięte przed mroźnym wiatrem.

Pnącza w ogrodzie
Pozostałe podkategorie