Jak utrzymać świeżość kwiatów w wiązankach na Wszystkich Świętych?
Kiedy w dniu Wszystkich Świętych przynosimy wiązanki na groby naszych bliskich, pragniemy aby kwiaty jak najdłużej wyglądały świeżo i atrakcyjnie. Jak przedłużyć świeżość kwiatów w wiązance nagrobnej?
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
Kwiaty przed Cmentarzem Powązkowskim w Warszawie - ceny 2024
Spis treści
- Wiązanki ze świeżymi kwiatami na Wszystkich Świętych
- Sekrety trwałości kwiatów w wiązankach nagrobnych na Wszystkich Świętych
- Jak przedłużyć świeżość kwiatów w wiązance nagrobnej?
W dniu 1 listopada, zgodnie z tradycją, odwiedzamy groby naszych bliskich. Zapalamy na nich znicze i dekorujemy kwiatami. Jedni wybierają kwiaty cięte wstawiając je do wazonów nagrobnych, inni kupują kwiaty w doniczkach, w większości chryzantemy. Jeszcze inni kładą na grobach stroiki bądź wiązanki. Oferta tych ostatnich jest olbrzymia, szczególnie w dniach poprzedzających dzień Wszystkich Świętych.
Wiązanki ze świeżymi kwiatami na Wszystkich Świętych
Wybierając wiązanki nagrobne kierujemy się przede wszystkim naszymi upodobaniami - kupujemy po prostu to, co nam się podoba. Dotyczy to zarówno całej kompozycji, jak i kwiatów, które zostały do niej wykorzystane.
Często zdarza się, że już po kilku godzinach kwiaty w wiązance nagrobnej więdną i tracą swoją urodę. Co można zrobić, aby przedłużyć trwałość kwiatów w wiązankach nagrobnych na Wszystkich Świętych?
Sekrety trwałości kwiatów w wiązankach nagrobnych na Wszystkich Świętych
Kwiaty pozostawione na grobie, muszą zmierzyć się z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego często już krótko po przyniesieniu na cmentarz, przestają ładnie wyglądać. Możemy temu zapobiec na kilka sposobów:
- Przede wszystkim do dekoracji grobu wybierajmy kwiaty jak najświeższe, unikając roślin, których liście i płatki mają brązowe końcówki lub są zwiędnięte. Taki wygląd oznacza, że w kwiaciarni spędziły już sporo czasu i w wiązance nie wytrzymają zbyt długo.
- Także kwiaty z natury delikatne i wymagające (np. eustoma, glorioza), nie poradzą sobie na grobie, dlatego nie warto zanosić ich na cmentarz.
- Znacznie lepiej sprawdzą się natomiast kwiaty tradycyjnie związane ze Świętem Zmarłych, takie jak chryzantemy, kalle czy lilie.
- Musimy jednak pamiętać, że nawet one bez wody szybko stracą urodę.
Przeczytaj też: Czy egzotyczna protea na pewno nadaje się do kompozycji nagrobnych na Wszystkich Świętych?
Autor: Szkoła Florystyczna Małgorzaty Niskiej
Dekoracja nagrobna - Szkoła Florystyczna Małgorzaty Niskiej, www.florystyka.com
Jak przedłużyć świeżość kwiatów w wiązance nagrobnej?
Jeśli wiązanka nagrobna wykonana ze świeżych kwiatów ciętych ma długo pozostać dekoracyjna, kwiaty powinny mieć zapewniony stały dostęp do wody (najlepiej z dodatkiem środka, przedłużającego trwałość kwiatów lub tabletką aspiryny). Jeśli wiązanka jest wykonana tak, że końcówki łodyg są na jednym poziomie, możemy je przyciąć i włożyć rośliny do wazonu ustawionego na grobie bądź umieścić je w mokrej gąbce florystycznej.
Innym rozwiązaniem jest założenie na końce pędów żywych kwiatów specjalnych, plastikowych buteleczek, wypełnionych wodą. Jeśli wiązankę kupujemy w kwiaciarni, możemy o nie poprosić sprzedawcę, jeżeli natomiast kompozycję wykonujemy samodzielnie, spróbujmy ich poszukać w najbliższym sklepie ogrodniczym.
Do wykonania wiązanki możemy również użyć roślin, które zwykle przeznaczone są na suche bukiety, np. zatrwiany, kocanki ogrodowe, wiekuistki. Nie tylko nie będą wymagały umieszczenia w wodzie, ale po ususzeniu długo pozostaną atrakcyjne i zapewnią oryginalny wystrój grobu.
Przeczytaj też: Kapusta ozdobna – modna roślina na rabaty i na groby
Autor: gettyimages