Co zrobić, by wiązanki na Wszystkich Świętych były długo świeże

2019-10-31 9:25 Katarzyna Józefowicz

Kiedy w dniu Wszystkich Świętych przynosimy wiązanki na groby naszych bliskich, pragniemy aby kwiaty jak najdłużej wyglądały świeżo i atrakcyjnie. Jak przedłużyć świeżość kwiatów w wiązance nagrobnej?

Często zdarza się, że już po kilku godzinach kwiaty w wiązance nagrobnej więdną i tracą swoją urodę. Co można zrobić, aby przedłużyć trwałość kwiatów w wiązankach nagrobnych na Wszystkich Świętych?

Kwiaty pozostawione na grobie, muszą zmierzyć się z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego często już krótko po przyniesieniu na cmentarz, przestają ładnie wyglądać. Możemy temu zapobiec na kilka sposobów:

  • Przede wszystkim do dekoracji grobu wybierajmy kwiaty jak najświeższe, unikając roślin, których liście i płatki mają brązowe końcówki lub są zwiędnięte. Taki wygląd oznacza, że w kwiaciarni spędziły już sporo czasu i w wiązance nie wytrzymają zbyt długo.
  • Także kwiaty z natury delikatne i wymagające (np. eustoma, glorioza), nie poradzą sobie na grobie, dlatego nie warto zanosić ich na cmentarz.
  • Znacznie lepiej sprawdzą się natomiast kwiaty tradycyjnie związane ze Świętem Zmarłych, takie jak chryzantemy, kalle czy lilie.
  • Musimy jednak pamiętać, że nawet one bez wody szybko stracą urodę.

>>Przeczytaj też:

Jak przedłużyć świeżość kwiatów w wiązance nagrobnej?

Jeśli wiązanka nagrobna wykonana z kwiatów ciętych ma długo pozostać dekoracyjna, powinna mieć zapewniony stały dostęp do wody (najlepiej z dodatkiem środka, przedłużającego trwałość kwiatów lub tabletką aspiryny). Po usunięciu dolnych liści i przycięciu końcówek łodyg kwiatowych, możemy włożyć rośliny do wazonu ustawionego na grobie lub też umieścić je w mokrej gąbce florystycznej.

Innym rozwiązaniem jest założenie na końce pędów specjalnych, plastikowych buteleczek, wypełnionych wodą. Jeśli wiązankę kupujemy w kwiaciarni, możemy o nie poprosić sprzedawcę, jeżeli natomiast kompozycję wykonujemy samodzielnie, spróbujmy ich poszukać w najbliższym sklepie ogrodniczym.

Do wykonania wiązanki możemy również użyć roślin, które zwykle przeznaczone są na suche bukiety, np. zatrwiany, kocanki ogrodowe, wiekuistki. Nie tylko nie będą wymagały umieszczenia w wodzie, ale po ususzeniu długo pozostaną atrakcyjne i zapewnią oryginalny wystrój grobu.

>>Przeczytaj też: Kapusta ozdobna – modna roślina na rabaty i na groby

swieto-zmarlych
Autor: photos.com W dzień Wszystkich Świętych dekorujemy groby kwiatami i zapalamy znicze
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE