Kapusta ozdobna – modna roślina na rabaty i na groby

2019-10-21 8:31 Michał Mazik

Kapusta ozdobna to jedyny gatunek kapusty uprawianej w celach dekoracyjnych. W ogrodach sadzi się ją na rabatach. Znakomicie nadaje się również do ozdabiania grobów. Jak uprawiać kapustę ozdobną w ogrodzie. Uprawa i zastosowanie kapusty ozdobnej.

Kapusta ozdobna (łac. Brassica oleracea) jest uprawiana jako roślina jednoroczna bądź dwuletnia. Roślina ma rozetowy pokrój i osiąga 30-40 cm wysokości. Jej największą ozdobą są liście: niezwykle dekoracyjne, o różnych barwach: począwszy od białej, żółtawej i różowej, a skończywszy na zielonej i ciemnofioletowej. Liście mają charakterystyczny kędzierzawy kształt. Kapusty ozdobne różnią się także kształtem i gładkością blaszki liściowej.

Uprawa kapusty ozdobnej

Kapusta ozdobna jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Dobre naświetlenie sprzyja intensywnemu wybarwieniu liści. Najlepsze podłoże do uprawy kapusty ozdobnej powinno być przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.
Nasiona kapusty ozdobnej najlepiej wysiewać wczesną wiosną do pojemników w pomieszczeniu lub na rozsadnik. Młodą rozsadę wysadza się na miejsce stałe od drugiej połowy maja. Odstępy między sadzonkami powinny wynosić minimum 30 cm.
Kapustę ozdobną należy podlewać podczas suchych dni i regularnie nawozić. Odmiany dwuletnie wymagają okrycia przed nadejściem zimy.

>>Przeczytaj też:

Zastosowanie kapusty ozdobnej

Kapusta ozdobna bardzo często wykorzystywana do tworzenia barwnych rabat z bylinami. Jest dekoracyjna nawet późną jesienią, gdy większość roślin kończy sezon wegetacyjny. Odmiany o mniejszych rozmiarach mogą służyć także do dekoracji ścieżek i murków. Kapustę ozdobną można uprawiać w pojemnikach – znakomicie nadaje się do jesiennej dekoracji balkonu lub tarasu. Często okazy można spotkać także w zieleni miejskiej.
Kapustą ozdobna doskonale nadaje się do dekoracji grobów. Często jest wykorzystywana do tworzenia wiązanek nagrobnych. Sprawdza się także jako kwiat cięty – charakteryzuje ją duża trwałość.

Zobacz wideo: Kompozycja na Dzień Wszystkich Świętych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu,”"Dary pszczół", "Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE