Kapusta ozdobna – modna roślina na rabaty i na groby

2019-10-21 8:31
Kapusta ozdobna
Autor: GettyImages Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna to jedyny gatunek kapusty uprawianej w celach dekoracyjnych. W ogrodach sadzi się ją na rabatach. Znakomicie nadaje się również do ozdabiania grobów. Jak uprawiać kapustę ozdobną w ogrodzie. Uprawa i zastosowanie kapusty ozdobnej.

Kapusta ozdobna (łac. Brassica oleracea) jest uprawiana jako roślina jednoroczna bądź dwuletnia. Roślina ma rozetowy pokrój i osiąga 30-40 cm wysokości. Jej największą ozdobą są liście: niezwykle dekoracyjne, o różnych barwach: począwszy od białej, żółtawej i różowej, a skończywszy na zielonej i ciemnofioletowej. Liście mają charakterystyczny kędzierzawy kształt. Kapusty ozdobne różnią się także kształtem i gładkością blaszki liściowej.

Uprawa kapusty ozdobnej

Kapusta ozdobna jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Dobre naświetlenie sprzyja intensywnemu wybarwieniu liści. Najlepsze podłoże do uprawy kapusty ozdobnej powinno być przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.Nasiona kapusty ozdobnej najlepiej wysiewać wczesną wiosną do pojemników w pomieszczeniu lub na rozsadnik. Młodą rozsadę wysadza się na miejsce stałe od drugiej połowy maja. Odstępy między sadzonkami powinny wynosić minimum 30 cm.

Kapustę ozdobną należy podlewać podczas suchych dni i regularnie nawozić. Odmiany dwuletnie wymagają okrycia przed nadejściem zimy.

>>Przeczytaj też:

Zastosowanie kapusty ozdobnej

Kapusta ozdobna bardzo często wykorzystywana do tworzenia barwnych rabat z bylinami. Jest dekoracyjna nawet późną jesienią, gdy większość roślin kończy sezon wegetacyjny. Odmiany o mniejszych rozmiarach mogą służyć także do dekoracji ścieżek i murków. Kapustę ozdobną można uprawiać w pojemnikach – znakomicie nadaje się do jesiennej dekoracji balkonu lub tarasu. Często okazy można spotkać także w zieleni miejskiej.

Kapusta ozdobna doskonale nadaje się do dekoracji grobów. Często jest wykorzystywana do tworzenia wiązanek nagrobnych. Sprawdza się także jako kwiat cięty – charakteryzuje ją duża trwałość.

Kompozycja na Dzień Wszystkich Świętych

Czy kapusta to głowa pusta?

Pytanie 1 z 10
Wg. legendy główki kapusty powstały:
Kapusta
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE