Czy egzotyczna protea na pewno nadaje się do kompozycji nagrobnych na Wszystkich Świętych?

2024-10-18 9:29

Protea to egzotyczna roślina o zjawiskowych kwiatostanach, którą floryści chętnie wykorzystują w swoich aranżacjach. Czy protea nadaje się także do kompozycji nagrobnych na Wszystkich Świętych? O wyjaśnienie poprosiliśmy florystkę.

Spis treści

  1. Jak wygląda protea królewska?
  2. Protea we florystyce
  3. Co zrobić, aby przedłużyć żywotność ciętych kwiatów protei?
  4. Czy protea nadaje się do kompozycji nagrobnych na Wszystkich Świętych?

Jak wygląda protea królewska?

Protea królewska (protea cesarska, łac. Protea cynaroides), potocznie zwana kwiatem Prometeusza lub srebrnikiem, to pochodzący z Afryki wiecznie zielony krzew dorastający do około 1,5 m wysokości. Jego największa ozdobą są ciekawie zbudowane, efektowne kwiatostany osiągające od kilkunastu do nawet 30 cm średnicy! Ich barwa może być czerwona, różowa, biała, kremowa lub zielonkawa.

Skórzaste, twarde, owalne, błyszczące liście protei mają do 15 cm długości, wyrastają na długich, czerwonych ogonkach liściowych i są pokryte charakterystycznym srebrnym meszkiem.

Protea we florystyce

Unikatowy wygląd i uroda kwiatostanu sprawiły, że protea znalazła szerokie zastosowanie we florystyce. Przez florystów jest uznawana za roślinę bardzo elegancką. Kwiaty protei znakomicie prezentują się zarówno solo, jak i w grupie. Wykorzystuje się je w bukietach, dekoracjach ślubnych, kompozycjach okolicznościowych, a nawet wiązankach nagrobnych. Dekoracyjny jest zarówno w pełni rozwinięty kwiatostan, jak i ten pozostający jeszcze w pąku, świeży czy zasuszony.

Choć protea doskonale łączy się z innymi roślinami i kwiatami, trzeba pamiętać, że w kompozycji zawsze będzie rośliną dominującą, a wszystkie pozostałe elementy muszą być jej podporządkowane.

Protea
Autor: GettyImages Protea w jesiennym bukiecie

Co zrobić, aby przedłużyć żywotność ciętych kwiatów protei?

Trwałość kwiatów protei po ścięciu wynosi nawet 3 tygodnie! Jeśli chcemy, by protea tak długo atrakcyjnie się prezentowała w wazonie, należy pamiętać o regularnej i częstej wymianie wody w naczyniu oraz o przycinaniu końcówek łodyg o 1-2 cm przy każdorazowej wymianie wody. Trzeba też usunąć wszystkie liście z części łodygi zanurzonej w wodzie.

Aby dłużej cieszyć się niezwykłym wyglądem protei warto kupić okaz, u którego kwiat nie został jeszcze całkowicie otwarty. Dzięki temu będziemy mogli dodatkowo obserwować, jak się rozwija.

Protea po zasuszeniu ładnie zachowuje kolory. Kiedy świeży kwiat straci świeżość, można pozostawić go w wazonie, ale już bez wody, aż do naturalnego ususzenia. Można też suszyć zawieszając roślinę do góry nogami.

Przeczytaj też: Sposoby na piękne suszone hortensje - zachowaj kolor i kształt kwiatów!

Czy protea nadaje się do kompozycji nagrobnych na Wszystkich Świętych?

Czy protea nadaje się także do kompozycji nagrobnych, którymi ozdabiamy groby naszych bliskich na Wszystkich Świętych? Czy panujące o tej porze roku niesprzyjające warunki atmosferyczne pozwolą na to, by wykorzystana do dekoracji grobów protea długo pozostawała atrakcyjna? Zapytaliśmy o to Agnieszkę Mitko-Kominek, mistrza florystyki z Wrocławia.

- Protea, to kwiat, który w kompozycjach nagrobnych prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale niestety zaledwie przez kilka dni. Trzeba mieć na uwadze, że to roślina egzotyczna – w stanie świeżym nie przetrwa mrozów, które w listopadzie mogą się już zdarzyć. Protea lubi ciepło, więc nie przechowujemy jej w chłodni. Lubi też światło - jego brak powoduje brązowienie liści. Roślina ta będzie pięknie się utrzymywała zatem w temperaturze do około 8 st. C, poniżej tej temperatury jej płatki będą robiły się ciemne i brzydkie. Zbyt duża wilgotność powietrza również działa niekorzystnie na jej wygląd.

Nie bez znaczenia pozostaje także wysoka cena ciętej, świeżej protei, która w zależności od wielkości rośliny oraz pory roku waha się między 20 a 50 zł/sztukę (jest to jeden z droższych kwiatów ciętych dostępnych na polskim rynku).

Alternatywą może być wykorzystanie do tworzenia kompozycji nagrobnych suszonych kwiatów protei, które są dostępne w hurtowniach florystycznych i są sporo tańsze od kwiatów świeżych. Niska temperatura nie będzie miała negatywnego wpływu na jakość suszonych roślin. Dobrze wysuszone kwiaty protei zachowają ładne kolory, więc będą ciekawie prezentowały się w aranżacjach nagrobnych. Suszona protea, połączona z bazą z żywych roślin oraz dodatkiem innego suszu, może będzie idealnym rozwiązaniem, aby stworzyć, naturalną, ciekawą kompozycję nagrobną.

Przeczytaj też: Co zrobić, żeby chryzantemy cięte dłużej stały? Jak przedłużyć trwałość chryzantem w wazonie?

Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Wiązanka z chryzantemami na grób na Dzień Wszystkich Świętych