Kwiaty w wazonie - co zrobić, by przedłużyć świeżość ciętych kwiatów? Sprawdzone sposoby

2024-02-12 15:18

Kwiaty w wazonie są wyjątkową ozdobą wnętrza. Dodają uroku, koloru i wypełniają dom pięknym zapachem. Jak utrzymać świeżość kwiatów w wazonie na dłużej? Jak dbać i pielęgnować kwiaty cięte, by cieszyć się nimi wiele dni?

Spis treści

  1. Jak ścinać kwiaty do wazonu?
  2. Kwiaty w wazonie - konieczna regularna wymiana wody
  3. Jak przedłużyć życie kwiatów w wazonie?
  4. Odżywki dla kwiatów w wazonie
  5. Kwiaty w wazonie - które kwiaty cięte stoją najdłużej?

Jak ścinać kwiaty do wazonu?

Kwiaty w wazonie będą długo cieszyły nas swoim urokiem, jeżeli będziemy przestrzegali określonych zasad. Przede wszystkim kwiaty do wazonu należy ścinać, gdy nie są jeszcze zupełnie rozwinięte, najlepiej rano, kiedy promienie słońca nie grzeją mocno i łodygi kwiatów są jędrne. Nie ścinamy kwiatów do wazonu w czasie deszczu, gdyż szybko zwiędną wstawione do wazonu.

Kwiaty cięte najlepiej, żeby miały długość tylko trochę większą od wazonu. Nie ścinamy długich pędów. Najlepiej ciąć pod skosem, aby woda mogła łatwo wnikać do łodygi. Im dłuższe cięcie, tym roślina będzie lepiej pobierała wodę. Poza tym, ponieważ największe parowanie odbywa się przez liście, najlepiej by było ich mało. Zawsze należy usunąć liście uszkodzone, czy porażone przez choroby. Aby kwiaty w wazonie stały długo, nie powinno być liści znajdujących się pod wodą, bo szybko gniją i szkodzą ściętym kwiatom. 

Wybieramy tylko zdrowe rośliny, ponieważ chore poza tym, że są źródłem infekcji, wydzielają dużo etylenu – gazu, który przyspiesza starzenie. Etylen jest także produkowany przez owoce (zwłaszcza jabłka), dlatego lepiej nie stawiać w ich pobliżu kwiatów w wazonie, a także przekwitające kwiaty, dlatego należy je systematycznie usuwać.

Kwiaty w wazonie - konieczna regularna wymiana wody

Kwiaty po ścięciu trzeba jak najszybciej wstawić do wody. Wodę w wazonie powinniśmy zmieniać każdego dnia, bo to zapobiegnie rozwojowi bakterii powodujących gnicie, warto też za każdym razem przycinać końcówki łodyg kwiatów. Powinniśmy też umyć wazon. Pamiętajmy, że kwiaty wstawione do bardzo zimnej wody przeżywają szok termiczny, szczególnie te, które mają miękkie łodygi. Woda powinna być w temperaturze pokojowe, albo wręcz ciepła, ok. 35oC. Szczególnie warto wlać ciepłą wodę, gdy kwiaty w wazonie trochę zwiędły.

Kwiaty w wazonie nie powinny być ustawiane na słońcu, ponieważ wysoka temperatura powoduje szybsze więdnięcie roślin.

Jak przedłużyć życie kwiatów w wazonie?

Kwiaty, które wydzielają sok mleczny (gazanie, maki, wilczomlecze), przed wstawieniem do wazonu warto na chwilę zanurzyć w gorącej wodzie (najprościej do wąskiego naczynia wlać wrzątek i zanurzyć obcięte łodygi). W przeciwnym razie sok stężeje na przecięciu łodygi i utworzy nieprzepuszczalną warstwę.

Różom wstawianym do wazonu można zmiażdżyć końce łodyg. Jeśli róże więdną warto wtedy oberwać wszystkie liście i zaparzyć łodygi. Bez (lilak) musimy od razu przed wstawieniem do wazonu pozbawić wszystkich liści i zaparzyć łodygi.

Piękne kwiaty cięte
Autor: GettyImages Bez to kwiat kojarzony z wiosną. Zachwyca kolorem i intensywnie pachnie. Kwiaty bzu będą wyglądały świeżo jak najdłużej, jeżeli przed wstawieniem do wazonu pozbawimy ich wszystkich liści i zaparzymy łodygi

Odżywki dla kwiatów w wazonie

W sprzedaży są odżywki do kwiatów ciętych przedłużające ich trwałość. Można też posłużyć się domowym sposobem i wsypać trochę cukru do wody w wazonie. Zmniejsza on transpirację i spowalnia procesy starzenia się kwiatów. Do wody, w celu przedłużenia świeżości kwiatów w wazonie, można też dodać np. kwasek cytrynowy w proporcjach 0,5 g na 1 l wody.

Piękne kwiaty cięte
Autor: GettyImages Kwiaty po ścięciu trzeba jak najszybciej wstawić do wody. Wodę w wazonie powinniśmy zmieniać każdego dnia, bo to zapobiegnie rozwojowi bakterii powodujących gnicie, warto też za każdym razem przycinać końcówki łodyg kwiatów

Kwiaty w wazonie - które kwiaty cięte stoją najdłużej?

Do kwiatów długo stojących w wazonie zalicza się: astry, mieczyki, gazanie, margerytki, lilie, goździki, piwonie.

Przeczytaj też:

Piękne kwiaty cięte
Autor: GettyImages Piwonie, znane również jako peonie, to jedne z piękniejszych kwiatów. Ładnie pachną i bardzo efektownie prezentują się w wazonie

Czy znasz dobrze kwiaty cięte? Sprawdź, czy rozpoznasz je na zdjęciach

Pytanie 1 z 15
Te kwiaty to:
Róże w wazonie
Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają