Runianka japońska - wymagania, uprawa, pielęgnacja, odmiany, rozmnażanie, zastosowanie

Runianka japońska
Autor: GettyImages Runianka japońska to zimozielona ozdobna krzewinka liściasta należąca do rodziny bukszpanowatych

Runianka japońska (Pachysandra terminalis) to ozdobna roślina okrywowa. Nie ma dużych wymagań, rośnie w miejscach zacienionych, gdzie tworzy elegancki kobierzec zimozielonych, błyszczących liści. Jak uprawiać i pielęgnować runiankę?

Jakie zalety ma runianka japońska?

Runianka japońska (Pachysandra terminalis) to pochodząca z Dalekiego Wschodu krzewinka, która podobnie, jak bukszpan należy do botanicznej rodziny bukszpanowatych (Buxaceae). Płoży się po podłożu, osiągając około 30 cm wysokości, i szybko rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom, z których wyrastają okółki zielonych, skórzastych, błyszczących i ząbkowanych liści - główny walor dekoracyjny. W szybkim tempie potrafi wytworzyć efektowne, zielone dywany szczelnie okrywające glebę. W maju runianka obsypuje się licznymi, drobnymi, białymi kwiatami, które zebrane są w kłosokształtne grona. Dzięki delikatnemu zapachowi, kwiaty przyciągają liczne owady, w tym pszczoły i różne gatunki motyli.

Runianka świetnie sprawdza się na stanowiskach cienistych lub półcienistych, np. pod drzewami lub na niezbyt stromych, zacienionych skarpach. Jest także odporna na choroby oraz zanieczyszczenia i nie ma dużych wymagań, dlatego nadaje się nie tylko do zastosowania w ogrodach przydomowych, ale także w zieleni miejskiej. Ponadto, runianki zazwyczaj bardzo dobrze znoszą chłodne zimy oraz wiosenne przymrozki.

Jak uprawiać i pielęgnować runianki?

  • Stanowisko. Najważniejszy jest właściwy dobór stanowiska dla runianki - lubi stanowiska półcieniste lub cieniste i tam będzie rosła najlepiej. Liście narażone na zbyt silne słońce mogą doznać poparzenia.
  • Podłoże. Runianka toleruje każdą, przeciętną glebę ogrodową, jednak najlepiej czuje się w żyznym, dobrze przepuszczalnym, wilgotnym i próchniczym podłożu o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Gleba dla runianki nie powinna być luźna, nadmiernie przepuszczalna, aby roślina nie traciła zbyt szybko wody.
  • Sadzenie. Sadzenie runianki najlepiej zaplanować w terminie od marca do kwietnia oraz od sierpnia do listopada (w rozstawie co 20 do 25 cm). Dołek powinien mieć głębokość około 40 cm, a po sadzeniu rośliny powinny być przez niedługi okres nieco intensywniej podlewana, aby nie przeżyła szoku. Przy sadzeniu runianki lepiej unikać sąsiedztwa roślin, które mają płytki system korzeniowy i mogą konkurować z nią o wodę oraz składniki pokarmowe. Należy także pamiętać o regularnym nawadnianiu (podlewaniu) runianek w czasie upalnych dni latem, ponieważ kiepsko znosi dłuższe okresy suszy.
  • Cięcie. Runianki nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak warto przycinać ją na wiosnę, dzięki czemu intensywniej się zagęści w nowym sezonie.

Kiedy przycinać krzewy ozdobne >>

Rozmnażanie runianki

Najprostszym sposobem pozyskania nowych sadzonek runianki jest podział starszych kęp na mniejsze - wystarczy w odpowiednim miejscu wbić szpadel, przeciąć podziemne kłącza i odłączyć pojedynczą sadzonkę. Można także rozmnażać ją przez pobieranie sadzonek (fragmentów pędów) i ukorzenianie ich w ziemi, co nie stwarza większych problemów.

Runianka japońska
Autor: GettyImages Runianka japońska w szybkim tempie potrafi wytworzyć efektowne, zielone dywany szczelnie okrywające glebę

Ciekawe odmiany runianki

W ogrodach i w zielni publicznej możemy zastosować różne odmiany runianki, które różnią się wybarwieniem liści lub ich wielkością. Godne polecenia są między innymi:

  • Runianka japońska 'Green Carpet' - ma zwarty pokrój oraz długie, nagie i mięsiste pędy, które ścielą się po ziemi, tworząc gęsty, zielony dywan. Nie jest ekspansywna, a jej pojedyncze, odwrotnie jajowate liście mają intensywną, ciemnozieloną barwę i błyszczącą blaszkę.
  • Runianka japońska 'Variegata' - wyróżnia się zielonymi liśćmi z białym lub kremowym obrzeżeniem. Odmiana całkowicie mrozoodporna, a przez swój unikalny wygląd, może zdobić ogrody japońskie. Efektownie wygląda także ścieląc się pod drzewami. Zaleca się sadzenie późną wiosną.
  • Runianka japońska 'Green Sheen' - ciemnozielone, gładkie i bardzo błyszczące liście zebrane są w rozetę na wierzchołkach pędów. W maju i czerwcu pojawiają się drobne, białe lub różowe i delikatnie pachnące kwiaty które przyciągają owady i będące dodatkową ozdobą rośliny. Dekoracyjna odmiana, którą można wykorzystać jako obrzeże przy ścieżkach lub jako roślina okrywowa na większe powierzchnie, np. jako alternatywa dla trawników w miejscach zacienionych.
Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE