Złocień właściwy (jastrun) - świetna bylina na łąki kwietne i do ogrodów. Odkryj sekrety uprawy!

2024-07-31 13:17

Złocień właściwy (jastrun właściwy) należy do najbardziej lubianych i dekoracyjnych kwitnących roślin ogrodowych o niewielkich wymaganiach. Potocznie nazywany margerytką, złocień właściwy może być uprawiany zarówno na ogrodowych rabatach oraz we wszelkiego rodzaju pojemnikach. Jak uprawiać i pielęgnować jastrun?

Spis treści

  1. Jak wygląda złocień właściwy?
  2. Kiedy kwitnie jastrun?
  3. Złocień właściwy - zastosowanie
  4. Wymagania jastruna
  5. Jak uprawiać jastrun?
  6. Złocień właściwy - ciekawe odmiany

Jak wygląda złocień właściwy?

Złocień właściwy, nazywany też jastrunem (Leucanthemum vulgare, syn. Chrysanthemum leucanthemum) ma charakterystyczne białe kwiaty z żółtym środkiem. To bylina (zielna roślina wieloletnia), dorastająca do kilkudziesięciu centymetrów wysokości (czasem nawet osiąga ponad 1 m), należąca do botanicznej rodziny astrowatych (Asteraceae). Tworzy ona mocno rozkrzewione kępy złożone z wyprostowanych, kanciastych pędów z lancetowatymi, ząbkowanymi i błyszczącym liśćmi.

Kiedy kwitnie jastrun?

Efektowne i dekoracyjne kwiaty złocienia właściwego (średnicy 3-4 cm) pojawiają się od czerwca do sierpnia na szczytach łodyg. Są to koszyczki kwiatowe, zbudowane z białych kwiatów języczkowych, otaczających żółte, krótkie kwiaty rurkowate, które tworzą środek - tzw. oczko.

Złocień właściwy - zastosowanie

Złocień właściwy, potocznie nazywany margerytką, jest bardzo uniwersalną letnią byliną ozdobną. Stosowany jest w ogrodach przede wszystkim do tworzenia kwitnących grup, a także parkowych rabat bylinowych oraz na kwiat cięty i kompozycji florystycznych (kwiaty długo zachowują świeżość w wazonie). Bardzo często spotkać można także różnego rodzaju dekoracje pojemnikowe z jastrunem, nie tylko w ogrodach, ale też na balkonach, tarasach czy w ogródkach przy restauracjach.

Złocień właściwy to podstawowy gatunek do ogrodów naturalistycznych i wiejskich oraz wieloletnich łąk kwietnych.

Przeczytaj też:

Wymagania jastruna

Złocień właściwy należy do mało wymagających kwitnących bylin i rośnie dobrze w każdej, przeciętnej ogrodowej glebie. Jednak największe kwiaty i obfite kwitnienie można uzyskać uprawiając rośliny na żyznych, piaszczysto-gliniastych i wilgotnych glebach oraz w pełni nasłonecznionym stanowisku.

Złocień można uprawiać z siewu, z podziału kęp jesienią lub posadzić w ogrodzie gotowe, zakupione sadzonki. Nasiona zwykle wysiewa się od kwietnia do czerwca bezpośrednio do gruntu. Wschody można zauważyć przeciętnie w ciągu 2-3 tygodni. Młode sadzonki (rozsadę) margerytki można przesadzać na miejsce stałe od czerwca do września, a optymalne odstępy między roślinami to 30 na 30 cm. Tak posadzone młode jastruny zakwitną latem następnego roku.

Przeczytaj też:

Jastrun (złocień właściwy)
Autor: Gettyimages Złocień właściwy (jastrun właściwy) to roślina wieloletnia, potocznie zwana margarytką

Jak uprawiać jastrun?

  • Złocień właściwy - podlewanie. Podstawowy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie, szczególnie latem w okresach bezdeszczowych. Pamiętać jednak trzeba, aby nie dopuszczać do nadmiaru wilgoci w glebie lub zalegania wody w miejscu uprawy. Może to powodować gnicie korzeni i rozwój na roślinach groźnych chorób grzybowych.
  • Złocień właściwy - nawożenie. Jastrun nie potrzebuje specjalnego dokarmiania, ale na słabszych glebach w ogrodzie można stosować nawozy – najlepiej naturalne (np. kompost przemieszany z glebą jesienią poprzedniego roku lub wczesną wiosną).
  • Złocień właściwy - cięcie. Warto pamiętać o cięciu złocieni – najpierw przycina się przekwitłe pędy kwiatostanowe, a następnie całe rośliny tuż nad powierzchnią ziemi jesienią.

Zimująca, podziemna część rośliny zwykle dobrze zimuje, ale w czasie silnych mrozów lepiej okryć glebę w miejscu uprawy roślin. Warto także w trakcie sezonu obserwować rośliny, ponieważ mogą być one atakowane przez szkodniki, np. mszyce i w takim przypadku można zastosować odpowiedni i bezpieczny preparat owadobójczy.

Złocień właściwy - ciekawe odmiany

Oprócz klasycznych, białych złocieni właściwych, można spotkać także różne ciekawe odmiany o pełnych lub barwnych kwiatach. W sprzedaży spotkać można różnego rodzaju mieszańce i odmiany o ciekawych walorach ozdobnych. Z pewnością ciekawostkami i dekoracją ogrodów i pojemników będą spokrewnione ze złocieniem właściwym efektowne odmiany hodowlane dorastające zwykle do około 60-80 cm wysokości, np:

  • Złocień 'Crazy Daisy' - odmiana o kwiatach półpełnych i pełnych, zebranych w koszyczkowatych kwiatostanach barwy białej; kwitnie od czerwca do sierpnia i świetnie nadaje się na rabaty bylinowe oraz na kwiat cięty.
  • Margerytka pełna – kwiatostany złożone z licznych, śnieżnobiałych kwiatów języczkowych i drobniutkich, żółtych pierzastych kwiatów rurkowatych; kwitnie od końca czerwca do sierpnia.
  • Złocień różowy – efektowne, bardzo ozdobne kwiaty, w bardzo wielu odcieniach czerwieni i różu. Świetnie wygląda w większych grupach na rabatach kwiatowych i jak każdy złocień nadaje się na kwiat cięty, jako dekoracja wazonów.

Przeczytaj też:

Jastrun (złocień właściwy)
Autor: Gettyimages Margerytka doskonale pasuje do letnich polnych bukietów
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.