Dąbrówka rozłogowa - świetna roślina okrywowa! Czy dąbrówka jest wieloletnia? Gdzie sadzić dąbrówkę?

2024-04-16 8:07

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) to jedna z niezwykle popularnych roślin okrywowych. Silnie się rozrasta dzięki nadziemnym rozłogom i nadaje się do cienistych zakątków ogrodu. Poznaj bliżej dąbrówkę rozłogową, dowiedz się więcej o jej uprawie i zastosowaniu. Kiedy kwitnie dąbrówka?

Spis treści

  1. Jak wygląda dąbrówka rozłogowa? Kiedy kwitnie dąbrówka?
  2. Czy dąbrówka jest wieloletnia?
  3. Dąbrówka rozłogowa - gdzie sadzić dąbrówkę?
  4. Ciekawe odmiany dąbrówki rozłogowej
  5. Warunki uprawy dąbrówki rozłogowej

Jak wygląda dąbrówka rozłogowa? Kiedy kwitnie dąbrówka?

Dąbrówka rozłogowa (łac. Ajuga reptans) gości w naszych ogrodach już od bardzo dawna, mimo to nie zawsze doceniamy jej walory dekoracyjne, dlatego warto przyjrzeć się jej nieco bliżej. Dąbrówka rozłogowa jest gatunkiem rodzimym, dlatego doskonale czuje się w naszym klimacie i nie sprawia większych problemów uprawowych.

Dąbrówka rozłogowa to roślina niewielka, bo dorasta do 10-30 cm wysokości, ale za pomocą rozłogów silnie się rozrasta, tworząc z czasem rozległe dywany. Jej największą ozdobą są szerokie, rozetowe, częściowo zimozielone liście, które u wielu odmian przybierają atrakcyjne zabarwienie. Ciekawie prezentują się też rurkowe, niebieskie lub różowe kwiaty (roślina kwitnie pod koniec maja, powtarza kwitnienie latem), bo choć są małe i niepozorne, zebrane w stojące, kłosowe kwiatostany bardzo ładnie prezentują się na tle gęstego listowia.

Czy dąbrówka jest wieloletnia?

Dąbrówka rozłogowa to półzimozielona, wieloletnia bylina zadarniająca.

Rabata bylinowa pod koronami drzew

Dąbrówka rozłogowa - gdzie sadzić dąbrówkę?

Dąbrówka rozłogowa silnie się rozrasta, co w uprawie może być problematyczne, bo roślina potrafi w krótkim czasie zagłuszyć inne, słabsze gatunki. Ale cecha ta może też być bardzo pożądana, gdy poszukujemy do ogrodu klasycznej rośliny okrywowej. Dzięki niej możemy osłonić niezagospodarowane, cieniste zakątki ogrodu lub wykorzystać ją do okrycia gruntu pod drzewami i krzewami. Doskonale sprawdza się też na skalniakach i na murkach, z których jej pędy mogą malowniczo się zwieszać.

Możemy też wykorzystać dąbrówkę do obsadzania przestrzeni między płytami chodnikowymi lub jako obwódkę ścieżki czy trawnika. Dobrze sprawdza się też jako obrzeże oczka wodnego. Jeśli cenimy sobie urodę dąbrówki, ale nie potrzebujemy rośliny okrywowej i nie chcemy, by zawładnęła naszym ogrodem, ograniczmy jej wzrost z pomocą barier korzeniowych lub posadźmy ją w donicach zadołowanych w gruncie, a także systematycznie usuwajmy nadmiernie rozrastające się rozłogi nadziemne. Jeśli ograniczymy jej ekspansję, ładnie zaprezentuje się w wilgotnych ogródkach żwirowych oraz w kompozycjach z innymi roślinami ozdobnymi, takimi jak żurawki, funkie, paprocie, brunnery, bluszcze, bodziszki, niecierpki czy niskie trawy ozdobne.

Ciekawe odmiany dąbrówki rozłogowej

Oprócz gatunku do uprawy możemy też wybrać jedną z wielu interesujących odmian o pięknym ulistnieniu. np.:

  • 'Burgundy Glow' - liście pstre, biało obrzeżone, młode purpurowe, kwiaty duże, niebieskie,
  • 'Sparkler' – liście duże, silnie nakrapiane,
  • 'Atropurpurea' - liście brązowo-purpurowe,
  • 'Black Scallop' – liście zaokrąglone w ciemnym, bordowo-brązowym kolorze,
  • 'Multicolor' inaczej 'Rainbow' – liście szerokie, cętkowane, wielokolorowe,
  • 'Variegata' –liście z kremowobiałym obrzeżem,
  • 'Gold Chang' – liście żółtozielone, kwiaty różowe.

Możemy też wybrać odmiany o dekoracyjnych kwiatostanach, np.:

  • 'Alba' – kwiaty dość duże, białe,
  • 'Pink Elf' i 'Rosea' – kwiaty dość duże, różowe,
  • 'Palisander' – liście bordowe, kwiaty niebieskie.

Warunki uprawy dąbrówki rozłogowej

Dąbrówka rozłogowa jest nie tylko ciekawą i atrakcyjną, ale też łatwą w uprawie rośliną. Najlepiej czuje się na glebach żyznych i próchniczych, ale na słabszych i wilgotnych też sobie poradzi (nie znosi suszy).

Dąbrówka dobrze rośnie w cieniu lub półcieniu, ale odmiany o barwnych liściach potrzebują więcej światła (stanowiska półcieniste lub słoneczne), inaczej tracą intensywne kolory. Roślina nie oczekuje troskliwej opieki, mimo to warto przycinać ją po kwitnieniu, dzięki czemu nie zawiąże nasion i nie rozsieje się po ogrodzie. Obficiej zakwitnie też powtórnie latem.

Dąbrówka jest dostatecznie mrozoodporna, wiec nie wymaga zimowego okrycia. W surowe zimy jej część nadziemna może wprawdzie przemarzać, ale wiosną roślina dobrze się regeneruje.

Problemów nie ma też z rozmnażaniem dąbrówki, gdyż wystarczy pobrać z niej ukorzenioną rozetkę i posadzić na nowym stanowisku. Bylina daje także samosiew, ale potomstwo otrzymane z nasion może nie powtórzyć cech rośliny matecznej.

Nie przegap:

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski