Zawciąg nadmorski - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2021-04-09 10:22
Zawciąg nadmorski
Autor: www.thinkstockphotos.com Zawciąg charakteryzuje się zwartym, kulistym pokrojem

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) to efektowna bylina często wykorzystywana do dekoracji ogrodów skalnych, obwódek i murków kwiatowych. Osiąga niewielką wysokość, ale rozrasta się wszerz: tworzy gęste, poduszkowate kępy. Jakie odmiany zawciągu warto wybierać do ogrodu? Jak uprawiać zawciąg nadmorski?

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) to znana i ceniona roślina chętnie uprawiana w ogrodach oraz parkach. Występuje naturalnie w północnych rejonach Europy. Ma niewielkie wymagania, a przy tym duże walory dekoracyjne.

Zawciąg nadmorski – krótka charakterystyka i wartościowe odmiany

Zawciąg nadmorski to zimotrwała (lub częściowo zimotrwała) bylina osiągająca do 10 cm przed kwitnieniem i do 20 cm w czasie kwitnienia. Tworzy gęste, poduchowate kępy złożone z równowąskich, trawiastych, ciemnozielonych liści. Zawciąg kwitnie w maju i w czerwcu. Tworzy kuliste kwiatostany osadzone na szczycie nagich, zielonoszarych pędów kwiatostanowych. Kwiaty przyciągają motyle, zapylacze i inne owady. Barwa kwiatów zależy od odmiany.

Do wartościowych odmian zawciągu nadmorskiego należą:

  • 'Alba' – ma białe kwiaty atrakcyjnie kontrastujące z ciemnozielonymi liśćmi. Liście w porównaniu z innymi odmianami wyróżniają się wytrzymałością i często utrzymują się przez całą zimę;
  • 'Nifty Thrift' – kwiaty są różowe, liście pstre, zielono-białe;
  • 'Rosea' – o jasnoróżowych kwiatach;
  • 'Rubrifolia' – kwiaty są ciemnoróżowe. Liście wiosną mają ciemnopurpurową barwę, latem purpurowozieloną;
  • 'Little Penny' – to odmiana karłowa dorastająca do 10 cm wysokości. Ma ciemnoróżowe kwiaty.

Poznaj najpopularniejsze byliny okrywowe do ogrodu >>>

Zawciąg nadmorski - wymagania, uprawa, pielęgnacja

Zawciąg nadmorski najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Wtedy efektownie kwitnienie, gęsto rozrasta się i jednocześnie liście i pędy kwiatostanowe są atrakcyjniej wybarwione. Roślina preferuje niezbyt żyzne, ale przepuszczalne, zdrenowane podłoża. Dobrze radzi sobie na lekkich, piaszczystych glebach. Nie lubi zastoin wody w glebie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym (ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i przemarznięcia). Przy nadmiarze wody może być porażany m.in. przez rdzę.

Zawcfiąg jak na roślinę skalniakową ma nieco osobliwe wymagania, gdyż nie nadaje się na gleby wapienne. Lubi odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Gatunek jest mrozoodporny. Znosi wietrzne stanowiska, warunki miejskie oraz zanieczyszczenie powietrza.

Nasiona zawciągu wysiewa się wiosną wprost do gruntu. Najlepiej robić to na wydzielonym polu – rozsadniku, a później sadzonki przesadzać w miejsce docelowe. Często kupuje się również gotowe, uformowane sadzonki. Zawciąg sadzi się zachowując odległości 25-30 cm. Starsze egzemplarze po kwitnieniu można rozmnażać przez podział. Własnoręczny zbiór nasion w przypadku ozdobnych odmian nie ma sensu, gdyż powstałe z nich potomstwo nie powieli cech (wyglądu) rośliny matecznej.

W początkowych tygodniach uprawy ważne jest regularne podlewanie zawciągu. Rośliny dwuletnie (i starsze) dobrze radzą sobie z suszą. Nawożenie zawciągu nadmorskiego z reguły nie jest konieczne. Nadmiar składników pokarmowych w glebie jest wręcz niekorzystny dla rośliny, bowiem powoduje nadmierne rozrastanie się kęp liści na niekorzyść kwitnienia.

Cenionym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów, to przedłuży okres kwitnienia. W przypadku, gdy kwitnienie zawciągu jest z roku na rok słabsze, dokarmianie nie rozwiąże problemu. Lepszym rozwiązaniem jest odmłodzenie roślin przez podział (i zmiana stanowiska).

Zawciąg jest byliną krótkowieczną - po kilku latach stopniowo traci swoje atuty.

Byliny krótkowieczne - jakie byliny należą do krótkowiecznych, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie >>>

Zawciąg nadmorski
Autor: GettyImages Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży okres kwitnienia zawciągu

Zawciąg nadmorski - zastosowanie byliny w ogrodzie

Zawciąg nadmorski ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Najczęściej wykorzystuje się go do dekoracji ogrodów skalnych i ozdoby murków kwietnych. Ze względu na niską wysokość i rozrastanie się wszerz zawciąg uprawia się na obwódkach i na pierwszym planie. Ponadto warto sadzić zawciąg wzdłuż ścieżek, a także na tradycyjnych rabatach bylinowych i mieszanych.

Zawciąg nadaje się również do uprawy pojemnikowej, dlatego może być dekoracją balkonów oraz tarasów. Ma także mniej sztampowe zastosowania – służy do tworzenia ogrodów na dachu. Małe wymagania sprawiają, że jest cenioną ozdobą przedogródków (miejsce pomiędzy ogrodzeniem a chodnikiem/jezdnią), ogródków ROD i działek letniskowych. Pasuje do różnorodnych stylów urządzania: wiejskich, angielskich, klasycznych, śródziemnomorskich, żwirowych, preriowych, tradycyjnych i nowoczesnych. Nadaje się na kwiat cięty, chociaż oczywiście bukiety będą miniaturowe.

Przeczytaj też:

Żwirowe rabaty w ogrodzie: jak założyć i pielęgnować >>>

Ogrody preriowe – jak zakładać. Rośliny do ogrodów preriowych >>>

Ogród w stylu śródziemnomorskim. Jak zaaranżować ogród w stylu śródziemnomorskim >>>

Ogród wiejski - jak stworzyć ogród w stylu wiejskim >>>

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają