Letnie odmładzanie bylin po kwitnieniu (dzielenie i przesadzanie)

2016-06-15 13:26 Katarzyna Józefowicz

Byliny to rośliny chętnie sadzone w ogrodach. Byliny mogą w jednym miejscu rosnąć wiele lat, jednak co jakiś czas warto je odmłodzić. dowiedz się, jak odmładzać byliny i kiedy to robić. Jakie byliny wymagają odmładzania?

Byliny są jednymi z najważniejszych i najbardziej cenionych roślin ogrodowych. Nie wymagają corocznego sadzenia, ładnie się rozrastają i pięknie kwitną lub rozwijają okazałe, dekoracyjne liście.

Nie wszystkie byliny są jednak ozdobą ogrodu przez wiele sezonów, gdyż niektóre z nich po 3-4 latach intensywnego wzrostu w jednym miejscu, zaczynają tracić ładny pokrój i słabiej kwitną (są to tzw. byliny krótkowieczne), a część z nich z czasem może nawet zamierać. Jeśli więc chcemy nadal cieszyć się ich urodą, musimy co jakiś czas odmłodzić rośliny, czyli podzielić je na kilka mniejszych części i posadzić je na nowych stanowiskach.

Jak często należy odmładzać byliny

Częstotliwość odmładzania bylin krótkowiecznych uzależniona jest od gatunku oraz warunków uprawowych (na dobrych stanowiskach rośliny dłużej zachowują ładny wygląd).

Kiedy odmładzać byliny

Byliny odmładzamy w dwóch terminach:

  • wiosną dzielimy rośliny kwitnące latem lub wczesną jesienią (m.in. rudbekię, kocimiętkę, nachyłki, dzwonki karpackie, jeżówki, żurawki),
  • po kwitnieniu czyli zwykle latem, dzielimy gatunki kwitnące wiosną (m.in. kosaćce, orliki, ostróżki).

>>Przeczytaj też: Jesień w ogrodzie: dzielenie bylin. Jakie byliny dzieli się jesienią

Poza odmładzaniem bylin krótkowiecznych, wiosną i latem możemy też rozmnażać przez podział byliny długowieczne. Wprawdzie mogą one pozostawać na jednym stanowisku nawet przez kilkanaście lat, ale ponieważ w tym czasie mocno się rozkrzewiają i wydają dużo młodych przyrostów, możemy oddzielić je od dorosłego egzemplarza i wykorzystać do rozmnażania. Uzyskane w ten sposób sadzonki, będą posiadały takie same cechy jak roślina mateczna, co jest niezwykle ważne w uprawie odmian ozdobnych.

Przez podział dorosłych egzemplarzy możemy rozmnażać piwonie, liliowce, brunnerę (dzielenie przeprowadzamy w drugiej połowie lata, zwykle w sierpniu) oraz aster gawędkę, czyściec wełnisty, języczkę pomarańczową, przetacznik, przywrotnik ostroklapowy, funkie, dzielżan ogrodowy, pysznogłówki, słoneczniczek szorstki, floks wiechowaty, tawułkę Arendsa (dzielenie przeprowadzamy wiosną, zwykle w kwietniu).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE