Odmładzanie bylin - kiedy, jak i jakie byliny warto odmłodzić?

2024-09-04 10:44

Byliny to rośliny chętnie sadzone w ogrodach. W jednym miejscu mogą rosnąć wiele lat, jednak co jakiś czas warto je odmłodzić. Podpowiadamy, jak odmładzać byliny i kiedy to robić. Jakie byliny wymagają odmładzania?

Spis treści

  1. Jak często należy odmładzać byliny?
  2. Kiedy odmładzać byliny?
  3. Odmładzanie bylin po kwitnieniu: rozmnażanie przez dzielenie i przesadzanie

Byliny są jednymi z najważniejszych i najbardziej cenionych roślin ogrodowych. Nie wymagają corocznego sadzenia, ładnie się rozrastają i pięknie kwitną lub rozwijają okazałe, dekoracyjne liście.

Nie wszystkie byliny są jednak ozdobą ogrodu przez wiele sezonów, gdyż niektóre z nich po 3-4 latach intensywnego wzrostu w jednym miejscu, zaczynają tracić ładny pokrój i słabiej kwitną (są to tzw. byliny krótkowieczne), a część z nich z czasem może nawet zamierać. Jeśli więc chcemy nadal cieszyć się ich urodą, musimy co jakiś czas odmłodzić byliny, czyli podzielić je na kilka mniejszych części i posadzić je na nowych stanowiskach.

Jak często należy odmładzać byliny?

Częstotliwość odmładzania bylin krótkowiecznych uzależniona jest od gatunku oraz warunków uprawowych (na dobrych stanowiskach rośliny dłużej zachowują ładny wygląd).

  • Do najmniej trwałych bylin, wymagających odmładzania nawet co 3-4 lata należą głównie: jeżówki, kosaćce, firletka smółka, dzwonek karpacki, ostróżka, naparstnica, łubin trwały oraz nachyłek wielkokwiatowy.
  • Nieco rzadziej, bo co 4-6 lat możemy odmładzać zawciąg nadmorski, omieg wschodni, orlik ogrodowy, rudbekię błyskotliwą czy żurawki.
  • Na jednym stanowisku najdłużej z bylin krótkowiecznych (7-8 lat) przetrwa w dobrej formie kocimiętka Faassena.

Kiedy odmładzać byliny?

Byliny odmładzamy w dwóch terminach:

  • wiosną dzielimy rośliny kwitnące latem lub wczesną jesienią (m.in. rudbekię, kocimiętkę, nachyłki, dzwonki karpackie, jeżówki, żurawki),
  • po kwitnieniu czyli zwykle latem, dzielimy gatunki kwitnące wiosną (m.in. kosaćce, orliki, ostróżki).

Odmładzanie bylin po kwitnieniu: rozmnażanie przez dzielenie i przesadzanie

Poza odmładzaniem bylin krótkowiecznych, wiosną i latem możemy też rozmnażać przez podział byliny długowieczne. Wprawdzie mogą one pozostawać na jednym stanowisku nawet przez kilkanaście lat, ale ponieważ w tym czasie mocno się rozkrzewiają i wydają dużo młodych przyrostów, możemy oddzielić je od dorosłego egzemplarza i wykorzystać do rozmnażania. Uzyskane w ten sposób sadzonki, będą posiadały takie same cechy jak roślina mateczna, co jest niezwykle ważne w uprawie odmian ozdobnych.

Przez podział dorosłych egzemplarzy możemy rozmnażać: piwonie, liliowce, brunnerę (dzielenie przeprowadzamy w drugiej połowie lata, zwykle w sierpniu) oraz aster gawędkę, czyściec wełnisty, języczkę pomarańczową, przetacznik, przywrotnik ostroklapowy, funkie, dzielżan ogrodowy, pysznogłówki, słoneczniczek szorstki, floks wiechowaty, tawułkę Arendsa (dzielenie przeprowadzamy wiosną, zwykle w kwietniu).

Przeczytaj też:

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają