Odmładzamy byliny - jak często odmładzać byliny? Jak i kiedy to robić?

2016-06-15 13:26
liliowiec dzielenie
Autor: www.thinkstockphotos.com Co kilka lat warto rozrośnięte kępy bylin podzielić i posadzić na nowe miejsce

Byliny to rośliny chętnie sadzone w ogrodach. Byliny mogą w jednym miejscu rosnąć wiele lat, jednak co jakiś czas warto je odmłodzić. Dowiedz się, jak odmładzać byliny i kiedy to robić. Jakie byliny wymagają odmładzania?

Byliny są jednymi z najważniejszych i najbardziej cenionych roślin ogrodowych. Nie wymagają corocznego sadzenia, ładnie się rozrastają i pięknie kwitną lub rozwijają okazałe, dekoracyjne liście.

Nie wszystkie byliny są jednak ozdobą ogrodu przez wiele sezonów, gdyż niektóre z nich po 3-4 latach intensywnego wzrostu w jednym miejscu, zaczynają tracić ładny pokrój i słabiej kwitną (są to tzw. byliny krótkowieczne), a część z nich z czasem może nawet zamierać. Jeśli więc chcemy nadal cieszyć się ich urodą, musimy co jakiś czas odmłodzić rośliny, czyli podzielić je na kilka mniejszych części i posadzić je na nowych stanowiskach.

Jak często należy odmładzać byliny?

Częstotliwość odmładzania bylin krótkowiecznych uzależniona jest od gatunku oraz warunków uprawowych (na dobrych stanowiskach rośliny dłużej zachowują ładny wygląd).

  • Do najmniej trwałych bylin, wymagających odmładzania nawet co 3-4 lata należą głównie: jeżówki, kosaćce, firletka smółka, dzwonek karpacki, ostróżka, naparstnica, łubin trwały oraz nachyłek wielkokwiatowy.
  • Nieco rzadziej, bo co 4-6 lat możemy odmładzać zawciąg nadmorski, omieg wschodni, aster nowobelgijski, orlik ogrodowy, rudbekię błyskotliwą czy żurawki.
  • Na jednym stanowisku najdłużej z bylin krótkowiecznych (7-8 lat) przetrwa w dobrej formie kocimiętka Faassena.

Kiedy odmładzać byliny?

Byliny odmładzamy w dwóch terminach:

  • wiosną dzielimy rośliny kwitnące latem lub wczesną jesienią (m.in. rudbekię, kocimiętkę, nachyłki, dzwonki karpackie, jeżówki, żurawki),
  • po kwitnieniu czyli zwykle latem, dzielimy gatunki kwitnące wiosną (m.in. kosaćce, orliki, ostróżki).

Przeczytaj też: Jesienne dzielenie bylin. Jakie byliny dzieli się jesienią >>>

Odmładzanie bylin po kwitnieniu: rozmnażanie przez dzielenie i przesadzanie

Poza odmładzaniem bylin krótkowiecznych, wiosną i latem możemy też rozmnażać przez podział byliny długowieczne. Wprawdzie mogą one pozostawać na jednym stanowisku nawet przez kilkanaście lat, ale ponieważ w tym czasie mocno się rozkrzewiają i wydają dużo młodych przyrostów, możemy oddzielić je od dorosłego egzemplarza i wykorzystać do rozmnażania. Uzyskane w ten sposób sadzonki, będą posiadały takie same cechy jak roślina mateczna, co jest niezwykle ważne w uprawie odmian ozdobnych.

Przez podział dorosłych egzemplarzy możemy rozmnażać: piwonie, liliowce, brunnerę (dzielenie przeprowadzamy w drugiej połowie lata, zwykle w sierpniu) oraz aster gawędkę, czyściec wełnisty, języczkę pomarańczową, przetacznik, przywrotnik ostroklapowy, funkie, dzielżan ogrodowy, pysznogłówki, słoneczniczek szorstki, floks wiechowaty, tawułkę Arendsa (dzielenie przeprowadzamy wiosną, zwykle w kwietniu).

Przeczytaj też:

Przesadzanie piwonii - kiedy i jak przesadzać peonie >>>

Rozmnażanie traw ozdobnych przez podział – kiedy i jak dzielić trawy >>>

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE