Sasanki na wiosenny skalniak. Uprawa i gatunki sasanek do ogrodu

2018-04-13 10:21

Sasanki rozkwitają na przełomie marca i kwietnia. To jedne z pierwszych kwiatów, które na początku wiosny zdobią nasze ogrody. Poznaj gatunki sasanek do sadzenia w ogrodzie.

Sasanki wykształcają jasnofioletowe, aksamitne, dość duże dzwonkowate kwiaty. Ich cechą charakterystyczną są gęste włoski pokrywające całą roślinę. Sasanki osiągają 20–30 cm wysokości, dlatego często sadzi się je na skalniakach lub małych rabatach. Preferują stanowiska słoneczne i suche, z glebą o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Po dwóch–trzech latach uprawy tworzą zwarte kępy, gęsto pokryte kwiatami. Sasanki ciekawie wyglądają również po przekwitnięciu – ich dekoracyjne owocostany pokryte są długimi, gęstymi włoskami. Sasanki rozmnażamy z nasion lub przez podział większych kęp wiosną, po przekwitnięciu.

Ze względu na bardzo wczesny okres kwitnienia sasanki to niezwykle atrakcyjne kwiaty wiosenne. Znakomicie nadają się na rabaty oraz do ogródków skalnych. Można je też sadzić kępami przy domach bądź płotach.

Gatunki sasanek do ogrodu

Na stanowiskach naturalnych sasanki występują w Azji Wschodniej (m.in. na Syberii) oraz w Europie, w tym również na terenie Polski.

W naszym kraju rosną:

  • sasanka otwarta (Pulsatilla patens) – kwitnąca na przełomie marca i kwietnia, kwiaty wykształca przed rozwojem liści,
  • sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis) – kwitnie w tym samym czasie co sasanka otwarta, ale wytwarza nieco drobniejsze kwiaty,
  • sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris)- o dużych, jasnofioletowych kwiatach, które pojawiają się w kwietniu.

W ogrodach najczęściej spotykamy fioletową sasankę zwyczajną i jej odmiany o kwiatach białych (‘Alba’) i czerwonych (‘Rubra’).

Wszystkie gatunki sasanek są w Polsce pod ścisłą ochroną.

Sasanki na wiosenny skalniak
Autor: Jolanta Piekarz Sasanka zwyczajna, odmiana 'Rubra'
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE