Zachwycają wiosną włochatymi kwiatostanami! Niejeden chciałby mieć te kwiaty na skalniaku
Sasanki rozkwitają na przełomie marca i kwietnia. Na jakiś czas odeszły w zapomnienie, by powrócić z wielkim przytupem!. To jedne z pierwszych kwiatów, które na początku wiosny zdobią nasze ogrody. Znakomicie prezentują się na skalniakach. Poznaj gatunki sasanek do sadzenia w ogrodzie.
Autor: Jolanta Piekarz
Sasanka zwyczajna
Jak wyglądają sasanki?
Sasanki wykształcają jasnofioletowe, aksamitne, dość duże dzwonkowate kwiaty. Ich cechą charakterystyczną są gęste włoski pokrywające całą roślinę. Sasanki osiągają 20–30 cm wysokości, dlatego często sadzi się je na skalniakach lub małych rabatach. Preferują stanowiska słoneczne i suche, z glebą o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Po dwóch–trzech latach uprawy tworzą zwarte kępy, gęsto pokryte kwiatami.
Sasanki ciekawie wyglądają również po przekwitnięciu – ich dekoracyjne owocostany pokryte są długimi, gęstymi włoskami. Sasanki rozmnażamy z nasion lub przez podział większych kęp wiosną, po przekwitnięciu.
Sasanki - wiosenne kwiaty
Ze względu na bardzo wczesny okres kwitnienia sasanki to niezwykle atrakcyjne kwiaty wiosenne. Znakomicie nadają się na rabaty oraz do ogródków skalnych. Można je też sadzić kępami przy domach bądź płotach.
Czy sasanki są wieloletnie?
Sasanki są roślinami wieloletnimi, Dobrze zimują w gruncie, więc nie trzeba więc co roku sadzić ich w ogrodzie.
Polecany artykuł:
Sasanki - gatunki do ogrodu
Na stanowiskach naturalnych sasanki występują w Azji Wschodniej (m.in. na Syberii) oraz w Europie, w tym również na terenie Polski.
W naszym kraju rosną:
- sasanka otwarta (Pulsatilla patens) – kwitnąca na przełomie marca i kwietnia, kwiaty wykształca przed rozwojem liści,
- sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis) – kwitnie w tym samym czasie co sasanka otwarta, ale wytwarza nieco drobniejsze kwiaty,
- sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris)- o dużych, jasnofioletowych kwiatach, które pojawiają się w kwietniu.
W ogrodach najczęściej spotykamy fioletową sasankę zwyczajną i jej odmiany o kwiatach białych (‘Alba’) i czerwonych (‘Rubra’).
Wszystkie gatunki sasanek są w Polsce pod ścisłą ochroną.