Nawadnianie trawnika - co trzeba zrobić, by trawnik został dobrze podlany?

2023-01-18 14:05
Podlewanie trawnika
Autor: GettyImages Murawę najlepiej nawadniać wczesnym rankiem, gdy jest jeszcze chłodno i woda nie paruje

Choć na stan i wygląd murawy mają wpływ różne zabiegi pielęgnacyjne, to jednym z ważniejszych jest nawadnianie trawnika. Ta pozornie prosta czynność wykonana w niewłaściwy sposób może zaszkodzić darni. Jak zatem nawadniać prawidłowo trawnik?

Trawnik potrzebuje sporo wody, zużywa jej 3-5 l na 1 m2 powierzchni w ciągu doby, zależnie od pogody i rodzaju gleby (szybciej przesycha ziemia piaszczysta, wolniej gliniasta oraz próchniczna). Oczywiście nie oznacza to, że trzeba trawnik podlewać codziennie. Wręcz przeciwnie – zbyt częste nawadnianie darni jest dużym błędem. Trawa rosnąca w stale wilgotnym podłożu tworzy płytki system korzeniowy, bo nie musi sięgać głębiej w grunt w poszukiwaniu wody, dlatego nawet krótka susza może spowodować jej zasychanie. Poza tym płytko korzeniący się trawnik jest zimą mniej odporny na przemarzanie.

Spis treści

  1. Nawadnianie trawnika – jak często podlewać murawę?
  2. Kiedy najlepiej nawadniać trawnik
  3. Czym nawadniać trawnik w ogrodzie?

Nawadnianie trawnika – jak często podlewać murawę?

Murawę najlepiej podlewać, gdy ziemia przeschnie na głębokość 5 cm – nawadnia się ją tak długo, aż woda przesiąknie na 10-15 cm.

A co się stanie, gdy susza będzie trwała przez długi czas? Taki trawnik po podlaniu powinien się odrodzić, jednak mogą z niego zniknąć niektóre gatunki traw, a pozostaną te bardziej odporne, lepiej przystosowane do siedliska. Niestety zwykle giną najładniejsze trawy o delikatnych liściach, dlatego jeżeli chcemy mieć piękną miękką murawę, nie należy dopuścić do jej nadmiernego przesuszenia.

Z drugiej strony, ze względu na coraz poważniejszy deficyt słodkiej wody, może warto nieco ograniczyć podlewanie i pozwolić przyrodzie samej zadecydować, jakie gatunki traw pozostaną na działce. Darń być może będzie mniej „aksamitna”, ale bardziej w zgodzie z ekologią.

Jak dbać o trawnik podczas upałów? Podlewanie trawnika i koszenie trawy latem >>>

Nawadnianie trawnika
Autor: FISKARS Podłączenie sterownika nawadniania do kranu pozwoli w prosty sposób zautomatyzować tradycyjne naziemne podlewanie. Po zaprogramowaniu czasu i częstotliwości nawadniania urządzenie otworzy dopływ wody do węży i uruchomi zraszacze

Kiedy najlepiej nawadniać trawnik

Trawnik najlepiej nawadniać wczesnym rankiem, gdy jest jeszcze chłodno i woda nie paruje do atmosfery, ale w całości wsiąka w glebę i dociera do korzeni roślin. W czasie podlewania w południe straty wody latem mogą sięgać nawet 40%. Z kolei wieczorem, jeśli darń nie przeschnie przed nocą, wilgoć utrzymująca się na liściach może sprzyjać wzrostowi mchu i rozwojowi chorób, poza tym wabi ślimaki. 

Nawadnianie trawnika
Autor: HONDA Do nawadniania trawnika można wykorzystać wodę nie tylko z wodociągu, ale też naturalnych lub sztucznych zbiorników. W takim przypadku przyda się pompa do wody czystej, która może współpracować z systemem nawadniania

Czym nawadniać trawnik w ogrodzie?

  • Do podlewania darni służą różnego rodzaju przenośne zraszacze o ruchomych głowicach, które mają możliwość regulacji zakresu pracy. Z powodzeniem sprawdzą się w małych ogrodach.
  • Jeżeli trawnik jest duży – lepszym rozwiązaniem będzie montaż podziemnej instalacji nawadniającej. W jej skład wchodzą rury zakopane w ziemi na głębokości 30-40 cm, które dostarczają wodę z jej źródła (wodociąg, studnia) do zraszaczy. Do nawadniania trawnika stosuje się zraszacze wynurzalne. Na co dzień są ukryte w ziemi, więc nie przeszkadzają w czasie pielęgnacji trawnika czy podczas rekreacji. Dopiero po włączeniu podlewania wyskakują pod naporem wody ponad powierzchnię gruntu. Mają regulowany zakres pracy (koło lub jego wycinek, albo mniejszy lub większy prostokąt).
  • Nawadnianie trawnika uruchamiane jest ręcznie lub automatycznie w oparciu o parametry ustawione na sterowniku. System automatycznego nawadniania zazwyczaj jest wyposażony w czujniki deszczu i wilgotności, dzięki czemu podlewanie włącza się tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Nie przegap:

Trawnik na podmokłym terenie - co robić, by taki trawnik dobrze rósł >>>

Rekultywacja trawnika - co zrobić, by trawnik znów był piękny >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE