Nawadnianie trawnika - co trzeba zrobić, by trawnik został dobrze podlany?

2023-01-18 14:05

Choć na stan i wygląd murawy mają wpływ różne zabiegi pielęgnacyjne, to jednym z ważniejszych jest nawadnianie trawnika. Ta pozornie prosta czynność wykonana w niewłaściwy sposób może zaszkodzić darni. Jak zatem nawadniać prawidłowo trawnik?

Podlewanie trawnika
Autor: GettyImages Murawę najlepiej nawadniać wczesnym rankiem, gdy jest jeszcze chłodno i woda nie paruje

Trawnik potrzebuje sporo wody, zużywa jej 3-5 l na 1 m2 powierzchni w ciągu doby, zależnie od pogody i rodzaju gleby (szybciej przesycha ziemia piaszczysta, wolniej gliniasta oraz próchniczna). Oczywiście nie oznacza to, że trzeba trawnik podlewać codziennie. Wręcz przeciwnie – zbyt częste nawadnianie darni jest dużym błędem. Trawa rosnąca w stale wilgotnym podłożu tworzy płytki system korzeniowy, bo nie musi sięgać głębiej w grunt w poszukiwaniu wody, dlatego nawet krótka susza może spowodować jej zasychanie. Poza tym płytko korzeniący się trawnik jest zimą mniej odporny na przemarzanie.

Spis treści

  1. Nawadnianie trawnika – jak często podlewać murawę?
  2. Kiedy najlepiej nawadniać trawnik
  3. Czym nawadniać trawnik w ogrodzie?

Nawadnianie trawnika – jak często podlewać murawę?

Murawę najlepiej podlewać, gdy ziemia przeschnie na głębokość 5 cm – nawadnia się ją tak długo, aż woda przesiąknie na 10-15 cm.

A co się stanie, gdy susza będzie trwała przez długi czas? Taki trawnik po podlaniu powinien się odrodzić, jednak mogą z niego zniknąć niektóre gatunki traw, a pozostaną te bardziej odporne, lepiej przystosowane do siedliska. Niestety zwykle giną najładniejsze trawy o delikatnych liściach, dlatego jeżeli chcemy mieć piękną miękką murawę, nie należy dopuścić do jej nadmiernego przesuszenia.

Z drugiej strony, ze względu na coraz poważniejszy deficyt słodkiej wody, może warto nieco ograniczyć podlewanie i pozwolić przyrodzie samej zadecydować, jakie gatunki traw pozostaną na działce. Darń być może będzie mniej „aksamitna”, ale bardziej w zgodzie z ekologią.

Jak dbać o trawnik podczas upałów? Podlewanie trawnika i koszenie trawy latem >>>

Nawadnianie trawnika
Autor: FISKARS Podłączenie sterownika nawadniania do kranu pozwoli w prosty sposób zautomatyzować tradycyjne naziemne podlewanie. Po zaprogramowaniu czasu i częstotliwości nawadniania urządzenie otworzy dopływ wody do węży i uruchomi zraszacze

Kiedy najlepiej nawadniać trawnik

Trawnik najlepiej nawadniać wczesnym rankiem, gdy jest jeszcze chłodno i woda nie paruje do atmosfery, ale w całości wsiąka w glebę i dociera do korzeni roślin. W czasie podlewania w południe straty wody latem mogą sięgać nawet 40%. Z kolei wieczorem, jeśli darń nie przeschnie przed nocą, wilgoć utrzymująca się na liściach może sprzyjać wzrostowi mchu i rozwojowi chorób, poza tym wabi ślimaki. 

Nawadnianie trawnika
Autor: HONDA Do nawadniania trawnika można wykorzystać wodę nie tylko z wodociągu, ale też naturalnych lub sztucznych zbiorników. W takim przypadku przyda się pompa do wody czystej, która może współpracować z systemem nawadniania

Czym nawadniać trawnik w ogrodzie?

  • Do podlewania darni służą różnego rodzaju przenośne zraszacze o ruchomych głowicach, które mają możliwość regulacji zakresu pracy. Z powodzeniem sprawdzą się w małych ogrodach.
  • Jeżeli trawnik jest duży – lepszym rozwiązaniem będzie montaż podziemnej instalacji nawadniającej. W jej skład wchodzą rury zakopane w ziemi na głębokości 30-40 cm, które dostarczają wodę z jej źródła (wodociąg, studnia) do zraszaczy. Do nawadniania trawnika stosuje się zraszacze wynurzalne. Na co dzień są ukryte w ziemi, więc nie przeszkadzają w czasie pielęgnacji trawnika czy podczas rekreacji. Dopiero po włączeniu podlewania wyskakują pod naporem wody ponad powierzchnię gruntu. Mają regulowany zakres pracy (koło lub jego wycinek, albo mniejszy lub większy prostokąt).
  • Nawadnianie trawnika uruchamiane jest ręcznie lub automatycznie w oparciu o parametry ustawione na sterowniku. System automatycznego nawadniania zazwyczaj jest wyposażony w czujniki deszczu i wilgotności, dzięki czemu podlewanie włącza się tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Nie przegap:

Trawnik na podmokłym terenie - co robić, by taki trawnik dobrze rósł >>>

Rekultywacja trawnika - co zrobić, by trawnik znów był piękny >>>