Czym podlewać trawnik i ogród? Wybieramy zraszacze ogrodowe - rodzaje

2018-04-27 10:48

Zraszacze ogrodowe przydadzą się do podlewania trawnika i ogrodu, szczególnie w letnich miesiącach. Podpowiadamy, kiedy i jak stosować zraszacze ogrodowe oraz czym kierować się przy wyborze odpowiedniego zraszacza do ogrodu.

Spis treści

  1. Zraszacze ogrodowe – zastosowanie
  2. Zraszacze ogrodowe - jaki zraszacz wybrać?
  3. Zraszacze ogrodowe - automatyczny system nawadniania

Podlewanie roślin, wbrew pozorom, jest sztuką – nie wystarczy regularnie nawadniać, trzeba jeszcze wiedzieć jaką ilość wody zużyć i kiedy powiedzieć „dość”. Dla roślin niekorzystny jest zarówno niedobór (powoduje wysychanie), jak i nadmiar wody (efektem jest gnicie korzeni, bulw, kłączy). Ręczne podlewanie roślin w ogrodzie, np. z użyciem węża ogrodowego, w wielu przypadkach jest dobrym rozwiązaniem, ale nigdy nie będzie tak precyzyjne jak automatyczne nawadnianie. Można je stosować na przykład do punktowego podlewania drzew i krzewów. Nawadnianie kropelkowe natomiast częściej stosuje się w uprawach profesjonalnych i pod osłonami, w ogrodzie przydaje się w mniejszym zakresie, np. do nawadniania żywopłotu. Kiedy więc warto stosować zraszacze ogrodowe?

>>Przeczytaj też: Wykorzystanie deszczówki do podlewania roślin: jak zbierać wodę z dachu

Zraszacze ogrodowe – zastosowanie

Zraszacze ogrodowe można wykorzystywać w zasadzie do każdego rodzaju upraw w ogrodzie. Z reguły najczęściej stosuje się je przy pielęgnacji trawnika (na rynku dostępne są zraszacze wynurzalne, które poza trybem pracy znajdują się pod powierzchnią gruntu). Jednocześnie zraszacze mogą być (i są) dużym wsparciem dla rabat kwiatowych. W warzywniku zwykle wprowadza się inne rozwiązania, np. nawadnianie kropelkowe lub ręczne, gdyż w tym przypadku w szczególności powinno się unikać moczenia roślin. System nawadniania należy uruchamiać w godzinach porannych lub wieczornych, aby zniwelować ryzyko poparzenia zieleni (krople wody na liściach czy innych fragmentach działają jak soczewki skupiając promienie świetlne).

Zraszacze ogrodowe - jaki zraszacz wybrać?

Dużą popularnością w ogrodach, zwłaszcza niewielkich, cieszą się zraszacze ręczne. Najczęściej mają postać pistoletu lub dyszy montowanej do węża ogrodowego. Zapewniają dobre „rozbicie” strumienia wody z regulacją, czasem nawet zamgławianie. Podlewanie, nawet manualne, z uzycie zraszacza jest znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze dla roślin (nie zniszczymy delikatniejszych fragmentów) od używania węża bez końcówki. Niestety, wadą takiej metody jest brak precyzji. Potrzeba dużej wprawy i doświadczenia, aby roślinom zapewnić odpowiednią ilość wody. Najtańsze zraszacze są zbudowane z tworzywa sztucznego. Te droższe są z metalu – charakteryzuje je znacznie większa wytrzymałość.

Wygodniejszym rozwiązaniem są zraszacze stacjonarne, które instaluje się w konkretnym miejscu. W zależności od modelu pozwalają nawadniać dany obszar o kształcie prostokąta lub okręgu. W sprzedaży dostępne są zraszacze obrotowe - najbardziej uniwersalne: do ogrodów, trawników i rabat o różnym kształcie. Posiadają turbinowy lub bijakowy mechanizm rozprowadzania cieczy. Można zdecydować się także na zraszacze wahadłowe (dobre na długie, wąskie działki) lub zraszacze rotacyjne (na działki o nieregularnym kształcie – obszarem nawadniania jest okrąg). Dla roślin uprawianych w pojemnikach (np. na przestronnym balkonie lub tarasie) optymalna będzie instalacja mikrozraszaczy. Wybierając zraszacz warto zdecydować się na taki, który daje nie tylko możliwość regulacji kierunku i zasięgu, ale także sposobu rozpylania wody.

>>Przeczytaj też: Węże ogrodowe. Jak wybrać wąż do polewania roślin w ogrodzie

Zraszacze ogrodowe - automatyczny system nawadniania

Automatyczny system nawadniania z użyciem zraszaczy to najwyższy „stopień” w technologii podlewania roślin. W szczególności przydaje się w większych ogrodach, ułatwiając pracę i ograniczając pracochłonność zabiegów. Dla łatwej lokalizacji i bezpieczeństwa – system instaluje się przy głównych nawierzchniach. Poszczególne produkty mogą różnić się budową, z reguły jednak w skład  systemu nawadniania wchodzą:

  • elektrozawory otwierające i zamykające przepływ wody i studzienka rozdzielcza, w której są umieszczone;
  • sterowniki – umożliwiające podlewanie zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Są zasilane prądem zmiennym 230V lub bezpiecznym (9V, 24V) – w tym wypadku konieczne jest użycie transformatora;
  • czujniki (sprawdzają wilgotność gleby dzięki czemu system uruchamia się tylko wtedy, gdy nawadnianie jest rzeczywiście potrzebne);
  • rur znajdujących się w podłożu (konstrukcja do rozprowadzania wody);
  • elementów zraszających (powyższe rodzaje zraszaczy + inne).

>>Przeczytaj też: Jak zamontować system automatycznego podlewania w ogrodzie

#MuratorOgroduje: Hortensje ogrodowe - pielęgnacja
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają