Wysokie temperatury przy jednoczesnym braku opadów, niekorzystnie wpływają na kondycję ogrodowego trawnika. Jeśli jesteśmy na miejscu, możemy odpowiednio szybko zareagować i zadbać o dostarczenie trawie odpowiedniej ilości wody. Co jednak, gdy wyjedziemy na urlop, a po powrocie zastaniemy wypalony słońcem trawnik? Czy da się go odratować? Co należy zrobić, by trawnik znów stał się zielony?
Spis treści
- Dlaczego trawnik schnie latem?
- Jak uratować trawnik po przesuszeniu?
- Kiedy trawa zregeneruje się po przesuszeniu?
- Co zrobić, gdy trawnik nie zostanie uratowany?
Dlaczego trawnik schnie latem?
Przyczyn tego, że trawa na trawniku usycha w upalne letnie dni jest zazwyczaj niewłaściwa pielęgnacja trawnika.
- Po pierwsze latem, gdy utrzymują się wysokie temperatury, a opadów jest niewiele, powinniśmy zadbać o regularne, ale niezbyt krótkie koszenie trawy. Pamiętajmy, że zbyt niskie koszenie powoduje odsłonięcie delikatnych części trawy, które zostają przypalone promieniami słońca, i darń zaczyna przypominać ściernisko.
- Po drugie trawnik trzeba systematycznie podlewać - najlepiej co trzy-cztery dni. Nie trzeba murawy podlewać codziennie - lepiej robić to rzadziej, ale za to obficie (woda powinna dotrzeć na głębokość 20 cm!). Podlewamy najlepiej w godzinach porannych, gdy ziemia nie jest jeszcze nagrzana, a parowanie minimalne.
- Po trzecie trawnik latem trzeba nawozić. Szybko rosnąca trawa potrzebuje dostarczania składników pokarmowych i jeśli nie zastosowaliśmy na wiosnę nawozu wolno działającego, trzeba trawnik nawozić co cztery-sześć tygodni. Pamiętajmy, że nawozy zawsze aplikujemy po koszeniu, najlepiej przy pochmurnej pogodzie i przed deszczem. Jeśli nie możemy trawnika podlać, a opady nie są zapowiadane, nawozów lepiej nie stosować, gdyż mogą "popalić" źdźbła.
Błędy popełniane w letniej pielęgnacji trawnika lub brak możliwości zadbania o murawę w okresie suszy i upału (np. z powodu wyjazdu), skutkować mogą przesuszeniem trawnika. Czy taki trawnik uda się przywrócić do dobrego stanu?
Jak uratować trawnik po przesuszeniu?
Pierwszą myślą, jaka przyjdzie nam do głowy po powrocie z wakacji i zauważeniu suchego trawnika, będzie zapewne jego obfite podlanie. Wstrzymajmy się jednak z realizacją tego pomysłu.
- Po przesuszeniu skośmy trawnik
Pierwszym zabiegiem, który należy wykonać na suchym trawniku, jest jego niskie skoszenie. Jest to konieczne, ponieważ warstwa suchych części roślin będzie utrudniać przenikanie wody w głąb ziemi, do korzeni traw (to z nich trawa odbije po przeschnięciu), a dodatkowo po jakimś czasie zacznie gnić, powodując rozwój chorób grzybowych na trawniku.
- Wygrabiamy suche resztki roślin z trawnika
Kolejnym krokiem ratowania przesuszonego trawnika jest dokładne wygrabienie resztek roślin z murawy - w ten sposób usuwamy suche, obumarłe części źdźbeł traw oraz wierzchnią warstwę filcu. Dzięki temu woda i powietrze będą miały lepszy dostęp do gleby, a właśnie tego brakuje korzeniom w czasie suszy.Aby dokładniej usunąć warstwę filcu i umożliwić dostęp powietrza do korzeni traw, warto wykonać wertykulację trawnika.
- Podlewamy wyschnięty trawnik
Dopiero po skoszeniu i zagrabieniu trawnika możemy rozpocząć jego nawadnianie. Podlewamy obficie, aby woda zdołała wsiąknąć w głębsze warstwy ziemi, do strefy korzeniowej (czyli tam, gdzie rozrastają się korzenie traw). Wodę dostarczamy co 2-3 dni.
Pamiętajmy, by trawnik był nawadniany regularnie i obficie! Częste (codzienne), ale delikatne podlewanie nie jest korzystne dla trawnika, bowiem w ten sposób dostarczamy wodę jedynie do wierzchniej warstwy ziemi, co sprawia, że korzenie traw rozrastają się płytko (a zależy nam, by korzenie sięgały głębszych warstw gleby). Jednocześnie zapewniamy w ten sposób stałą wilgoć przy wysokich temperaturach i stwarzamy korzystne warunki do rozwoju chorób grzybowych na trawniku.Trawnik należy nawadniać wcześnie rano, a unikać podlewania w ciągu dnia, gdy słońce pali, a temperatura jest wysoka (wtedy krople wody działają jak soczewki skupiające promienie słońca, które mogą poparzyć źdźbła traw, a dodatkowo woda zanim dotrze do korzeni roślin, zdąży wyparować).
- Usuwamy chwasty
Osłabiony przez wysuszenie trawnik łatwo mogą zdominować chwasty. Dlatego pamiętajmy o systematycznym usuwaniu niepożądanych gatunków z trawnika.
Trawnika przesuszonego podczas upałów nie wolno nawozić! Aplikacja nawozów na suchy trawnik nie spowoduje wzrostu traw, a jedynie pogorszy ich stan, narażając na dodatkowe poparzenia.
Kiedy trawa zregeneruje się po przesuszeniu?
Po przeprowadzonych po przesuszenia trawnika zabiegach regeneracyjnych trawa powinna rozpocząć wzrost w przeciągu 2-4 tygodni. Jeśli nasza murawa znów się ładnie zazieleni, możemy zastosować nawożenie, ale uwaga! - stosując już tylko nawozy jesienne do trawników.
Co zrobić, gdy trawnik nie zostanie uratowany?
Niestety, może się zdarzyć, że trawa nie odbije i nie uratujemy trawnika. Wtedy pozostaje założyć go na nowe. Zaczynamy od usunięcia obecnej darni - to konieczne! Nie wysiewamy nowych nasion traw ani nie rozkładamy trawy w rolkach na starym trawniku. Następnie dosypujemy warstwę nowego podłoża i wysiewamy nasiona lub rozkładamy rolki.Nowy trawnik możemy zakładać już w drugiej połowie sierpnia, choć gdy nadal panują upały, lepiej termin ten przesunąć na wrzesień.
Nie przegap:
- Koszenie trawy w upały - czy kosić trawę w czasie suszy?
- Koszenie mokrej trawy - czy można kosić trawę po deszczu? Kiedy nie wolno kosić trawy?
- Kiedy nie nawozić trawnika? Czy nawożenie może zaszkodzić trawie?