Nawożenie trawnika latem - jaki nawóz do trawy? Do kiedy można nawozić trawnik?

2022-08-19 13:43
Nawożenie trawnika
Autor: GettyImages W czasie nawożenia należy zwrócić uwagę na to, aby nawóz był równomierne rozrzucony na trawniku

Lato to czas, kiedy intensywnie pielęgnujemy nasze trawniki. Poza regularnym koszeniem ważne jest również nawożenie trawnika latem. Jak zatem nawozić trawnik latem i kiedy zmienić nawozy? Nawożenie trawnika pod koniec lata.

Szybko rosnąca trawa ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe (mikroelementy i makrelementy). Dlatego trawnik do prawidłowego wzrostu potrzebuje nawożenia w trakcie całego sezonu. Częste koszenie trawnika powoduje, że "zabieramy" trawie składniki pokarmowe znajdujące się w źdźbłach. A dodatkowo jeśli używamy kosiarki z koszem, to nie pozostawiamy na trawniku ściętej trawy, która rozkładając się zasilałaby glebę w składniki mineralne. Dlatego istotne jest, by latem dostarczyć trawnikowi niezbędnych składników mineralnych.

Przeczytaj też:

Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego warto to robić? >>>

Spis treści

  1. Kiedy nawozimy trawnik?
  2. Nawożenie trawnika latem - jaki nawóz?
  3. Nawożenie trawnika późnym latem
  4. Jak nawozić trawnik latem?

Kiedy nawozimy trawnik?

Nawożenie trawnika rozpoczynamy wiosną, kontynuujemy latem, a kończymy jesienią. W poszczególnych tych okresach trawnik jednak nawozimy nieco inaczej. Bardzo ważne, aby użyty nawóz był dostosowany do aktualnej pory roku. Jak nawozić trawnik w okresie letnim?

Nawożenie trawnika latem - jaki nawóz?

Latem zasilamy trawnik kilka razy stosując dostępne na rynku uniwersalne mineralne nawozy do trawników. Częstotliwość nawożenia: co 4-6 tygodni (zależy to od używanego nawozu - na opakowaniu każdego produktu powinna znajdować się informacja, jak często należy go aplikować).

uwaga!
Nawożenie trawnika

Autor: GettyImages

Nawozy jesienne do nawożenia trawnika stosujemy od drugiej połowy sierpnia

Nawożenie trawnika późnym latem

Nawozy azotowe stosujemy tylko do połowy sierpnia. Po tym okresie należy już zacząć stosować nawozy jesienne, które zawierają mniejszą dawkę azotu, natomiast zwiększoną zawartość potasu oraz fosforu - składników uodparniających darń i przygotowujących do warunków zimowych. Nawozy jesienne do trawy stosujemy najpóźniej do przełomu września i października. Potem nawożenia zaprzestajemy.

Przeczytaj też:

Jak nawozić trawnik latem?

Nawozy do trawnika aplikujemy za każdym razem po koszeniu. Na zabieg wybieramy najlepiej dzień pochmurny, ale suchy. Warto przed rozsianiem nawozu dobrze wygrabić trawnik, dzięki czemu nawóz szybciej dotrze w okolice korzeni traw.

Nawozy należy rozsiewać równo po całej powierzchni trawnika, starając się sypać tak, by nie nawóz nie zgromadził się w poszczególnych miejscach w większej ilości. Ułatwieniem w równomiernym rozprowadzeniu nawozu jest użycie siewnika.

Aplikując nawóz na trawnik zawsze postępujemy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu stosując wskazaną dawkę, szczególną uwagę zwracając na to, by nie była ona większa niż zalecana, bowiem przenawożenie traw jest dla nich niekorzystne - powoduje, że źdźbła są wybujałe, osłabione i bardziej podatne na choroby. Istnieje też niebezpieczeństwo zasolenia gleby.

Po aplikacji nawozu trawnik należy podlać - woda zmyje preparat ze źdźbeł trawy, rozpuści go i pozwoli przedostać się do gleby. Jeśli trawnika nie podlejemy, to nawóz zalegający na źdźbłach trawy w połączeniu z silnym słońcem mogą spowodować poparzenie trawy.Gdy panuje susza, zaprzestańmy nawożenia trawnika - w tym okresie ważniejsza od nawozów jest dla trawnika woda!

Jak dbać o trawnik podczas upałów? Podlewanie trawnika i koszenie trawy latem >>>

Jak uratować usychający trawnik?
Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE