Kosiarki elektryczne - jak wybrać odpowiednią kosiarkę elektryczną?

2022-04-22 7:42
Kosiarka elektryczna
Autor: www.thinkstockphotos.com Kosiarka elektryczna doskonale nadaje się do niedużych ogrodów

Kosiarki elektryczne uchodzą za tanie, ciche (co nie jest do końca prawdą) i ekologiczne, dlatego właściciele przydomowych ogrodów bardzo często sięgają właśnie po nie. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią kosiarkę elektryczną.

Kosiarka to najważniejsze urządzenie służące do pielęgnacji trawnika, wykorzystywane cały sezon. Z tego powodu lepiej kupić nieco droższy sprzęt, o lepszych parametrach, wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kosiarek w różnych cenach. Ta, jaką wybierzemy zależy między innymi od naszych potrzeb. Do niedużych ogrodów znakomicie nadają się kosiarki elektryczne.

>>Przeczytaj też: Kupujemy kosiarkę: o co zapytać przy zakupie kosiarki do ogrodu. Praktyczny poradnik

Kosiarka elektryczna - kiedy warto ją kupić?

Kosiarka elektryczna z reguły sprawdza się w małych i średnich ogrodach. Na działkach o powierzchni powyżej 500 m, które w dodatku mają duże połacie trawnika, lepiej postawić na sprzęt spalinowy. W takim wypadku problemem może być bowiem dostęp do źródeł prądu. Oczywiście zawsze można to obejść, np. używając odpowiedniego przedłużacza, ale wtedy praca będzie mniej komfortowa. Konieczność zmagania się z długim kablem i manewrowania, czasem przez kilka godzin pracy, nie niezbyt miła perspektywa. Natomiast w mniejszych ogrodach atuty kosiarki elektrycznej staną się nieocenione: sprzęt pracuje ciszej, jest lżejszy, bardziej przyjazny środowisku i nie wymaga tak szczegółowej konserwacji po sezonie. W dodatku jest tańszy od kosiarek spalinowych.

Kosiarka elektryczna - parametry wpływające na efektywność pracy

Przy zakupie kosiarki w pierwszej kolejności warto kierować się poniższymi parametrami. W rzeczywistości to one decydują o jakości i skuteczności sprzętu.

  • Moc silnika – im wyższa moc, tym efektywniejsza będzie praca kosiarki. W tym wypadku można nawet pokusić się o zakup ponad potrzeby - wydajną kosiarką można z powodzeniem pracować także w mniejszym ogrodzie, jednak mało wydajny napęd na większych powierzchniach będzie problematyczny. W ogrodach o powierzchni do 200 m2 można zakupić urządzenie o mocy ok. 1400 W, do większych potrzebne jest 1600-1800 W.
  • Szerokość robocza (koszenia) – rozbieżności u poszczególnych modeli mogą wynosić nawet kilkanaście centymetrów. Zwykle szerokość robocza kosiarek wynosi 32-46 cm. Im większa, tym szybciej uda się skosić trawnik (będzie po prostu mniej „przejazdów”). W przypadku mniejszych ogrodów i trawników, gdzie trzeba manewrować między rabatami, nawierzchniami i itp. przydatniejsza będzie kosiarka o mniejszej szerokości koszenia. Wtedy praca potrwa dłużej, ale będzie bardziej precyzyjna. Szerokość koszenia jest ściśle powiązana z mocą (wydajniejsze kosiarki z reguły posiadają większą szerokość roboczą).
  • Regulacja wysokości koszenia – zazwyczaj kosiarki wyposażone są w kilkustopniową regulację. Taka funkcja jest przydatna – młody trawnik lub trawnik w okresie jesiennym kosi się wyżej niż normalnie. Warto jednak zwrócić uwagę, że w lepszych modelach regulacja jest centralna i daną wysokość można ustawić przy pomocy jednej dźwigni. W standardowych, tańszych modelach każde koło ustawia się oddzielnie.

>>Przeczytaj też: Koszenie trawy - czym i jak prawidłowo kosić trawę

Kosiarka elektryczna - parametry wpływające na komfort użytkowania

  • Napęd samojezdny – przydaje się w szczególności przy koszeniu większych trawników. Ułatwia pracę, gdyż kosiarki nie trzeba pchać. To duży atut, choć niestety nie jest pozbawiony wad. Wraz z napędem rośnie waga urządzenia, co utrudnia manewrowanie (a także transport). Opcja nie sprawdzi się również w przypadku trawników z dużą liczbą ciasnych zakrętów, przejść i zakamarków.
  • Regulacja kierownicy i ergonomiczne uchwyty – ten element powinno się ustawić w taki sposób, aby zapewnił wygodę użytkowania (np. dopasowując do wzrostu użytkownika). Kierownica ma być jednocześnie na tyle stabilna i wytrzymała, aby nie stwarzać trudności na nierównym gruncie. Opcja składania kierownicy będzie przydatna, jeśli kosiarki zamierzamy używać w ogrodzie ROD lub na działce letniskowej i trzeba ją przewozić.
  • Kosz – większość kosiarek wyposażona jest w kosz na ściętą trawę. To przydatny element, gdyż po koszeniu nie trzeba dodatkowo zgrabiać trawy. Oczywiście praca z koszem jest trochę cięższa. Warto zwrócić uwagę na pojemność kosza (średnio 40-50 l) i dopasować go do rzeczywistych potrzeb.
  • Jako elementy dodatkowe przy zakupie można uwzględnić poziom hałasu i wagę urządzenia.
  • Koła – najlepsze są koła osadzone na metalowych łożyskach - wtedy kosiarką łatwo można manewrować. Na „lekkość” jazdy wpływa także rozmiar kół: im większa średnica, tym lepiej.

Kosiarka elektryczna - parametry wpływające na trwałość

  • Obudowa, korpus – najbardziej wytrzymałe są obudowy aluminiowe i stalowe, te drugie jednak znacznie zwiększają ciężar sprzętu. Tworzywa sztuczne, często będące domeną tanich kosiarek, charakteryzują się najmniejszą trwałością.
  • Serwis – w pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za modelami, które posiadają serwis w naszej miejscowości lub w najbliższym otoczeniu. Wtedy wszelkie naprawy czy nawet prace konserwacyjne będą przebiegały sprawniej. Ponadto zaleca się przedłużyć standardową gwarancję, która zazwyczaj obejmuje...bezawaryjny okres pracy urządzenia.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Kosiarka spalinowa czy elektryczna: jaką kosiarkę wybrać
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE