Kosiarki elektryczne - jak wybrać odpowiednią kosiarkę elektryczną?

2022-04-22 7:42

Kosiarki elektryczne uchodzą za tanie, ciche (co nie jest do końca prawdą) i ekologiczne, dlatego właściciele przydomowych ogrodów bardzo często sięgają właśnie po nie. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią kosiarkę elektryczną.

Kosiarka elektryczna
Autor: www.thinkstockphotos.com Kosiarka elektryczna doskonale nadaje się do niedużych ogrodów

Kosiarka to najważniejsze urządzenie służące do pielęgnacji trawnika, wykorzystywane cały sezon. Z tego powodu lepiej kupić nieco droższy sprzęt, o lepszych parametrach, wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kosiarek w różnych cenach. Ta, jaką wybierzemy zależy między innymi od naszych potrzeb. Do niedużych ogrodów znakomicie nadają się kosiarki elektryczne.

>>Przeczytaj też: Kupujemy kosiarkę: o co zapytać przy zakupie kosiarki do ogrodu. Praktyczny poradnik

Kosiarka elektryczna - kiedy warto ją kupić?

Kosiarka elektryczna z reguły sprawdza się w małych i średnich ogrodach. Na działkach o powierzchni powyżej 500 m, które w dodatku mają duże połacie trawnika, lepiej postawić na sprzęt spalinowy. W takim wypadku problemem może być bowiem dostęp do źródeł prądu. Oczywiście zawsze można to obejść, np. używając odpowiedniego przedłużacza, ale wtedy praca będzie mniej komfortowa. Konieczność zmagania się z długim kablem i manewrowania, czasem przez kilka godzin pracy, nie niezbyt miła perspektywa. Natomiast w mniejszych ogrodach atuty kosiarki elektrycznej staną się nieocenione: sprzęt pracuje ciszej, jest lżejszy, bardziej przyjazny środowisku i nie wymaga tak szczegółowej konserwacji po sezonie. W dodatku jest tańszy od kosiarek spalinowych.

Kosiarka elektryczna - parametry wpływające na efektywność pracy

Przy zakupie kosiarki w pierwszej kolejności warto kierować się poniższymi parametrami. W rzeczywistości to one decydują o jakości i skuteczności sprzętu.

  • Moc silnika – im wyższa moc, tym efektywniejsza będzie praca kosiarki. W tym wypadku można nawet pokusić się o zakup ponad potrzeby - wydajną kosiarką można z powodzeniem pracować także w mniejszym ogrodzie, jednak mało wydajny napęd na większych powierzchniach będzie problematyczny. W ogrodach o powierzchni do 200 m2 można zakupić urządzenie o mocy ok. 1400 W, do większych potrzebne jest 1600-1800 W.
  • Szerokość robocza (koszenia) – rozbieżności u poszczególnych modeli mogą wynosić nawet kilkanaście centymetrów. Zwykle szerokość robocza kosiarek wynosi 32-46 cm. Im większa, tym szybciej uda się skosić trawnik (będzie po prostu mniej „przejazdów”). W przypadku mniejszych ogrodów i trawników, gdzie trzeba manewrować między rabatami, nawierzchniami i itp. przydatniejsza będzie kosiarka o mniejszej szerokości koszenia. Wtedy praca potrwa dłużej, ale będzie bardziej precyzyjna. Szerokość koszenia jest ściśle powiązana z mocą (wydajniejsze kosiarki z reguły posiadają większą szerokość roboczą).
  • Regulacja wysokości koszenia – zazwyczaj kosiarki wyposażone są w kilkustopniową regulację. Taka funkcja jest przydatna – młody trawnik lub trawnik w okresie jesiennym kosi się wyżej niż normalnie. Warto jednak zwrócić uwagę, że w lepszych modelach regulacja jest centralna i daną wysokość można ustawić przy pomocy jednej dźwigni. W standardowych, tańszych modelach każde koło ustawia się oddzielnie.

>>Przeczytaj też: Koszenie trawy - czym i jak prawidłowo kosić trawę

Kosiarka elektryczna - parametry wpływające na komfort użytkowania

  • Napęd samojezdny – przydaje się w szczególności przy koszeniu większych trawników. Ułatwia pracę, gdyż kosiarki nie trzeba pchać. To duży atut, choć niestety nie jest pozbawiony wad. Wraz z napędem rośnie waga urządzenia, co utrudnia manewrowanie (a także transport). Opcja nie sprawdzi się również w przypadku trawników z dużą liczbą ciasnych zakrętów, przejść i zakamarków.
  • Regulacja kierownicy i ergonomiczne uchwyty – ten element powinno się ustawić w taki sposób, aby zapewnił wygodę użytkowania (np. dopasowując do wzrostu użytkownika). Kierownica ma być jednocześnie na tyle stabilna i wytrzymała, aby nie stwarzać trudności na nierównym gruncie. Opcja składania kierownicy będzie przydatna, jeśli kosiarki zamierzamy używać w ogrodzie ROD lub na działce letniskowej i trzeba ją przewozić.
  • Kosz – większość kosiarek wyposażona jest w kosz na ściętą trawę. To przydatny element, gdyż po koszeniu nie trzeba dodatkowo zgrabiać trawy. Oczywiście praca z koszem jest trochę cięższa. Warto zwrócić uwagę na pojemność kosza (średnio 40-50 l) i dopasować go do rzeczywistych potrzeb.
  • Jako elementy dodatkowe przy zakupie można uwzględnić poziom hałasu i wagę urządzenia.
  • Koła – najlepsze są koła osadzone na metalowych łożyskach - wtedy kosiarką łatwo można manewrować. Na „lekkość” jazdy wpływa także rozmiar kół: im większa średnica, tym lepiej.

Kosiarka elektryczna - parametry wpływające na trwałość

  • Obudowa, korpus – najbardziej wytrzymałe są obudowy aluminiowe i stalowe, te drugie jednak znacznie zwiększają ciężar sprzętu. Tworzywa sztuczne, często będące domeną tanich kosiarek, charakteryzują się najmniejszą trwałością.
  • Serwis – w pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za modelami, które posiadają serwis w naszej miejscowości lub w najbliższym otoczeniu. Wtedy wszelkie naprawy czy nawet prace konserwacyjne będą przebiegały sprawniej. Ponadto zaleca się przedłużyć standardową gwarancję, która zazwyczaj obejmuje...bezawaryjny okres pracy urządzenia.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Kosiarka spalinowa czy elektryczna: jaką kosiarkę wybrać