Kupujemy kosiarkę: o co zapytać przy zakupie kosiarki do ogrodu. Praktyczny poradnik

2015-03-30 14:51

Kupując kosiarkę do trawy warto dobrze się zastanowić. Trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów. Oto praktyczny poradnik zakupu kosiarki. Przeczytaj, na na jakie pytania musimy sobie odpowiedzieć, zanim podejmiemy decyzje o zakupie kosiarki do ogrodu.

Szczęśliwi posiadacze własnego trawnika spędzają z kosiarką tak wiele czasu, że wszystko, co się z nią wiąże, traktują bardzo osobiście. I słusznie! Zakup odpowiedniego sprzętu to poważna sprawa i warto się do tego przygotować. Prawie tak jak do kupna samochodu.
Zanim się zdecydujemy na konkretny model kosiarki, koniecznie się do niej przymierzmy. Wypróbujmy, jak się nią manewruje, czy uchwyt jest wygodny, czy kosz na trawę łatwo się opróżnia. Podpowiadamy, na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć, zanim wybierzemy się do sklepu, i o co zapytać sprzedawcę, aby wybór kosiarki był jak najtrafniejszy.

Pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć przed zakupem kosiarki

  • Jak duży jest trawnik? Najważniejszym kryterium wyboru kosiarki jest wielkość trawnika. Na niedużym wystarczy kosiarka elektryczna małej mocy lub nawet bez silnika. Natomiast w przypadku rozległych muraw i łąk warto rozważyć kupno minitraktorka z siedziskiem. Dużym atutem tego typu maszyn jest możliwość podłączenia do nich rozmaitych przydatnych akcesoriów: przyczepki, pługa śnieżnego, szczotki, wału, glebogryzarki.
  • Jak często go kosimy? Jeżeli czas poświęcony koszeniu trawy nie jest dla nas stracony i lubimy to zajęcie – wypróbujmy kosiarkę bębnową. To sprzęt dla wymagających użytkowników. Tego typu kosiarki świetnie się sprawdzają przy niskim, częstym koszeniu trawników ozdobnych, a ich noże nie rozszarpują końcówek źdźbeł. Uwaga! Trawnik musi mieć bardzo równe podłoże! Jeżeli trawnik jest koszony raz w tygodniu, możemy wybrać jedną spośród średniej mocy kosiarek rotacyjnych. Ich wybór na rynku jest ogromny. Do uporządkowania trawnika koszonego rzadko, z wysoką i często mokrą trawą (na przykład na działce letniskowej) służą kosiarki rotacyjne z wyrzutem bocznym trawy i z silnikiem powyżej 4 KM.

  • Co robimy ze skoszoną trawą? Jeżeli nie mamy miejsca na gromadzenie pokosu i wolelibyśmy nie płacić za jego wywożenie, warto rozważyć zakup kosiarki, z opcją mulczowania. Maszyny tego typu zazwyczaj mielą cały pokos, ale są i takie, w których sami decydujemy, ile zmielonej trawy pozostanie na trawniku, a ile zostanie zebrane do kosza.

  • Czy przeszkadza nam hałas? Jeśli tak, to wybór wydaje się prosty. Albo kosiarka ręczna, bez silnika, albo elektryczna lub akumulatorowa, które pracują z głośnością 69-87 dB. Dla porównania najcichsze kosiarki z silnikiem spalinowym emitują hałas o natężeniu 94 dB.

  • Gdzie przechowujemy kosiarkę? Niestety, warunki lokalowe też mogą mieć wpływ na wybór kosiarki. Te z silnikiem spalinowym potrzebują miejsca nie tylko na parkowanie – i to wyłącznie w pozycji poziomej – ale też na kanister i olej. Jeśli nie mamy wolnej przestrzeni, powinniśmy wybierać pomiędzy zupełnie niewielkimi i lekkimi kosiarkami bębnowymi a którąś z mniejszych kosiarek elektrycznych. Można je zawiesić nawet na ścianie.

Pytania, które powinniśmy zadać w sklepie kupując kosiarkę

  • Jak się reguluje wysokość koszenia? Aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji, trzeba przestrzegać zasady, że jednorazowo nie wolno go przyciąć o więcej niż 1/3 wysokości. Jeżeli trawnik urośnie bardziej niż zwykle, nie możemy go skosić na zazwyczaj wybieraną wysokość, ale musimy dostosować ją do długości źdźbeł trawy. I wtedy dobrze jest mieć możliwość zmiany wysokości koszenia. Regulacja ta może być ustawiana osobno dla każdego z kół, dla dwóch kół na każdej z dwóch osi lub – najwygodniej – za pomocą jednej dźwigni dla wszystkich kół równocześnie (tak zwana regulacja centralna). Zakres tej regulacji waha się od 12 do 90 mm.
  • Z czego wykonano obudowę? Niezależnie od materiału, z którego zrobiono obudowę, powinna być łatwa do czyszczenia, odporna na odkształcenia, korozję i odbarwienia. Możemy mieć do wyboru stal pokrytą farbą proszkową, aluminium lub tworzywo sztuczne. Obudowa z tworzywa jest lekka, nie koroduje, ale ma mniejszą wytrzymałość na uderzenia niż korpus stalowy. W tym z kolei łatwo o odprysk lakieru i korozję. Zalety obu tych materiałów łączy obudowa z aluminium – tu z kolei wadą jest cena. Niektóre kosiarki mają przy obudowie uchwyt do podłączenia węża z wodą. Znacznie ułatwia to czyszczenie podwozia.
  • Jak wygląda uchwyt? Powinien być wygodny – odpowiednio wyprofilowany, z miękką otuliną. A gdy do tego ma regulację wysokości, łatwo dopasować go do wzrostu osoby obsługującej sprzęt. Zaczep przewodu w kosiarkach elektrycznych zapobiegnie uszkodzeniu kabla i przypadkowemu wyciągnięciu przewodu z gniazda.
  • W jakie noże jest wyposażona? Kształt noży ma istotny wpływ na pracę kosiarki i poziom hałasu przez nią emitowanego. Dzięki specjalnemu wyprofilowaniu noży może ona znacznie silniej zasysać trawę z trawnika i jednocześnie efektywniej napełniać kosz. Bezpieczne kosiarki są wyposażone w hamulec noży zatrzymujący je natychmiast po wyłączeniu silnika. Natomiast sprzęgło noża unieruchamia go przy włączonym silniku. Pozwala to na opróżnienie kosza na trawę lub przejazd przez teren niewymagający koszenia bez potrzeby wyłączania kosiarki. Ponadto sprzęgło wyłączy napęd wtedy, gdy nóż trafi na kamień lub inną przeszkodę, która mogłaby poważnie uszkodzić wał silnika.
  • Jak wyglądają koła? Materiał, z którego są wykonane (tworzywo, stal lub aluminium), wpływa na ich trwałość. Wyprofilowanie bieżnika zapewnia lepszą przyczepność kół do podłoża. Jeśli koła są osadzone na łożyskach, kosiarkę znacznie lżej się prowadzi. Istotny jest też rozmiar kół. Im są większe, tym łatwiej manewrować kosiarką. Te z dużymi tylnymi kołami przydadzą się na terenie nierównym. Na dużych, nierównych i nachylonych powierzchniach docenimy kosiarki z napędem na koła, dzięki któremu kosiarka sama się toczy i nie trzeba jej pchać.
  • Jaki jest kosz na trawę? Im bardziej jest pojemny, tym czas koszenia staje krótszy. Bo chociaż z dużym koszem wypełnionym trawą kosi się ciężej, to rzadziej trzeba robić przerwy na jego opróżnienie. Pojemność kosza może być różna: od 26 l w kosiarkach rotacyjnych do 350 l w minitraktorkach. Warto zwrócić uwagę na to, z czego kosz jest wykonany. Producenci przykładają coraz większą wagę do tego, aby ograniczyć emisję kurzu z kosza podczas koszenia. Kosze materiałowe są lekkie i po demontażu zajmują mniej miejsca. Natomiast sztywne łatwiej jest wyczyścić. Dobrze, gdy kosz ma wskaźnik napełnienia.
  • Czy łatwo ją uruchomić? Kosiarki elektryczne zazwyczaj nie sprawiają kłopotu. Inaczej jest ze spalinowymi. Aby je uruchomić, trzeba włączyć ssanie i mocno pociągać za linkę. Niektóre z nich mają elektryczny lub sprężynowy rozrusznik silnika, dzięki któremu uruchamia się je szybko i bez użycia siły.

>>Zobacz film: Kupujemy kosiarkę do ogrodu: co trzeba wiedzieć przed zakupem kosiarki

Kupujemy kosiarkę do ogrodu: co trzeba wiedzieć przed zakupem kosiarki
Nasi Partnerzy polecają