Kosiarka do trawy samojezdna – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Wybieramy kosiarkę samojezdną

2023-04-18 12:04

Kosiarki samojezdne to dobre rozwiązanie dla właścicieli dużych ogrodów, których znaczną część zajmują trawniki. Jak działa kosiarka samojezdna? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki samojezdnej?

Kosiarka do trawy samojezdna
Autor: GettyImages Kosiarki do trawy samojezdne - kiedy wybrać ridery, traktory, a kiedy kosiarki ZTH?

Kosiarka samojezdna dopasowana do potrzeb pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i uciążliwej pracy przy koszeniu trawnika. W małym ogrodzie może być jednak niepotrzebnym luksusem. Jej zakup warto wcześniej przemyśleć wypisując potencjalne zalety i wady.

Kosiarki do trawy samojezdne - ridery, traktory, kosiarki ZTH

Kosiarki samojezdne dzieli się na trzy rodzaje:

  • ridery,
  • traktory,
  • kosiarki o zerowym promieniu skrętu (ZTH).

Poszczególne typy różnią się atrybutami oraz mechanizmem działania.

U ridera noże tnące znajdują się z przodu (przed maszyną), dlatego łatwiej jest kontrolować obszar jego pracy. Sprzęt jest wyposażony w przegubowy układ kierowniczy, co zapewnia większą zwrotność i mniejszy promień skrętu (tylne koła zachodzą przy skręcie pod maszynę).

U traktorów miejsce cięcia jest niewidoczne, gdyż cały mechanizm znajduje się pod maszyną. Silnik zamontowany jest z przodu (natomiast w riderze i kosiarce ZTH z tyłu). Traktorkiem steruje się podobnie jak samochodem, co ogranicza manewrowość.

Kosiarki ZTH pod względem zwrotności i dokładności przypominają ridery.

Kosiarka samojezdna - który typ wybrać?

Zakup kosiarki samojezdnej ma ekonomiczne uzasadnienie w dużych ogrodach o powierzchni przekraczającej 1000 m². W małych ogródkach nie ma to większego uzasadnienia ekonomicznego.

Jeśli posiadamy duże trawniki, mało obsadzone drzewami, krzewami czy innymi grupami roślin, optymalny będzie traktorek. To zazwyczaj wysokowydajna maszyna, która świetnie sprawdza się na dużych powierzchniach i tym samym pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jest jednak toporna w sterowaniu, przez co traci na funkcjonalności na trawnikach udekorowanych zielenią uprawianą w gruncie lub w pojemnikach.

W miejscach, gdzie trzeba często skręcać, manewrować między drzewami czy rabatami, dużo lepiej radzą sobie ridery i kosiarki ZTH. Warto przy tym zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni. Na płaskim terenie wybór jest elastyczny, jeśli natomiast trawnik ma dużo nierówności czy wzniesień, zaleca się postawić na sprzęt z napędem na cztery koła.

Kosiarki samojezdne mogą być używane w różnorodny sposób, w zależności od możliwości ich rozbudowy i modyfikacji. Poza swoją główną funkcją często służą do odśnieżania, zamiatania, a nawet transportu.

Traktory STIHL
Autor: STIHL Mocny traktor ogrodowy do dużych powierzchni STIHL RT 6127 ZL

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki samojezdnej?

O dobrej wydajności pracy świadczy moc silnika kosiarki oraz szerokość koszenia.

  • Silnik kosiarki samojezdnej. Oczywiście wydajniejszy sprzęt wiąże się zwykle z większym zużyciem paliwa. Najczęściej kosiarki samojezdne mają jednocylindrowe, czterosuwowe silniki. Skrzynia biegów jest manualna lub automatyczna (u droższych modeli).
  • Szerokość koszenia kosiarki samojezdnej. Szerokości koszenia powinno się dopasować do wielkości trawnika. Na potrzeby pielęgnacji dużych, otwartych terenów warto wybierać modele z szerokością przekraczającą 100 cm. W mniejszych i bogato obsadzonych trawnikach optymalna będzie kosiarka o mniejszej szerokości koszenia (np. 70 cm). Skoszenie trawy zajmie trochę więcej czasu, natomiast manewrowość będzie znacznie lepsza.

Prędkość kosiarek ze względu na bezpieczeństwo jest raczej niska, zwykle nie przekracza 10 km/h. Nie warto kierować się tym atrybutem, gdyż większe prędkości rzadko mają przełożenie na jakość pracy. Pod tym względem wyróżniają się jedynie kosiarki ZTH, które często potrafią kosić trawniki szybko i dobrze. Wciąż jednak dużo zależy od specyfikacji konkretnego modelu.

Przy wyborze warto sprawdzić także siedzisko (zakres regulacji fotela) i wygodę użytkowania kosiarki. Komfort pracy jest istotny, szczególnie że koszenie dużych trawników jest czasochłonne. Fotel należy dopasować tak, aby dostęp do pedałów gazu i hamulca był swobodny.

Przydatnym dodatkiem jest kosz na ściętą trawę, dzięki któremu trawy nie trzeba grabić oraz deflektor, który powoduje równomierne rozrzucanie. W ostatnim przypadku skoszoną trawę traktuje się po prostu jako nawóz (warstwy na trawniku muszą być bardzo cienkie). Opcja mulczowania pokosów (maksymalnego rozdrabniania skoszonych źdźbeł) ma szczególne zastosowanie na trawnikach młodych i słabo rosnących, przy bujnej trawie lepiej zbierać resztki do kosza. Kosiarka może być wyposażona w aeratory, które służą do napowietrzania trawnika.

Sprzęt do pielęgnacji trawnika. Wybierz kosiarkę samojezdną