Jak pozbyć się pędraków z ogrodu? Skuteczny środek na pędraki polecany przez ogrodników

2024-03-17 11:03

Jaki jest skuteczny środek na pędraki w ogrodzie czy trawniku? Jak zwalczyć pędraki, czyli larwy chrabąszcza majowego, które są bardzo szkodliwe dla roślin ogrodowych. Podpowiadamy, jak uporać się z pędrakami i jak nie dopuścić do ich pojawienia się w ogrodzie.

Pędraki
Autor: GettyImages Pędraki to larwy chrabąszcza majowego

Spis treści

  1. Co złego robią pędraki w ogrodzie?
  2. Co wyrośnie z pędraka?
  3. Zwalczanie pędraków
  4. Jak zapobiec pędrakom?
  5. Oprysk na pędraki
  6. Galeria zdjęć: Trawnik jak zielony dywan
Murator Ogroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany

Co złego robią pędraki w ogrodzie?

Larwy chrabąszcza majowego, nazywane pędrakami, są dla roślin szczególnie niebezpieczne. Ukryte w glebie, niszczą podziemne części nie tylko roślin zielnych, ale także drzew i krzewów. Pędraki zaliczane są do tzw. szkodników glebowych.

Skutki żerowania pędraków są różne:

  • pędraki ogryzają korzenie wschodzących roślin i wysadzonej rozsady, co powoduje ich więdnięcie i zamieranie,
  • pędraki wygryzają korzenie buraków i bulwy ziemniaków,
  • na trawnikach placami zamierają podgryzione przez pędraki trawy,
  • pędraki wygryzają dziury w korzeniach drzew i krzewów, niszcząc wiązki przewodzące substancje odżywcze. Żerowanie pędraków doprowadza do zamierania gałęzi, słabego rozwoju młodych drzewek, a nawet do całkowitego ich obumierania.

Szkodniki roślin ozdobnych. Rozpoznajemy jakie szkodniki zaatakowały rośliny - objawy żerowania

Pędraki
Autor: GettyImages Pędrak to larwa chrząszcza, która żeruje w ziemi

Co wyrośnie z pędraka?

Rozwój pokolenia chrabąszcza majowego jest długi, w naszym kraju trwa najczęściej 4 lata (na północy Polski może wydłużyć się nawet do 5 lat).

Zimują pędraki i dorosłe chrząszcze w glebie na głębokości do 1 m. Dorosłe osobniki wychodzą z ziemi wiosną, w kwietniu lub maju, i przystępują do objadania liści różnych drzew, w tym młodych drzewek owocowych. Ten okres żeru, zwany rójkowym, trwa około 6 tygodni. Zapłodnione samice zakopują się w ziemi na głębokość około 20 cm i tu składają po 10–30 jaj w kilku złożach. Rozwój jaj przy dogodnych warunkach trwa około 6 tygodni.

Wylęgające się drobne pędraki żyją początkowo w warstwie próchnicznej i odżywiają rozkładającymi się częściami roślin. W drugim roku pędraki żerują pojedynczo na korzeniach roślin. W końcu czerwca lub w lipcu, po pierwszym linieniu, zwiększa się wyraźnie ich apetyt, ale najbardziej żarłoczne są w trzecim roku rozwoju, zwłaszcza wiosną, w maju i czerwcu. Czwarty rok jest rokiem przepoczwarczenia. Pędraki żerują wtedy krótko, następnie wchodzą do głębszych warstw gleby, sporządzają tam „kolebkę glebową” i przepoczwarczają się. Już w sierpniu z poczwarki wychodzi dorosły chrząszcz, który pozostaje w kolebce aż do wiosny.

Zwalczanie pędraków

Ukryty tryb życia larw chrabąszczy utrudnia skuteczną walkę z nimi. Objawy żerowania często spostrzega się na tyle późno, że zabiegi ochronne w danym roku mogą okazać się już niecelowe. W walce ze szkodnikami glebowymi szczególnie ważne są metody profilaktyczne, zapobiegające masowemu rozmnażaniu się ich w uprawach.

Zwalczanie szkodnika należy rozpocząć od niszczenia dorosłych chrabąszczy. Po nocnym obniżeniu temperatury chrabąszcze są odrętwiałe i wczesnym rankiem dość łatwo można je otrząsać z młodych drzewek. Pod drzewami układa się płachty, z których zbiera się strącone owady. Po sparzeniu wrzątkiem i wysuszeniu są doskonałą karmą dla ryb, drobiu i trzody chlewnej.

Chrząszcze żerujące w koronach wysokich drzew liściastych, można zwalczać środkami chemicznymi, ale zabieg ten najlepiej zlecić wyspecjalizowanym firmom, które posiadają odpowiedni sprzęt do jego wykonania. Warto zadbać, aby zadarnione powierzchnie ogrodu nie miały pustych miejsc; wtedy samice nie znajdą właściwego miejsca do złożenia jaj.

Jak zapobiec pędrakom?

Bardzo ważne jest zapobieganie masowemu rozmnażaniu się pędraków poprzez:

  • likwidowanie nieużytków, ugorów i zadarnień, bo tam właśnie chętnie żerują pędraki;
  • wzruszanie w dni słoneczne powierzchniowej warstwy gleby, co powoduje, że giną przesuszone jaja chrząszcza i pędraki;
  • ochrona naturalnych wrogów: ptaków, kretów, ryjówek i chrząszczy biegaczy.

Innym sposobem zwalczania tych szkodników jest wyłapywanie i niszczenie larw żerujących w ogrodzie. Ważne jest przesiewanie ziemi kompostowej przed rozrzuceniem i niszczenie odsianych z niej szkodników. Intensywna uprawa gleby dziesiątkuje duże larwy.

Oprysk na pędraki

Do niszczenia pędraków zalecany jest preparat nicieniowy Nemasys G zawierający nicienie owadolubne z gatunku Heterorhabditis megidis, które można zastosować metodą opryskiwania gleby lub podlewania w dawce 1 mln nicieni na 1 m².

Nie przegap:

Galeria zdjęć: Trawnik jak zielony dywan