Szkodniki roślin ozdobnych. Rozpoznajemy jakie szkodniki zaatakowały rośliny - objawy żerowania

2016-04-18 12:33

Jeśli uważnie obserwuje sie rośliny w ogrodzie, można zobaczyć, że czasem dzieje się z nimi coś złego: być może zostały zaatakowane przez szkodniki roślin. Jeśli w porę zauważy się niepokojące objawy, jest szansa na uratowanie roślin. Jak rozpoznać, jakie szkodniki zaatakowały rośliny? Objawy żerowania szkodników.

Tarczki na liściach i pędach

Jeśli zauważysz tarczki na pędach i liściach, to rośliny zaatakowane zostały przez czerwce. Te szkodniki szybko się rozmnażają i są trudne do zwalczenia. Wysysają z liści soki, hamują ich wzrost, powodując powstawanie nekroz i obumieranie pędów. Wydzielają rosę miodową – pożywkę dla sadzaków. Czerwce dzielą się na wełnowce (pokryte białym wełnianym nalotem), miseczniki (wypukłe tarczki) i tarczniki (płaskie blaszki).

Wygryzione w liściach dziury

Gdy zobaczysz w liściach wygryzione dziury, to winowajcami mogą być chrząszcze, gąsienice motyli, larwy błonkówek lub ślimaki. Chrząszcze – dorosłe zjadają liście, a ich larwy wygryzają dziury i zjadają młode liście, pędy oraz korę. Zaatakowane rośliny gorzej rosną, są mniej odporne na choroby, a młode mogą zamierać. Gąsienice motyli, larwy błonkówek – bywają bardzo żarłoczne. Niektóre żerują wewnątrz pędów, w liściach, inne ogryzają liście aż do nerwów. Jeżeli występują razem, mogą pozbawić roślinę liści i przyczynić się do jej zamierania. Ślimaki wygryzają dziury w liściach i kwiatach, czasem zjadają nawet całe młode egzemplarze. Największe spustoszenie sieją ślimaki nagie – pomrowy i śliniki, które żerują w nocy.

Zniszczone korzenie roślin

Gdy korzenie roślin zostały zniszczone, to powodem jest żerowanie w ziemi larw chrząszczy. Najgroźniejsze są żółtobrązowe drutowce, larwy sprężyków, pędraki – larwy chrabąszczy – oraz podobne do nich larwy chrząszczy opuchlaków. Żyją w glebie nawet do kilku lat, żerują w strefie korzeniowej roślin – do 20 cm głębokości, choć niektóre zimują znacznie głębiej. Podgryzają korzenie i szyjki korzeniowe, drążą korytarze wewnątrz cebul, bulw, pędów oraz korzeni. Występując masowo, mogą powodować więdnięcie, a nawet zamieranie młodych nasadzeń oraz poważne osłabienie roślin wieloletnich, żerują też pod trawnikami, powodują ich żółknięcie i zasychanie.

Zwinięte liście

Jeśli liście są zwinięte, to roślina zaatakowana została najpewniej przez nimułkę, tukarza, zwójkę. Szkodniki te (larwy chrząszczy i gąsienice motyli) nadgryzają nerwy liścia, a gdy ten więdnie, zwijają go, tworząc sobie wewnątrz gniazdo. Najgroźniejsze potrafią całkowicie wyjeść liście wewnątrz krzewów.

Plamy na liściach

Plamy na liściach świadczą o zaatakowaniu rosliny przez mączliki, przędziorki, wciornastki lub skoczki.Mączliki to niewielkie uskrzydlone owady, które wysysają sok z liści. Roznoszą też chorobę powodującą zamieranie pąków kwiatowych. Atakują szczególnie wtedy, gdy jest ciepło i sucho. Opanowane przez nie liście pokrywają się żółtymi plamami i spadzią, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. Z czasem liście żółkną, zasychają i opadają.Przędziorki to drobne i niewidoczne gołym okiem roztocza. Ich obecność zdradza pajęczynka na spodniej stronie liści oraz miejscowo przebarwione liście, które brunatnieją, później zasychają i opadają. Rozwojowi przędziorków sprzyjają suche powietrze i ciepło.Wciornastki to drobne owady, które wyglądają jak przecinek. Objawami ich żerowania są srebrzyste plamki na liściach i pędach oraz czarne grudki odchodów. Żerują w pąkach i młodych liściach, choć niszczą także kwiaty. Hamują wzrost roślin i przenoszą groźne dla nich choroby wirusowe. Lubią ciepło i suche powietrze.Skoczki – na liściach wzdłuż głównego nerwu pojawiają się białe plamki, z czasem całe liście bieleją i opadają. Skoczki żerują na spodniej stronie blaszek liściowych, wysysają sok i przenoszą groźne dla roślin choroby wirusowe. Ich sposób poruszania przypomina skakanie.

Zniekształcone liście i pędy

Jeśli zauważymy zniekształcone liście i pędy, to rośliny opanowały mszyce lub ochojniki.Mszyce to małe i bardzo szkodliwe owady, które żerują gromadnie, wysysając soki z młodych pędów, owoców, kwiatów i liści. Hamują wzrost roślin, powodująich przebarwienia i usychanie. Wydzielają bogatą w cukry i chętnie zbieraną przez mrówki spadź, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. Roznoszą choroby wirusowe.Ochojniki zaliczane są do mszyc i prowadzą podobne życie. Porażone pędy pokrywają się białym wełnistym nalotem woskowym. Wiosną tworzą szyszkowate narośla, wewnątrz których rozwijają się larwy. Efektem ich żerowania jest żółknięcie i opadanie igieł, a nawet zamieranie roślin.

Tuje - choroby i szkodniki atakujące tuje (żywotniki) [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE