CHRABĄSZCZ MAJOWY. Żarłoczne chrabąszcze majowe: zwalczanie

Chrabąszcze majowe zwalczanie - co można zrobić? Rozwój chrabąszcza majowego trwa 4-5 lat. Dorosłe osobniki (chrząszcze majowe) pojawiają się na roślinach w maju i żerują około 6 tygodni, ogryzając młode liście drzew.

Wiosną i na początku lata pojawiają się chrabąszcze majowe. Czy te chrząszcze są groźne dla roślin? Jak można zwalczać chrabąszcze majowe?

Chrabąszcz majowy i pędraki: opis

Chrabąszcze majowe to duże chrząszcze o lekko omszonych brunatnych pokrywach skrzydeł. Larwy chrabąszcza majowego, nazywane pędrakami, są białoróżowe, grube, pałąkowato wygięte. Mają silny, gryzący aparat gębowy. Mogą osiągnąć nawet 60 mm długości. Dorosłe chrząszcze majowe i pędraki zimują w glebie na głębokości około 1 m. Rozwój chrabąszcza majowego trwa 4-5 lat.

>>Przeczytaj też: Pędraki - larwy chrabąszcza majowego. Jak zwalczać pędraki?

Chrabąszcze majowe: szkodniki

  Chrabąszcze majowe pojawiają się na roślinach w maju i żerują około sześć tygodni, ogryzając młode liście drzew. Wprawdzie na ogołoconych pędach rozwijają się pączki śpiące, ale zaatakowane rośliny są osłabione, źle rosną i źle zimują.
  Samice chrabąszcza zakopują się w ziemi na głębokość 20 cm i składają jaja. Po upływie około 6 tygodni wylęgają się pędraki, które żerują w warstwie próchnicznej gleby i zjadają rozkładające się części roślin. Od drugiego roku pędraki żerują na korzeniach roślin. Najbardziej żarłoczne są w trzecim roku – zwłaszcza wiosną. W czwartym roku pędraki żerują krótko i przepoczwarczają się.

   Chrabąszcze majowe zwalczanie

   Jeśli w ogrodzie pojawiają się chrabąszcze majowe można:

   • z młodych drzewek otrząsać chrabąszcze majowe na rozłożone na ziemi płachty (należy robić to rankiem, kiedy są odrętwiałe po nocnym obniżeniu temperatury). Sparzone wrzątkiem i wysuszone są doskonałą karmą dla ryb, drobiu i trzody chlewnej;

   • wysokie drzewa liściaste (w ogrodzie lub jego pobliżu) zaatakowane przez chrabąszcze majowe można opryskiwać Owadofosem płynnym 50 (0,15%), Zolonem 35 EC (0,2%) lub Basudinem 25 EC (0,15%). Wykonanie tego zabiegu należy zlecić wyspecjalizowanym ekipom dysponującym odpowiednim sprzętem do opryskiwania wysokich drzew.

   >>Przeczytaj też: Jak zwalczyć chrząszcze?

   Chrabąszcz majowy
   Autor: GettyImages Chrabąszcze majowe pojawiają się na roślinach w maju i żerują około sześć tygodni, ogryzając młode liście drzew
   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   KOMENTARZE
   somsat
   |

   tak!, musisz polewać dużo alkoholu, na drugi dzień, do południa jest spokój. Po przebudzeniu dawkować stopniowo, aż przestaną jęczeć i zaczną śpiewać , wtedy zwiększyć dawkę, żeby przestali śpiewać i zaczęli bełkotać. Stosować przez kilka sezonów. Po jakimś czasie nie musisz już inwestować, sąsiad sam sobie polewa. Po dekadzie, lub dwóch, przychodzi komornik i załatwia Ci nowego sąsiada. taaadaaaammmm....i po sprawie:)

   Andrzej Malicki
   |

   Mi chrabaszcze noe przeszkadzaja. Natomiast mam problem z glupimi sasiadami. Sa jakies srodki chemiczne na nich?

   Ana xD
   |

   akurat ja mam długie włosy iii wieczorem mi jeden wleciał we włosy to było straszne uczucie bo się jeszcze mocno "zaczepił" ;/

   Ale zauważyłam że one nie lubią wody ... ;D

   Nikomu osobiście nie polecam takiego przeżycia jaki ja przeżyłam ... ;)

   chomikowy własciciel
   |

   Kiedyś wystawiłem chomika w klatce na balkon a on zjadł chrabąszcza. Odgryzł mu łeb

   Anonymous
   |

   zadać pytania dotyczące chrabąszczy majowych naszemu specjaliście - entomologowi. Pytanie należy wpisać do formularza na stronie http://www.wymarzonyogrod.p...

   chrabąszcze
   |

   pomocy! ja sietych chrabąszczy brzydze i czy one gryzą? bo do mnie do domu weszły i nie wiem jak temu zapobiec Prosze o odpowiedz!

   moniaza
   |

   Wokół mojego domu lata miliony chrabąszczy, nie można otworzyć okna, wyjść na dwór bo atakują, wplątują się we włosy, są ochydne, najwięcej jest ich wieczorami przy komunie i ogólnie sa obleśne. Czy jest to możliwe aby miały gdzieś przy dachu gniazdo??????????? Pomocy !!!!!!!!!!!!!!!

   tosiek
   |

   w moim ogrodzie jest ich masa atakują dzieci a te wpadaja w panike.co robić? wieczorami roją się pod dachem pomocy!!!

   kama
   |

   pomocy-chrząszcze są wszędzie!!!Latają!!!

   kama
   |

   Jejku-co ja mam z nimi zrobić-dopiero się pokazały!!!Latają wokoło głowy że aż obrzydzenie bierze!!!