Chrabąszcz majowy. Żarłoczne chrabąszcze majowe: zwalczanie

2021-05-13 11:56
Chrabąszcz majowy
Autor: GettyImages Chrabąszcz majowy najwięcej szkód wyrządza w stadium larwalnym

Chrabąszcze majowe zwalczanie - co można zrobić? Rozwój chrabąszcza majowego trwa 4-5 lat. Dorosłe osobniki (chrząszcze majowe) pojawiają się na roślinach w maju i żerują około 6 tygodni, ogryzając młode liście drzew.

Wiosną i na początku lata pojawiają się chrabąszcze majowe. Czy te chrząszcze są groźne dla roślin? Jak można zwalczać chrabąszcze majowe?

Chrabąszcz majowy i pędraki: opis

Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) to duży chrząszcz o lekko omszonych brunatnych pokrywach skrzydeł. Larwy chrabąszcza majowego, nazywane pędrakami, są białoróżowe, grube, pałąkowato wygięte. Mają silny, gryzący aparat gębowy. Mogą osiągnąć nawet 60 mm długości. Dorosłe chrząszcze majowe i pędraki zimują w glebie na głębokości około 1 m. Rozwój chrabąszcza majowego trwa 4-5 lat.

>>Przeczytaj też: Pędraki - larwy chrabąszcza majowego. Jak zwalczać pędraki?

  Chrabąszcze majowe - szkodniki

   Chrabąszcze majowe pojawiają się na roślinach w maju i żerują około sześć tygodni, ogryzając młode liście drzew. Wprawdzie na ogołoconych pędach rozwijają się pączki śpiące, ale zaatakowane rośliny są osłabione, źle rosną i źle zimują. Samice chrabąszcza zakopują się w ziemi na głębokość 20 cm i składają jaja. Po upływie około 6 tygodni wylęgają się pędraki, które żerują w warstwie próchnicznej gleby i zjadają rozkładające się części roślin. Od drugiego roku pędraki żerują na korzeniach roślin. Najbardziej żarłoczne są w trzecim roku – zwłaszcza wiosną. W czwartym roku pędraki żerują krótko i przepoczwarczają się.

    Chrabąszcze majowe zwalczanie

    Jeśli w ogrodzie pojawiają się chrabąszcze majowe można:

    • z młodych drzewek otrząsać chrabąszcze majowe na rozłożone na ziemi płachty (należy robić to rankiem, kiedy są odrętwiałe po nocnym obniżeniu temperatury). Sparzone wrzątkiem i wysuszone są doskonałą karmą dla ryb, drobiu i trzody chlewnej;

    • wysokie drzewa liściaste (w ogrodzie lub jego pobliżu) zaatakowane przez chrabąszcze majowe można opryskiwać Owadofosem płynnym 50 (0,15%), Zolonem 35 EC (0,2%) lub Basudinem 25 EC (0,15%). Wykonanie tego zabiegu należy zlecić wyspecjalizowanym ekipom dysponującym odpowiednim sprzętem do opryskiwania wysokich drzew.

    >>Przeczytaj też: Jak zwalczyć chrząszcze?

    Chrabąszcz majowy
    Autor: GettyImages Chrabąszcze majowe pojawiają się na roślinach w maju i żerują około sześć tygodni, ogryzając młode liście drzew
    Kret, nornice i inne szkodniki ogrodowe: jak je wypłoszyć?
    Sonda
    Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają
    Podziel się opinią
    Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE