Sposoby na ślimaki w ogrodzie - jak się pozbyć ślimaków? Domowe metody

2023-03-13 14:32
Ślimaki w ogrodzie
Autor: GettyImages Prawdziwym zagrożeniem dla roślin są ślimaki nagie, szczególnie gdy jest ich wiele

Ślimaki najchętniej żerują na młodych roślinach. Najaktywniejsze są rano i wieczorem. Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Oto wypróbowane domowe sposoby na ślimaki.

W ogrodzie możemy spotkać ślimaki skorupkowe, jak winniczek, ślimak gajowy, ogrodowy, zaroślowy, zaroślarka pospolita, oraz ślimaki nagie – pomrowy, pomrowiki i śliniki. Ślimaki tworzące skorupki nie powodują wielkich szkód. Prawdziwym zagrożeniem dla roślin ogrodowych są natomiast ślimaki nagie, szczególnie gdy jest ich bardzo wiele. 

Spis treści

 1. Czy ślimak jest szkodnikiem? Co jedzą ślimaki?
 2. Gdzie ślimaki się ukrywają?
 3. Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie? Jak się ich pozbyć?
 4. Jakich roślin nie lubią ślimaki?
 5. Dlaczego lepiej nie stosować chemii, by pozbyć się ślimaków?

Czy ślimak jest szkodnikiem? Co jedzą ślimaki?

Ślimaki bazskorupkowe żerują przez cały sezon wegetacyjny, ale największe szkody wyrządzają wiosną, gdy zjadają siewki, delikatne młode pędy, płatki kwiatów. Bywa, że z młodych roślin pozostawiają jedynie łodyżki. Później zjadają zwiędłe i obumarłe części roślin (przejrzałe owoce, nadpsute warzywa, butwiejące liście), a także żerują na liściach i świeżych owocach. Rośliny uszkodzone przez ślimaki są słabsze i częściej chorują.

Przeczytaj też: Pchełki ziemne - jak szkodzą roślinom?

Gdzie ślimaki się ukrywają?

Ślimaki bardzo lubią cień i wilgoć. Żerują, gdy jest pochmurno lub pada deszcz, a także rano i po zmroku. We dnie ślimaki nagie najczęściej ukrywają się pod liśćmi, kamieniami, cegłami i deskami, w stertach gałęzi lub wyrwanych chwastów. Ślimaki skorupkowe w niesprzyjających warunkach (na przykład w czasie przedłużającej się suszy) zasklepiają skorupki i czekają „na lepsze czasy".

Pamiętajmy, że ślimaki są częścią ekosystemu i przyczyniają się do rozkładu materii organicznej. Nie są groźne, póki nie pojawią się w nadmiernych ilościach (na przykład gdy stworzymy im doskonałe warunki bytowania, pozbywając się ich naturalnych wrogów).

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie? Jak się ich pozbyć?

Aby zmniejszyć populację ślimaków w ogrodzie, warto zacząć od metod tradycyjnych, które nie ingerują zbyt mocno w środowisko naturalne. Oto one:

 • Nie sadzić blisko siebie roślin najchętniej zjadanych przez ślimaki: azalii, cynii, dalii, funkii, lilii, niecierpków, astrów chińskich, groszków pachnących, lewkonii i rozchodników okazałych. Smakołykami ślimaków są niektóre warzywa, szczególnie sałata, fasola, kapusta, buraki, marchew, a także truskawki, poziomki i maliny.
 • Zbierać ślimaki skorupowe i wynosić je do lasu lub parku. Tam żyją ich naturalni wrogowie, czyli ptaki, jeże, jaszczurki, ropuchy, ryjówki.
 • Podlewać ogród rano, bo robiąc to wieczorem, tworzymy ślimakom idealne warunki do żerowania.
 • Zlikwidować kryjówki, czyli sterty gałęzi, kamieni, desek, w których chronią się ślimaki. Jeżeli jednak zauważymy jeża, ropuchę czy jaszczurki, lepiej pozostawić taką stertę, bo może w niej zamieszkają. Ci naturalni wrogowie ślimaków będą oczyszczać z nich ogród.
 • Kosić wysoką trawę, nie tylko na działce, ale i wokół niej, bo chętnie kryją się w niej ślimaki.
 • Spulchniać glebę i przesuszać ją, ponieważ jaja i młode ślimaki źle znoszą brak wilgoci. Warto też spulchnić glebę po pierwszych przymrozkach i pozostawić nierozgrabioną. Chłód zniszczy jaja ślimaków złożone w szczelinach i jamkach.
 • Spryskiwać glebę wokół najsilniej atakowanych roślin i ścieżki odwarem z papryki rocznej (1 kg owoców zalać 10 l wody i gotować godzinę, odstawić na 48 godzin, przetrzeć przez sito, przecedzić). Bardzo skuteczne jest też opryskiwanie roślin nierozcieńczoną gnojówką z bylicy piołunu (1 kg roślin pociąć, zalać 10 l wody i co trzy dni mieszać – preparat jest gotowy po 30 dniach, gdy sfermentuje).
 • Tworzyć bariery trudne do sforsowania dla ślimaków – przestrzeń wokół roślin lub całych grządek wysypać piaskiem zmieszanym z popiołem (pas szerokości około 20 cm), żwirem o ostrych krawędziach lub gruboziarnistym piaskiem.
 • Rozkładać pod koniec lata kłębki bardzo drobnych wiórków drzewnych. W takich miejscach ślimaki zakładają gniazda i składają jaja. Jesienią trzeba ją zebrać i spalić.

Jakich roślin nie lubią ślimaki?

Ślimaki nie tolerują niektórych roślin - warto więc sadzić je w ogrodzie. Są to na przykład bez czarny, płomyk wiechowaty (floks), krwawnik pospolity, nasturcję wielkokwiatową, orlika pospolitego, parzydło leśne, macierzankę piaskową, wilczomlecze, bieluń dziędzierzawę, a na grządkach warzywnych majeranek, gorczycę białą, hyzop lekarski, szałwię lekarską, tymianek właściwy, cebulę i czosnek. Na grządkach między roślinami warto też rozkładać gałązki bzu czarnego, wrotycza i krwawnika.

Ślimaki w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Największe spustoszenie w ogrodzie sieją ślimaki nagie: pomrowy i ślinki – które żerują w nocy

Dlaczego lepiej nie stosować chemii, by pozbyć się ślimaków?

Preparaty chemiczne do zwalczania ślimaków (moluskocydy) zawierają substancje trujące, a to nigdy nie pozostaje obojętne dla środowiska. Podstawowymi ich składnikami są najczęściej metaldehyd, pochodne karbaminowe lub siarczan miedzi. Substancje te ograniczają wprawdzie liczebność ślimaków, jednak zabijają też inne pożyteczne organizmy. Nie zawsze bezpośrednio.

Zatrute ślimaki stają się pokarmem ptaków, jeży, jaszczurek czy ropuch (wprawdzie, jak zapewniają producenci preparatów, zatrute ślimaki chowają się w swych kryjówkach,ale przecież nie jest to wielką przeszkodą dla ich wrogów naturalnych) i pozbywając się szkodników, pozbędziemy się też naszych ogrodowych sprzymierzeńców.

Stosując preparaty chemiczne, sprawdzajmy ich klasę toksyczności. Klasa I i II to trucizny (nie są dostępne w sprzedaży detalicznej), III i IV substancje szkodliwe, a jedynie klasa V – praktycznie nieszkodliwe. Dlatego zanim wykorzystamy je w ogrodzie, rozważmy, czy warto. Nie dają stuprocentowej gwarancji skuteczności i wymagają wielokrotnego stosowania.

Na rynku dostępny jest preparat o nazwie Nemaslug zawierający nicienie, które są pasożytami ślimaków. Rozmnażają się one w ciele ofiar i w krótkim czasie doprowadzają do ich śmierci.

Przeczytaj też:

Ślimaki na warzywach
Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE