Ćma bukszpanowa – objawy, preparaty na ćmę, zwalczanie. Jak się pozbyć gąsienic ćmy z bukszpanu?

2021-04-16 15:54
Ćma bukszpanowa
Autor: GettyImages Ćma bukszpanowa to szkodnik, który pochodzi z Azji - stąd został zawleczony do Europy

Ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) to bardzo groźny szkodnik, którego żarłoczne larwy żerują na liściach bukszpanu doprowadzając do wyniszczenia rośliny. Poznaj objawy żerowania ćmy bukszpanowej i sposoby zwalczania. Jak pozbyć się zielonych gąsienic ćmy bukszpanowej?

Cydalima perspectalis to motyl, nazywany u nas ćmą bukszpanową (albo ćmą azjatycką). Został przywleczony do Europy z Azji. W naszym kraju pojawił się kilka lat temu. Jest szkodnikiem wyjątkowo żarłocznym i bardzo szybko rozprzestrzeniającym się. A do tego w Polsce nie ma naturalnych wrogów. Larwy ćmy bukszpanowej zerują wyłącznie na krzewach bardzo popularnego u nas bukszpanu, niszcząc całe krzewy i siejąc spustoszenie w ogrodach i parkach.

Przeczytaj też: Żywopłot z bukszpanu - jak założyć i pielęgnować >>>

Spis treści

  1. Jak wygląda ćma bukszpanowa: motyl i gąsienica
  2. Objawy żerowania ćmy bukszpanowej
  3. Lustracja krzewów w poszukiwaniu ćmy bukszpanowej
  4. Mechaniczne zwalczanie ćmy bukszpanowej
  5. Preparaty do zwalczania ćmy bukszpanowej

Jak wygląda ćma bukszpanowa: motyl i gąsienica

Dorosły osobnik (motyl) ćmy bukszpanowej nie jest szkodliwy, mierzy około 4 cm (przy rozłożonych skrzydłach), jest biały bądź brązowy. Motyle składa jaja na spodniej stronie liści, głęboko wewnątrz krzewów. Z jaj wylęgają się larwy ćmy bukszpanowej, z czasem przekształcające się w gąsienice (jasnozielone z brązowymi paskami), które są niezwykle żarłoczne: zjadają całe liście z młodymi pędami. Przepoczwarzają się w kokonach zbudowanych z dwóch sklejonych ze sobą przędzą liści bukszpanu. W ciągu roku ćma bukszpanowa może mieć nawet cztery pokolenia.

Objawy żerowania ćmy bukszpanowej

W wyniku żerowania gąsienic ćmy bukszpanowej na krzewach bukszpanu powstają tzw. gołożery - są to pozbawione liści pędy pokryte przędzą, co w konsekwencji prowadzi do zamierania rośliny. Szkodnik w krótkim czasie może doprowadzić do zniszczenia wszystkich krzewów bukszpanu w ogrodzie i w okolicy. Jeśli więc u sąsiada za płotem marnieją bukszpany, można być pewnym, że podobna sytuacja wydarzy się także u nas.

Lustracja krzewów w poszukiwaniu ćmy bukszpanowej

Ćmę bukszpanową należy zwalczać jak najszybciej po zauważeniu gąsienic i objawów ich żerowania. Trzeba regularnie i często przeglądać krzewy bukszpanu i sprawdzać, czy są na nich gąsienice i ślady ich żerowania (lepka przędza z odchodami). Lustrację należy przeprowadzać przede wszystkim wewnątrz krzewu, bowiem tam właśnie szkodnik składa jaja i tam żerują gąsienice. Warto sprawdzać rośliny często, aby nie przegapić pojawienia się szkodnika.

Rozpoznajemy jakie szkodniki zaatakowały rośliny - objawy żerowania >>>

Mechaniczne zwalczanie ćmy bukszpanowej

Jeśli okaże się, że nasze bukszpany zostały zaatakowane przez ćmę, spróbujmy pozbyć się ich mechanicznie, strząsając gąsienice na rozłożone pod krzewami płachty folii (gąsienice potem należy skutecznie zniszczyć). Te gąsienice, które pozostały na krzewie po strząsaniu, starajmy się wybrać ręcznie. Pędy, na których zostało niewiele liści, a do tego widać na nich oprzędy, najlepiej wyciąć i spalić.

Można próbować też wymywać gąsienice z pędów silnym strumieniem wody. Warto zamontować na krzewie bukszpanu pułapkę feromonową do wabienia owadów dorosłych ćmy bukszpanowej i wyłapywać je nie dopuszczając do złożenia jaj.

Przeczytaj też: Kiedy przycinać bukszpany? >>>

Preparaty do zwalczania ćmy bukszpanowej

Chemicznie można zwalczać ćmę bukszpanową opryskując rośliny środkami Decis, Mospilan lub Sherpa. Opadłe liście lub przycięte gałęzie należy zniszczyć, aby nie zimowały jaja szkodnika.

Ćma bukszpanowa
Autor: GettyImages Ćma bukszpanowa powoduje całkowite zamieranie bukszpanów
Ćma bukszpanowa - groźny szkodnik bukszpanów
Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE