Ćma bukszpanowa – niebezpieczny szkodnik bukszpanów. Jak się pozbyć zielonych gąsienic z bukszpanu?

2018-09-12 11:51 Opracowanie: redakcja serwisu

Ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) to bardzo groźny szkodnik, którego żarłoczne larwy żerują na liściach bukszpanu doprowadzając do wyniszczenia rośliny. Jak pozbyć się zielonych gąsienic z bukszpanu?

Cydalima perspectalis to motyl, nazywany u nas ćmą bukszpanową (albo ćmą azjatycką). Został przywleczony do Europy z Azji. W naszym kraju pojawił się kilka lat temu. Jest szkodnikiem wyjątkowo żarłocznym i bardzo szybko rozprzestrzeniającym się. A do tego w Polsce nie ma naturalnych wrogów.
Larwy ćmy nukszpanowej zerują wyłącznie na krzewach bardzo popularnego u nas bukszpanu, niszcząc całe krzewy i siejąc spustoszenie w ogrodach i parkach.

>>Przeczytaj też: Żywopłot z bukszpanu - jak założyć i pielęgnować

Ćma bukszpanowa – opis szkodnika

Dorosły osobnik (motyl) ćmy bukszpanowej nie jest szkodliwy, mierzy około 4 cm (przy rozłożonych skrzydłach), jest biały bądź brązowy. Składa jaja na spodniej stronie liści, głęboko wewnątrz krzewów. Z jaj wylęgają się larwy, z czasem przekształcające się w gąsienice (jasnozielone z brązowymi paskami), które są niezwykle żarłoczne: zjadają całe liście z młodymi pędami. Przepoczwarzają się w kokonach zbudowanych z dwóch sklejonych ze sobą przędzą liści bukszpanu. W ciągu roku ćma bukszpanowa może mieć nawet cztery pokolenia.
W wyniku żerowania gąsienic ćmy bukszpanowej powstają tzw. gołożery (pozbawione liści pędy) pokryte przędzą, co w konsekwencji prowadzi do zamierania rośliny. Szkodnik w krótkim czasie może doprowadzić do zniszczenia wszystkich krzewów bukszpanu w ogrodzie.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej z ogrodu?

Ćmę bukszpanową należy zwalczać jak najszybciej po zauważeniu gąsienic i objawów ich żerowania.
Trzeba regularnie i często przeglądać krzewy bukszpanu i sprawdzać, czy są na nich gąsienice i ślady ich żerowania (lepka przędza z odchodami). Lustrację należy przeprowadzać przede wszystkim wewnątrz krzewu, bowiem tam właśnie szkodnik składa jaja i tam żerują gąsienice.
Jeśli okaże się, że nasze bukszpany zostały zaatakowane przez ćmę, spróbujmy pozbyć się ich mechanicznie, strząsając gąsienice na rozłożone pod krzewami płachty folii (gąsienice potem należy skutecznie zniszczyć). Te gąsienice, które pozostały na krzewie po strząsaniu, starajmy się wybrać ręcznie. Pędy, na których zostało niewiele liści, a do tego widać na nich oprzędy, najlepiej wyciąć i spalić.
Można próbować też wymywać gąsienice z pędów silnym strumieniem wody.
Warto zamontować na krzewie bukszpanu pułapkę feromonową do wabienia owadów dorosłych i wyłapywać je nie dopuszczając do złożenia jaj.
Chemicznie można zwalczać ćmę bukszpanową opryskując rośliny środkami Decis, Mospilan lub Sherpa. Opadłe liście lub przycięte gałęzie należy zniszczyć, aby nie zimowały jaja szkodnika.

>>Przeczytaj też: Kiedy przycinać bukszpany?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Student
|

Witam serdecznie. Chciałabym prosić o wypełnienie ankiety dotyczącej ćmy bukszpanowej. Wyniki pomogą mi w napisaniu pracy inżynierskiej. Dotyczy ona osób, które miały z nią styczność ale i nie tylko. Serdecznie dziękuję za poświęcony czas.
https://forms.gle/nUxvSeB1k...