Bukszpany w ogrodzie: jak i kiedy przycinać bukszpany?

2019-04-12 12:01 Opracowanie: redakcja serwisu

Bukszpany to popularne krzewy liściaste sadzone w ogrodach, wykorzystywane często na obwódki rabat. Ta zimozielona roślina znakomicie nadaje się do formowania. Kiedy można przycinać bukszpany?

Bukszpan wieczniezielony (łac. Buxus sempervirens) to zimozielony, wolno rosnący krzew o zwartym pokroju, dorastający do 4 m wysokości. Należy do rodziny bukszpanowatych (Buxaceae). Liście bukszpanu są jajowate, małe, błyszczące, skórzaste, w zależności od odmiany ciemnozielone albo żółtawe.
Bukszpan kwitnie od kwietnia do maja. Jego kwiaty są jednak niepozorne, skupione w krótkich i gęstych gronach, mają żółtawobiały kolor, są miododajne. Owoce bukszpanu to małe rogate torebki z niedużymi, czarnymi nasionami. Bukszpan należy do roślin trujących – zawiera szkodliwe alkaloidy.

Bukszpan - zastosowanie bukszpanu w ogrodzie

Bukszpan to bardzo popularny krzew sadzony w ogrodach, parkach i zieleńcach. Znakomicie nadaje się na strzyżone żywopłoty i obwódki. Doskonale znosi cięcie i można go formować w różne kształty – tworząc z niego roślinne rzeźby. Bukszpan można także uprawiać w pojemnikach, ale trzeba pamiętać o dobrym jego zabezpieczeniu przed zimą.

>>Przeczytaj też:

Bukszpan - uprawa i pielęgnacja

  • Bukszpan dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym (ale nie narażonym bezpośrednio na silnie palące promienie słońca), jak i zacienionym.
  • Lubi stanowiska zaciszne i wilgotne.
  • Należy go podlewać regularnie, ale niezbyt obficie, nie zapominając o nawadnianiu także zimą oraz wczesną wiosną po rozmarznięciu gleby.
  • Bukszpan jest tolerancyjny w stosunku do gleby, ale lepiej rośnie w zasobnej w próchnicę, przepuszczalnej ziemi gliniastej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
  • W bardzo mroźne, bezśnieżne zimy bukszpan może przemarzać, dlatego warto osłaniać go na zimę agrowłókniną.

Bukszpan można rozmnażać przez sadzonki pędowe – niezdrewniałe fragmenty pędów 10 cm długości ścinane w sierpniu i ukorzeniane w skrzynkach wypełnionych mieszaniną piasku i torfu. Zimą przechowuje się je w chłodnej, ale widnej piwnicy, a wiosną – w kwietniu bądź w maju – ukorzenione młode rośliny przesadza do gruntu.

Bukszpan
Autor: GettyImages Systematycznie przycinany bukszpan ładnie się zagęszcza i dobrze rośnie

Bukszpan - jak i kiedy przycinać bukszpany?

Bukszpany bardzo dobrze znoszą przycinanie. Cięcie bukszpanu pobudza roślinę do rozkrzewiania się i zagęszczania oraz tworzenia zwartego pokroju. 

  • Cięcie formujące bukszpanów najlepiej przeprowadzać pod koniec wiosny, gdy są już nowe przyrosty pędów. Na małych roślinach, które nie urosły jeszcze do oczekiwanej przez nas wysokości, należy skracać blisko połowę takich przyrostów. Starsze rośliny, które osiągnęły już zaplanowaną wysokość, można ciąć bardziej intensywnie, skracając prawie całe jednoroczne przyrosty pędów.
  • Ponownie można bukszpany przyciąć pod koniec lata, ale nie później niż na początku września. Jeśli pędy zostaną przycięte zbyt późno, nie zdążą zdrewnieć przed zimą i mogą przemarznąć.

Trzeba pamiętać o tym, że dobrze się krzewią tylko młode jednoroczne pędy bukszpanów. Starsze gałęzie, które są już zdrewniałe, po przycięciu wolniej wypuszczają nowe pędy i w takim miejscu roślina długo pozostaje „łysa”. Dlatego starsze gałęzie należy ciąć tylko w szczególnych wypadkach, na przykład gdy przemarzną.  

Zobacz polecane przez nas produkty:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
marcopolo
|

Przy małych żywopłotach o zróżnicowanych kształtach dobrze sprawdzają się elektryczne nożyce do krzewów.