Kapusta głowiasta, włoska, pekińska oraz inne rośliny kapustne (brukselka, kalafiory, brokuły) bardzo często są atakowane przez żarłoczne gąsienice. Zobacz jakie są szkodniki kapusty i jak je zwalczać.
Lista gatunków szkodników kapustnych jest bardzo długa, jednak najczęściej na kapuście pojawiają się gąsienice następujących motyli:
- bielinka kapustnika,
- bielinka rzepnika,
- piętnówki kapustnicy,
- tantnisia krzyżowiaczka,
- a nieco rzadziej gąsienice błonkówek – gnatarza rzepakowiec czy baryłkarza bieliniaka.
Przeczytaj też: Pchełki ziemne - jak szkodzą roślinom. Zwalczanie pchełek ziemnych >>>
Szkodniki kapusty: gąsienice jak szkodzą roślinom
Gąsienice żerujące na kapuście są niezwykle żarłoczne. Szczególnie groźne są dla młodych roślin. Młoda kapusta zaatakowana przez kilka larw więdnie, żółknie i zamiera. Często gąsienice uszkadzają stożek wzrostu kapusty, co prowadzi do jej zdeformowania i powstania tzw. wielogłowatości.
Początkowo gąsienice wygryzają w liściach niewielkie dziurki, z czasem gdy ich liczebność wzrośnie doprowadzają do całkowitego zniszczenia liści kapusty – wyjadają miękką tkankę pomiędzy nerwami.
Jak zwalczać gąsienice na kapuście
Jak zwalczać szkodniki kapusty? Warto regularnie sprawdzać grządki z kapustą, aby wcześnie wykryć jaja szkodnika (zwykle żółte, na spodniej stronie liścia). Profilaktycznie w zwalczaniu szkodników kapusty warto niszczyć chwasty z rodziny krzyżowych (np. tasznik pospolity, rzodkiew świrzepa), na których mogą rozwijać się szkodniki.
Zabiegi opryskiwania przeciw szkodnikom żerującym na kapustnych należy wykonywać w okresie wylęgania się i żerowania gąsienic (najlepiej jak najmłodszych). Do zwalczania szkodników kapusty należy zastosować chemiczne insektycydy, np. Bulldock, Dursban, Proteus, Pyrinex lub Dipel – biologiczny środek owadobójczy, zawierający bakterię Bacillus thuringiensis var. Kurstaki. Dawki i terminy stosowania preparatów podane są na opakowaniach oraz na instrukcji-etykiecie stosowania.
Przeczytaj też: Naturalne sposoby walki ze szkodnikami roślin kapustnych w warzywniku >>>