Bielinek kapustnik - groźny szkodnik rośliny kapustnych

2021-07-28 11:12
Bielinek kapustnik
Autor: GettyImages Bielinek kapustnik - dorosły owad

Bielinek kapustnik to szkodnik, który atakuje przede wszystkim rośliny kapustne, w tym chętnie uprawiane w przydomowych warzywnikach kapustę białą, kapustę pekińską, kalafior czy kalarepę. Poznaj objawy żerowania bielinka kapustnika i sposoby jego zwalczania. Bielinek kapustnik - szkodliwość i zwalczanie.

Bielinek kapustnik (łac. Pieris brassicae) jest motylem dziennych należący do rodziny bielinkowatych (Pieridae). Rozpiętość jego kremowobiałych skrzydeł sięga nawet 60 mm. Wśród tego gatunku silnie zaznacza się dymorfizm płciowy. Samce dorosłych motyli w narożach skrzydeł przednich posiadają czarne przebarwienia, u samic dodatkowo występują dwie czarne plamki. Dzięki tym różnicom dosyć łatwe staje się odróżnienie osobników męskich i żeńskich. Żółtozielonkawe gąsienice osiągają do 45 do 50 mm długości.

Bielinek kapustnik zimuje w formie poczwarki. W ciągu roku występują 2-3 pokolenia. Osobniki pierwszego pokolenia pojawiają się wiosną (maj-czerwiec) i składają jaja na chwastach i roślinach dziko rosnących z rodziny krzyżowych. Motyle z drugiego pokolenia (lipiec-wrzesień) składają jaja na uprawnych roślinach kapustnych. Trzecie pokolenie występuje rzadziej, późną jesienią (październik).

Bielinek kapustnik: objawy żerowania

Formą żerującą są gąsienice bielinka. Wygryzają one blaszkę liściową pozostawiając jedynie nerwy. Jest to jeden z najgroźniejszych szkodników roślin kapustnych. Samica bielinka składa około 500 jaj, dlatego też rośliny pozostawione bez pomocy nie mają większych szans na przeżycie.

Bielinek kapustnik: jakie rośliny atakuje

Bielinek kapustnik żeruje na roślinach kapustnych, ale również na roślinach motylkowych. Szczególnie narażone są: kapusta głowiasta, kapusta pekińska, kalafior, jarmuż, brokuł, kalarepa, rzepak, gorczyca, a z roślin ozdobnych - nasturcja.

Warzywa kapustne - gatunki i uprawa >>>

Bielinek kapustnik: zwalczanie chemiczne

Do zwalczania bielinka kapustnika zarejestrowanych jest wiele preparatów zwalczających zarówno stadium larwy, jak i osobniki dorosłe. Stosując środki chemiczne należy postępować zgodnie z etykietą i przestrzegać zaleceń dotyczących temperatury, w której preparat działa najskuteczniej (np. preparaty z grupy pyretroidów najlepiej używać w temperaturze do 20 st. C).

Bielinek kapustnik: zwalczanie naturalne

Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się bielinka kapustnika ogród należy często odchwaszczać, nie dopuszczając do rozwoju pierwszego pokolenia bielinka kapustnika. Systematyczna obserwacja upraw pozwala na wczesne wykrycie gąsienic bielinka i ułatwia ochronę przed tym szkodnikiem.

Przeczytaj też: Naturalne sposoby walki ze szkodnikami roślin kapustnych w warzywniku >>>

Poznaj inne groźne szkodniki warzyw:

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie. Sprawdzone sposoby na ślimaki >>>

Pchełki ziemne - jak szkodzą roślinom. Zwalczanie pchełek ziemnych >>>

Szkodniki glebowe – jak szkodzą roślinom, jak zwalczać szkodniki glebowe >>>

Przepis na zdrowy ogród. Jak zapobiec rozwojowi chorób i szkodników?

Czy kapusta to głowa pusta?

Pytanie 1 z 10
Wg. legendy główki kapusty powstały:
Kapusta
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.