Czy odstraszacze ultradźwiękowe są skuteczne? Czy odstraszą myszy, krety, kuny, szczury? Czy ultradźwięki są bezpieczne?

2023-06-02 15:40

Odstraszacze ultradźwiękowe to jeden ze sposobów na uciążliwe zwierzęta, takie jak myszy, kuny, krety, wyrządzające szkody w domu lub ogrodzie. Czy odstraszacze ultradźwiękowe rzeczywiście działają? Jaka jest zasada działania odstraszaczy ultradźwiękowych? Ile kosztują urządzenia?

odstraszacze ultradźwiękowe
Autor: Getty Images Odstraszacze ultradźwiękowe to jeden ze sposobow zwalczania kretów, kun, myszy

Spis treści

  1. Czy odstraszacze ultradźwiękowe są skuteczne?
  2. Ultradźwięki – co to jest?
  3. Jak działa odstraszacz ultradźwiękowy?
  4. Odstraszacze elektryczne, odstraszacze solarne
  5. Ile kosztuje odstraszacz ultradźwiękowy?
  6. Czy ultradźwięki są bezpieczne?

Czy odstraszacze ultradźwiękowe są skuteczne?

W grupach ogrodowych na Facebooku użytkownicy często poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się nieproszonych gości z domu, garażu lub ogrodu, np. myszy, kun, kretów, szczurów. Wielu potwierdza, że odstraszacz ultradźwiękowy jest skuteczny. Jednak niektórzy zastrzegali, że nie każdy, że wypróbowali kilka urządzeń, zanim znaleźli to skuteczne. Może to wynikać z faktu, że każdy producent wykorzystuje inną kombinację i zakresy częstotliwości ultradźwięków, które mogą być uciążliwe dla różnych zwierząt.

Warto wiedzieć

Ultradźwięki – co to jest?

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o tak wysokiej częstotliwości, że nie słyszy ich człowiek. Dolną granicą ultradźwięków jest częstotliwość 20 kHz (człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości 20-20 000 Hz, wraz z wiekiem górna granica słyszalności się obniża). Wielu użytkowników odstraszaczy ultradźwiękowych komentowało, że trochę je słychać, ale nie jest to uciążliwe.

Jak działa odstraszacz ultradźwiękowy?

Odstraszacz ultradźwiękowy myszy, kun, kretów i innych uciążliwych zwierząt to elektroniczne urządzenie, które emituje ultradźwiękowe fale akustyczne o zmiennej częstotliwości. Odbieranie ultradźwięków powoduje dyskomfort u zwierząt, więc po pewnym czasie ich oddziaływania zmieniają terytorium.

Ultradźwięki nie przechodzą przez materiały, takie jak drewno, mur, tynk, beton, szkło, wełna mineralna. Dlatego odstraszacz musi być umieszczony tak, żeby emitował ultradźwięki tam, gdzie grasuje kuna lub inny szkodnik. Na poddaszu, w budynku czy garażu trzeba go ustawić w stronę miejsca, gdzie może być gniazdo zwierzęcia lub gdzie widać ślady jego bytowania. Urządzenie powinno pracować non stop, aby było skuteczne. Ilość energii elektrycznej, jaką pobiera, jest niewielka, więc koszt użytkowania jest znikomy.

Odstraszacze elektryczne, odstraszacze solarne

Zależnie od miejsca, w którym chcemy używać odstraszacza, możemy wybrać urządzenie z 1 lub kilkoma głośnikami, które mogą kierować fale akustyczne w różnych kierunkach. Odstraszacz zasilany z sieci, przeznaczony do pomieszczeń, nie ma zabezpieczeń przeciw wilgoci i wodzie.

Odstraszacze zewnętrzne powinny mieć stopień ochrony (szczelności obudowy) co najmniej IP55. Jeśli chcemy używać odstraszacza w ogrodzie, wybierzmy model solarny, którego akumulator będzie ładowany przez promienie słoneczne. Wybierając odstraszacz, sprawdźmy, jaki jest kąt emisji ultradźwięków (mniej więcej do 100 stopni oraz ich zasięg. Odstraszacz może być wyposażony w czujnik ruchu, który uruchomi emitowanie dźwięków, w momencie gdy wykryje ruch zwierzęcia. Niektóre odstraszacze w momencie włączenia emisji wydają sygnał słyszalny dla człowieka.

Ile kosztuje odstraszacz ultradźwiękowy?

Na kupno odstraszacza ultradźwiękowego trzeba przeznaczyć kwotę od 100 do 350 zł.

Czy ultradźwięki są bezpieczne?

Odstraszanie szkodników ultradźwiękami jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych, ponieważ urządzenia emitują fale akustyczne o innym zakresie niż słyszalny dla człowieka. Wielu producentów podaje informacje o zakresach częstotliwości emitowanych przez ich urządzenia, więc można sprawdzić, czy mogą być uciążliwe dla kota lub papużek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.