Jak pozbyć się komarów z działki domowym sposobem? Skuteczność 100%

2023-05-26 19:45

Komary to jedne z najbardziej znienawidzonych i uciążliwych owadów. Ich obecność w ogrodzie, na balkonie i tarasie może być szczególnie uciążliwa w letnie, ciepłe wieczory. Jak urządzić ogród, do którego komary nie przylecą? Jak pozbyć się komarów z działki. Poznaj naturalne i skuteczne sposoby na komary.

Spis treści

  1. Gdzie komary chętnie zamieszkają?
  2. Jak pozbyć się komarów z działki?
  3. Natura sojusznikiem w walce z komarami
  4. Inne sposoby na komary

Gdzie komary chętnie zamieszkają?

Komary lubią ciepłe, wilgotne powietrze i duże zacienienie. Dlatego największe skupiska tych owadów występują latem, szczególnie w mocno zarośniętych ogrodach. Susza i bezpośrednie nasłonecznienie im nie sprzyjają – unikają takich warunków.

Komary potrafią wyczuć pot, kwas mlekowy i zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Z komarami można walczyć na różne sposoby – przede wszystkim jest to zniechęcanie ich do „odwiedzin” w ogrodzie i likwidacja miejsc przyjaznych do rozwoju tych uciążliwych owadów.

Trzeba jednocześnie zdać sobie sprawę z tego, że nawet najskuteczniejsze rozwiązania nie rozwiążą problemu w całości, mogą co najwyżej ograniczyć populację komarów. Najlepiej korzystać więc jednocześnie z wszelkich dostępnych metod.

Jak pozbyć się komarów z działki?

Można urządzić ogród tak, aby nie był przyjazny dla komarów. Jak to zrobić?

  • Ogród należy zaplanować tak, aby znajdowało się w nim jak najmniej dzikich, nieuporządkowanych zarośli i mocno zacienionych miejsc. Niestety, w taki sposób ogranicza się również liczbę organizmów pożytecznych (np. jeży). Trzeba umiejętnie to wyważyć.
  • Krzewy i drzewa warto przycinać, aby nie tworzyły nieprzepuszczalnych barier. W miejscach o wystawie północnej zaleca się sadzić rośliny w większej rozstawie niż normalnie (pomimo tego, że będą wolniej rosły).
  • Jeszcze ważniejsze z puntu ograniczenia liczby komarów jest zniwelowanie w ogrodzie „punktów” wody stojącej. Wszelkie duże kałuże czy sadzawki to wylęgarnia komarów. W takich miejscach powinno się wyrównać podłoże lub nawierzchnię i zniwelować zagłębienia.
  • Komary mogą także składać jaja w pojemnikach, w których zebrała deszczówka (donice, garnki, stare wanny, itp.). Jeśli oszczędzamy wodę zbierając deszczówkę, pojemniki trzeba zakryć siatką o gęstych oczkach.
  • Podobnie wygląda sprawa ze składaniem larw w oczku wodnym, w którym woda jest nieruchoma. Dlatego, jeśli w ogrodzie znajduje się zbiornik wodny, należy często uruchamiać w nim pompę wodną. Warto też zainstalować fontannę lub kaskadę i zarybić oczko wodne – ryby żywią się m.in. larwami owadów (podobnie jak żaby). To w dużej mierze rozwiąże problem. Niestety, rozmiary gotowych mini-oczek wkopanych w ziemię pozwala na uprawę maksymalnie kilku roślin i ciężko jest podłączyć w nim pompę czy inne urządzania - dlatego nie ma tutaj możliwości skutecznego ograniczenia rozmnażania komarów. To newralgiczny punkt na działce.

Natura sojusznikiem w walce z komarami

Największym wrogiem komarów są ptaki (zwłaszcza jaskółki i jeżyki) oraz nietoperze. Ten ostatni w ciągu jednego wieczoru potrafi spożyć nawet 2000 insektów. Dlatego na drzewach i ścianach budynków gospodarczych opłaca się zamontować budki lęgowe i domki. Przy zbiorniku wodnym podobną „funkcję” pełnią ważki.

Na mniejszym terenie (np. na balkonie i tarasie) warto uprawiać rośliny odstraszające komary. Wiele gatunków wydziela nieprzyjemny dla nich zapach. Przede wszystkich jest to komarzyca, czyli plektrantus koleusowaty. Roślina ma ozdobne liście, częściowo pnący pokrój i z powodzeniem można ją uprawiać w skrzynkach balkonowych lub wiszących pojemnikach. Jesienią – przed nadejściem przymrozków – należy przenieść ją do pomieszczenia. Dość skuteczne jako odstraszacze komarów są: lawenda (dobrze wygląda w pojemnikach), kocimiętka (odstraszy komary i meszki, ale może przyciągnąć... koty), koper włoski, pelargonia oraz bodziszek korzeniasty.

W pobliżu tarasu można posadzić sumaka octowca lub surmię bignoniową. Na balkonie i tarasie sprawdzi się uprawa aromatycznych ziół (bazylia, mięta, rozmaryn) i warzyw przyprawowych (cebula, czosnek). W taki sposób nie tylko zniechęci się insekty, ale przy okazji zaopatrzy kuchnię w świeże przyprawy.

Inne sposoby na komary

Miejsca wydzielone, takie jak namioty ogrodowe czy altany, warto osłonić moskitierą. Gęsta siatka ochroni przed komarami. Montując oświetlenie w ogrodzie czy na tarasie lepiej wykorzystać żółte żarówki, które odstraszają owady (białe światło działa odwrotnie).

Jako rozwiązania tymczasowe można wykorzystać zapachowe świece (np. o zapachu trawy cytrynowej), plastry odstraszające oraz lampy owadobójcze. Rośliny można ponadto spryskać preparatem z miodli indyjskiej lub drzewa herbacianego. Aby uchronić się przed ukąszeniami, skórę można posmarować olejkiem z lawendy i wanilii. Warto również spożyć witaminę B6 (oczywiście po konsultacji z lekarzem). Po jej przyjęciu organizm wydziela specyficzny, nieprzyjemny dla komara zapach.

Ekstremalnym zabiegiem jest chemiczne odkomarzanie. Powinno się go przeprowadzić na dużej powierzchni - wtedy można mówić o zadowalających, chociaż czasowym efekcie. Koszt odkomarzania oscyluje w granicach kilkuset złotych.

Przeczytaj też:

Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE