Pułapka na ślimaki - jak zrobić skuteczną? Prosty sposób na pozbycie się ślimaków z ogrodu
Ślimaki, zwłaszcza te bezmuszlowe, są prawdziwą plagą ogrodów. W szybkim czasie mogą doprowadzić do szkód na roślinach, wygryzając dziury w liściach, uszkadzając zielone pędy czy owoce. Jednym ze sposobów walki z nimi jest stosowanie pułapek. Jak zrobić samodzielnie pułapkę na ślimaki?
Spis treści
- Jakie są pułapki na ślimaki?
- Domowe sposoby na ślimaki. Zdjęcia
- Jak zrobić pułapkę na ślimaki z plastikowych butelek?
- Co wlać do pułapki na ślimaki?
- Pomysł na roztwór przyciągający ślimaki
- Alternatywa dla tych, którzy nie chcą krzywdzić ślimaków
- Bariery na ślimaki
Walka ze ślimakami jest uciążliwa i w praktyce trzeba działać wieloobszarowo. Optymalne byłoby likwidowanie miejsc sprzyjających ślimakom (wilgotne, zacienione stanowiska), ale w praktyce jest to niemożliwe. Pozostaje więc walka doraźna, prowadzona różnymi metodami. Warto łączyć sposoby na pozbycie się ślimaków, aby ograniczyć populację szkodnika na tyle, by nie zagrażał ogrodowym roślinom.
Jakie są pułapki na ślimaki?
Gotowe pułapki na ślimaki można kupić w sklepach ogrodniczych. Dobrym sposobem jest także samodzielne sporządzanie pułapek, np. z wykorzystaniem materiałów odpadowych (Zero Waste). Często stosuje się po prostu płaskie pojemniki wkopane w ziemię lub umieszczone na powierzchni gleby. Są skuteczne, mają jednak wady:
- po pierwsze – są odkryte, dlatego łatwo ulegają zanieczyszczeniu,
- po drugie - łatwy dostęp do nich mają także stworzenia pożyteczne.
Dlatego dobrym sposobem jest zbudowanie pułapki, do wnętrza której dostaną się ślimaki, ale dostęp dla owadów biegających (np. biegaczy) jest nieco bardziej utrudniony.
Domowe sposoby na ślimaki. Zdjęcia
Autor: www.thinkstockphotos.com
Ślimaki lubią ogrody pełne cienistych zakątków i zakamarków, wysoką trawę i rozkładające się roślinne resztki
Jak zrobić pułapkę na ślimaki z plastikowych butelek?
Przedmioty i narzędzia: 1 butelka pet 1 l, 1 butelka pet 1,5 l, roztwór przyciągający ślimaki (dowolny – o tym poniżej).
Wykonanie:
- Mniejszą butelkę utnij w połowie wysokości.
- Użyj połówki ze spodem - wytnij w niej 2-3 kwadratowe okienka (np. 2x2 cm).
- Miejsca cięcia nie powinny mieć ostrych krawędzi, które ranią ciało mięczaków i tym samym odstraszają je. Krawędzie można wygładzić pilnikiem.
- Okna powinny być umiejscowione na około 1/3 do 1/2 wysokości butelki. To właśnie nimi ślimaki będą dostawać się do środka.
- Wlej do butelki roztwór, który zapachem przyciągnie mięczaki. Nie wlewaj go po same okienka, warto pozostawić 1-1,5 cm przestrzeni.
- Następnie większą butelkę przytnij na takiej wysokości, by nałożona na mniejszą sięgała maksymalnie do górnej linii okienek. Zostaw ją z kapslem - służy jako daszek ograniczający zanieczyszczenie i rozwodnienie pułapki.
- Pułapkę ustaw w miejscu lubianym przez ślimaki, tam gdzie wyrządzają największe szkody (np. w zacienionym stanowisku, blisko upraw warzyw czy nasturcji.
Co wlać do pułapki na ślimaki?
Ślimaki to piwosze i wiele roztworów wlewanych do pułapki bazuje właśnie na tym alkoholu. Może to być piwo lub podpiwek. Warto je jednakże wzbogacić o inne składniki, wtedy szansa na efektywne działanie pułapki wzrasta.
Pomysł na roztwór przyciągający ślimaki
Składniki: 1/4 szklanki piwa, łyżeczka drożdży, łyżeczka cukru.
Drożdże i cukier należy dokładnie rozpuścić w piwie, a następnie wlać do pułapki. Roztwór pieni się i przyciąga ślimaki z daleka. Czasem do roztworu dodaje się także odrobinę mąki. Ważne, aby zachować płynną konsystencję.
Alternatywa dla tych, którzy nie chcą krzywdzić ślimaków
Ślimaki można również wynosić z ogrodu. Jednak, by nie wykonywać syzyfowej pracy, trzeba znaleźć naturalne miejsce odległe przynajmniej o 100 m. Należy wziąć także pod uwagę, że niektóre gatunki są inwazyjne, szkodliwe dla rodzimej przyrody. Przykładem jest ślinik luzytański.
Ślimaki łatwo można wyłowić umieszczając smakołyki w zacisznych, zacienionych miejscach. To m.in. marchew, liście sałaty, liście kapusty oraz aksamitki. Warto włożyć je do płaskiego naczynia, a w nocy lub nad ranem sprawdzać, czy wzbudziły zainteresowanie.
Bariery na ślimaki
Oprócz pułapek w niektórych miejscach w ogrodzie (np. warzywniaku) warto dodatkowo tworzyć bariery, które utrudniają dostęp ślimakom. Ma to poniekąd działanie synergiczne, gdyż mięczaki nie mogąc się dostać do ulubionych roślin i szybciej skuszą się na płyn znajdujący się w pułapce.
Jako bariera na ślimaki sprawdzą się m.in. rozkruszone (mocno rozdrobnione) skorupki jaj. Stanowią barierę mechaniczną, a w dodatku są naturalne i powoli się rozkładają. Jako drugą warstwę warto zastosować mączkę bazaltową, która jest jednocześnie ekologicznym nawozem (m.in. bogatym w potas). Co jakiś czas trzeba dosypywać materiału, gdyż jest zmywany przez deszcze.
W przypadku dużej liczby ślimaków w ogrodzie, walka z nimi jest długa, uciążliwa, a właściciele chwytają się wszelkich możliwych sposobów. Powolne i wydawałoby się niemrawe stworzenia powodują zaskakująco duże szkody.
Przeczytaj też:
- Jak pozbyć się turkucia podjadka z ogródka?
- Szerszeń europejski – czy powinniśmy się go bać?
- Ocet na chwasty, mszyce, mrówki, ślimaki - zastosowanie octu w ogrodzie. Jak robić opryski z octu?