Suchy strumień w ogrodzie - jak zbudować w ogrodzie suchą rzekę

2021-11-23 7:29
Suchy strumień
Autor: GettyImages

Suchy strumień w ogrodzie imituje wyschnięte koryto cieku wodnego, np. górskiego potoku. W praktyce przypomina ozdobną formę ścieżek żwirowych, które nie są przeznaczone do przemieszczania się po ogrodzie. Podpowiadamy, jak zbudować w ogrodzie suchą rzekę, jak ją pielęgnować, jakie rośliny sadzić wzdłuż suchego strumienia.

Suchy strumień to dekoracyjny element ogrodu. Może być przedłużeniem skalniaka lub oczka wodnego z zainstalowaną kamienną kaskadą. Założenie go nie jest szczególnie trudne, nie można jednak przesadzić z jego rozmiarami. Nadmiar kamienia w ogrodzie wbrew pozorom zmniejsza jego naturalność. Założenie „samodzielnego” suchego strumienia jest możliwe, potrzeba jednak większej wprawy i dobrego zmysłu estetycznego. Dobrze zaplanowane miejsce nie tylko będzie wizytówką ogrodu, ale także miejscem wygrzewania gadów, np. jaszczurek (o ile powstanie w miejscu nasłonecznionym).

>>Przeczytaj też: Wodne elementy w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień

Spis treści

  1. Z czego zbudować suchy strumień
  2. Jak zbudować suchy strumień?
  3. Dekoracja suchego strumienia roślinnością – jak robić to dobrze?
  4. Konserwacja suchego strumienia

Z czego zbudować suchy strumień

Do usypywania suchego strumienia najczęściej używa się kamieni oraz żwiru. W przeciwieństwie do ścieżek żwirowych w tym wypadku szczególnie cenne są kruszywa i skały zaokrąglone. Taki materiał w większym stopniu nawiązuje do prawdziwych cieków wodnych. Dlatego bardzo często używa się otoczaków rzecznych.

Jak zbudować suchy strumień?

Budowa strumienia rzecznego powinna być przemyślana – dlatego najpierw warto naszkicować plan. Zakładanie rozpoczyna się przez wyznaczenie jego granic. Następnie należy oczyścić teren, zrywając darń i chwasty. Wykop nie powinien być głęboki – aby nie zużywać nadmiernie dużej ilości materiału budulcowego. Ma posiadać formę niecki. Krawędzie strumienia powinny być nieregularne i pofałdowane. Na dno układa się warstwę agrowłókniny, która ograniczy wzrost chwastów. Strumień należy wysypać żwirem i kamieniami.

Efekt „dynamicznego strumienia” można osiągnąć używając większych kamieni u podstawy i stopniowo zmniejszając je kierując się w dół. Brzegi należy ustabilizować przez układanie dużych kamieni lub kawałków drewna. W sprzedaży dostępne są także betonowe formy, które imitują deski.

W przypadku osadzania strumienia na mało przepuszczalnym gruncie, warto zrobić głębszy wykop i usypać dodatkową 10-15 cm warstwę drenażową, np. z grysu. To ograniczy nasiąkanie wodą i niszczenie strumienia (abstrakcyjnie nie powinien zbierać deszczówki), a także uprawianych w nich roślin. Uroku strumieniowi można dodać przez instalacje oświetlenia (np. reflektorów w kamieniach). To jeden z tych elementów w ogrodzie, które warto wyeksponować.

Budowa suchego strumienia
Suchy strumień

Autor: GettyImages

Ważne zasady:- nie należy przesadzać z różnorodnością kamieni. Takie bogactwo nie poprawi wyglądu ogrodu. Wręcz przeciwnie suchy strumień będzie wyglądał nienaturalnie;- większe kamienie można częściowo wkopać (np. w 1/3), aby sprawiały wrażenie, iż znajdują się w danym miejscu od bardzo dawna. To sprawdzony „trik” nadania im naturalności, zgodny ze sztuką układania kamieni. Dodatkowo wkopanie zwiększa ich stabilność co jest cenione przy umacnianiu brzegów- kamieni nie powinno się układać na sztorc;- jeśli strumień graniczy z trawnikiem, potrzebne jest wykonanie szczelnych obrzeży. W przeciwnym wypadku trawa może przerastać strumień a żwir i mniejsze kamienie będą rozsypywać się na trawnik, co utrudni koszenie.

Dekoracja suchego strumienia roślinnością – jak robić to dobrze?

Suchy strumień może być udekorowany roślinami, dotyczy to nie tylko strefy brzegowej, ale także dna. Wybór roślin w pierwszym przypadku jest bardzo duży – poszczególne gatunki warto dobierać pod kątem stylu urządzania ogrodu. W szczególności dobrze sprawdzają się trawy ozdobne. W miejscach nieco zacienionych warto używać barwnych funkii, żurawek i żuraweczek. Bezpośrednio w strefie imitującej dno powinno się sadzić gatunki, które mają małe wymagania, są odporne na dusze nasłonecznienie oraz suszę. W szczelinach między kamieniami poradzą sobie rozchodniki, rojniki i słonecznice.

Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach>>

Dobry efekt zarośniętego dna można uzyskać przez sadzenie wytrzymałych traw, takich jak wydmuchrzyca piaskowa i kostrzewy. Rośliny można sadzić bezpośrednio po wykonaniu strumyka odgarniając kamienie, a w agrowłókninie wykonując nacięcia w kształcie litery X.

Suchy strumień
Autor: GettyImages Suchy strumień w ogrodzie może mieć formę kaskady

Konserwacja suchego strumienia

Suchy strumień nie wymaga wielu prac konserwacyjnych. Co pewien czas zaleca się zlustrować jego stan i sprawdzić czy nie doszło do obsypania kamieni. Regularnie należy usuwać rosnące chwasty (te pojawiają się znacznie rzadziej niż w rabatach czy nawet ogrodzie skalnym). Późną jesienią warto użyć dmuchawy ogrodowej, aby oczyścić strumień z zalegających liści i innych odpadów. Nie można ich pozostawiać, gdyż z czasem pokryją dno, stworzą warstwę ściółki, staną się dobrym środowiskiem dla chwastów, a w dłuższej perspektywie czasu całkowicie zniwelują pożądany efekt.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Oczko wodne - zakładanie oczka wodnego krok po kroku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie