Suchy strumień w ogrodzie - jak zbudować w ogrodzie suchą rzekę

2021-11-23 7:29

Suchy strumień w ogrodzie imituje wyschnięte koryto cieku wodnego, np. górskiego potoku. W praktyce przypomina ozdobną formę ścieżek żwirowych, które nie są przeznaczone do przemieszczania się po ogrodzie. Podpowiadamy, jak zbudować w ogrodzie suchą rzekę, jak ją pielęgnować, jakie rośliny sadzić wzdłuż suchego strumienia.

Suchy strumień
Autor: GettyImages

Suchy strumień to dekoracyjny element ogrodu. Może być przedłużeniem skalniaka lub oczka wodnego z zainstalowaną kamienną kaskadą. Założenie go nie jest szczególnie trudne, nie można jednak przesadzić z jego rozmiarami. Nadmiar kamienia w ogrodzie wbrew pozorom zmniejsza jego naturalność. Założenie „samodzielnego” suchego strumienia jest możliwe, potrzeba jednak większej wprawy i dobrego zmysłu estetycznego. Dobrze zaplanowane miejsce nie tylko będzie wizytówką ogrodu, ale także miejscem wygrzewania gadów, np. jaszczurek (o ile powstanie w miejscu nasłonecznionym).

>>Przeczytaj też: Wodne elementy w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień

Spis treści

  1. Z czego zbudować suchy strumień
  2. Jak zbudować suchy strumień?
  3. Dekoracja suchego strumienia roślinnością – jak robić to dobrze?
  4. Konserwacja suchego strumienia

Z czego zbudować suchy strumień

Do usypywania suchego strumienia najczęściej używa się kamieni oraz żwiru. W przeciwieństwie do ścieżek żwirowych w tym wypadku szczególnie cenne są kruszywa i skały zaokrąglone. Taki materiał w większym stopniu nawiązuje do prawdziwych cieków wodnych. Dlatego bardzo często używa się otoczaków rzecznych.

Jak zbudować suchy strumień?

Budowa strumienia rzecznego powinna być przemyślana – dlatego najpierw warto naszkicować plan. Zakładanie rozpoczyna się przez wyznaczenie jego granic. Następnie należy oczyścić teren, zrywając darń i chwasty. Wykop nie powinien być głęboki – aby nie zużywać nadmiernie dużej ilości materiału budulcowego. Ma posiadać formę niecki. Krawędzie strumienia powinny być nieregularne i pofałdowane. Na dno układa się warstwę agrowłókniny, która ograniczy wzrost chwastów. Strumień należy wysypać żwirem i kamieniami.

Efekt „dynamicznego strumienia” można osiągnąć używając większych kamieni u podstawy i stopniowo zmniejszając je kierując się w dół. Brzegi należy ustabilizować przez układanie dużych kamieni lub kawałków drewna. W sprzedaży dostępne są także betonowe formy, które imitują deski.

W przypadku osadzania strumienia na mało przepuszczalnym gruncie, warto zrobić głębszy wykop i usypać dodatkową 10-15 cm warstwę drenażową, np. z grysu. To ograniczy nasiąkanie wodą i niszczenie strumienia (abstrakcyjnie nie powinien zbierać deszczówki), a także uprawianych w nich roślin. Uroku strumieniowi można dodać przez instalacje oświetlenia (np. reflektorów w kamieniach). To jeden z tych elementów w ogrodzie, które warto wyeksponować.

Budowa suchego strumienia
Suchy strumień

Autor: GettyImages

Ważne zasady:- nie należy przesadzać z różnorodnością kamieni. Takie bogactwo nie poprawi wyglądu ogrodu. Wręcz przeciwnie suchy strumień będzie wyglądał nienaturalnie;- większe kamienie można częściowo wkopać (np. w 1/3), aby sprawiały wrażenie, iż znajdują się w danym miejscu od bardzo dawna. To sprawdzony „trik” nadania im naturalności, zgodny ze sztuką układania kamieni. Dodatkowo wkopanie zwiększa ich stabilność co jest cenione przy umacnianiu brzegów- kamieni nie powinno się układać na sztorc;- jeśli strumień graniczy z trawnikiem, potrzebne jest wykonanie szczelnych obrzeży. W przeciwnym wypadku trawa może przerastać strumień a żwir i mniejsze kamienie będą rozsypywać się na trawnik, co utrudni koszenie.

Dekoracja suchego strumienia roślinnością – jak robić to dobrze?

Suchy strumień może być udekorowany roślinami, dotyczy to nie tylko strefy brzegowej, ale także dna. Wybór roślin w pierwszym przypadku jest bardzo duży – poszczególne gatunki warto dobierać pod kątem stylu urządzania ogrodu. W szczególności dobrze sprawdzają się trawy ozdobne. W miejscach nieco zacienionych warto używać barwnych funkii, żurawek i żuraweczek. Bezpośrednio w strefie imitującej dno powinno się sadzić gatunki, które mają małe wymagania, są odporne na dusze nasłonecznienie oraz suszę. W szczelinach między kamieniami poradzą sobie rozchodniki, rojniki i słonecznice.

Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach>>

Dobry efekt zarośniętego dna można uzyskać przez sadzenie wytrzymałych traw, takich jak wydmuchrzyca piaskowa i kostrzewy. Rośliny można sadzić bezpośrednio po wykonaniu strumyka odgarniając kamienie, a w agrowłókninie wykonując nacięcia w kształcie litery X.

Suchy strumień
Autor: GettyImages Suchy strumień w ogrodzie może mieć formę kaskady

Konserwacja suchego strumienia

Suchy strumień nie wymaga wielu prac konserwacyjnych. Co pewien czas zaleca się zlustrować jego stan i sprawdzić czy nie doszło do obsypania kamieni. Regularnie należy usuwać rosnące chwasty (te pojawiają się znacznie rzadziej niż w rabatach czy nawet ogrodzie skalnym). Późną jesienią warto użyć dmuchawy ogrodowej, aby oczyścić strumień z zalegających liści i innych odpadów. Nie można ich pozostawiać, gdyż z czasem pokryją dno, stworzą warstwę ściółki, staną się dobrym środowiskiem dla chwastów, a w dłuższej perspektywie czasu całkowicie zniwelują pożądany efekt.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Oczko wodne - zakładanie oczka wodnego krok po kroku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie