Kamienie, ogrody żwirowe i murki w aranżacji ogrodu
Zamiast tradycyjnego skalniaka można stworzyć kompozycję złożoną z kilku czy kilkunastu kamieni. Ogrody żwirowe, murki i kamienne aranżacje. Taki skalniak nie zajmuje dużo miejsca, ale jednocześnie tworzy wyrazistą formę, może się stać najważniejszym elementem wystroju małego ogrodu czy patio.
Co zamiast tradycyjnego skalniaka? Kamienie, murki, ogrody żwirowe - to ciekawe pomysły na aranżację ogrodu. Proponujemy skalniak w wersji mini, czyli kamienie w ogrodzie. Do takiej aranżacji ogrodu najlepiej wyglądają kamienie duże, popękane, spatynowane, o nieregularnych kształtach, z naciekami i przebarwieniami. Można je uzupełnić mniejszymi, jednak pamiętajmy, że lepiej wygląda kilka kamieni dużych niż wiele mniejszych.
Rabaty z roślin i kamieni
Zamiast skalniaka można w ogrodzie zrobić kompozycje z kamieni. Jakie kamienie wybrać do ogrodu na skalniaki? Jeśli aranżacja ogrodu jest na płaskim terenie ciekawie prezentują się tu rabaty skalne, czyli kompozycje z głazów i różnej wielkości kamieni obsadzone roślinami. Przestrzeń między większymi elementami mogą wypełniać plamy grubo pokruszonych skał, żwiru lub grysu, które będą naśladować górskie piargi. Różniące się wielkością i fakturą kamienie oraz odłamki skalne doskonale podkreślają urodę roślin. Taki skalniak będzie efektowny i bardzo dekoracyjny.
Zamiast skalniaka ogrody żwirowe
Alternatywą dla skalniaka w ogrodzie są ogrody żwirowe. Inspirowane są sztuką Wschodu. W ogrodach chińskich i japońskich skały i kamienie to element ceniony i chętnie wykorzystywany. Najbardziej znane ogrody żwirowe, kształtowane zgodnie z filozofią zen – powstają wyłącznie ze żwiru i kamieni, które uosabiają góry i wodę w zminiaturyzowanym krajobrazie. W innych założeniach ogrodów żwirowych kamienie towarzyszą roślinom, często dyskretnie formowanym tak, aby przypominały kompozycje tworzone przez naturę. Zainspirowani kulturą Wschodu sięgamy po te wzorce i przenosimy do naszych ogrodów. W ogrodach pojawiają się rozwiązania minimalistyczne. Modne stały się ogrody żwirowe: kompozycje ze żwiru i wyrastających z niego roślin. To nie tylko wyrafinowane rozwiązanie estetyczne. Takie rabaty nie wymagają intensywnej pielęgnacji, bo chwasty są tłumione przez warstwę żwiru, a podłoże słabiej paruje, zatem potrzebuje mniej wody.
Autor: GettyImages
Kompozycja ogrodu skalnego zależy od naszej inwencji - ważne. by odpowiednio połączyć kamienie z roślinami
Suchy murek jako skalniak
Efektownym skalniakiem jest suchy murek obsadzony roślinami. Możemy go zbudować z płaskich, podłużnych elementów o dwóch mniej więcej równoległych powierzchniach, na przykład z sortowanych kamieni łamanych, ciosów kamiennych lub łupków. Taki murek jest wykorzystywany do podparcia skarpy. Możemy też kilkoma mniejszymi murkami podzielić skarpę na tarasy. Jeżeli wysokość murku nie przekracza 50 cm, nie potrzebuje fundamentu. Jego budowę rozpoczynamy od usunięcia około 15 cm urodzajnej ziemi i ułożenia największych kamieni. Kamienie układamy tak, aby pionowe szczeliny między kolejnymi warstwami nie wypadały jedna nad drugą. Co pewien odcinek wiążemy murek ze skarpą, kładąc jeden długi element w poprzek tak, aby zagłębiał się w skarpie. W dużych szczelinach między kamieniami po wypełnieniu ziemią możemy posadzić rośliny. Żeby murek był stabilny, powinien być lekko nachylony w kierunku skarpy. Murki wyższe niż 50 cm powinny być posadowione na fundamencie z ubitego grubego żwiru, tłucznia lub chudego betonu.