Grys do ogrodu – zastosowanie, rodzaje, kolory

2019-04-24 12:47
Grysy do ogrodu
Autor: Best-Bruk Rabata kamienna z wypełnieniem z szarego i białego grysu, kilkoma skałami i roślinami stanowi atrakcyjną dekorację ogrodu

Rabaty żwirowe znalazły uznanie w oczach miłośników ogrodów. Innym materiałem, który można wykorzystać jako wypełnienie rabat, ochronę podłoża i wszelkiego rodzaju obsypki, jest grys kamienny. Wykonuje się go z różnego materiału naturalnego, więc może być koloru białego, czarnego, zielonego, szarego i wielu innych.

Grys to kruszywo produkowane z kamieni naturalnych przez ich połamanie i rozkruszenie na mniejsze kawałki – o średnicy od 1,5 do 32 mm. Grys charakteryzują ostre, nierówne krawędzie. Każdy kamyk ma innych kształt. Paleta kolorów grysu jest bardzo różnorodna, zależnie z jakiego kamienia został przygotowany. Zdecydowanie lepiej wygląda grys jednorodny, ponieważ kamień naturalny ma różne odcienie, więc grys z niego wykonany będzie delikatnie mienił się różnymi odcieniami z palety charakterystycznej dla danego kamienia. Grys będzie też powtarzał wzór kamienia. W grysie granitowym będzie widać ciemne nieregularne cętki minerałów, w gnejsowym widoczny będzie pasiasty wzór. Często materiał naturalny po pokruszenia zyskuje nowe odcienie, staje się jaśniejszy lub ciemniejszy od bloku skalnego. W celu oddzielenia frakcji o takim samym wybarwieniu grys może być dodatkowo sortowany. Miłośnicy wielokolorowych kompozycji znajdą też grysy mieszane z kruszywa w różnych barwach.

Grysy do ogrodu
Autor: Akro-Bud Kolorowy grys porfirowy. Cena 180 zł/t

Kolory i odcienie grysu

Oto najpopularniejsze grysy do ogrodu i ich kolory:

  • grys granitowy – szary, brązowawy, czerwonawy,
  • grys bazaltowy – czarny, ciemno granatowy, szary,
  • grys marmurowy – biały, jasno beżowy, brązowawy,
  • grys serpentynitowy - zielony, niebieskawy,
  • grys dolomitowy - biały, kremowy, szarawy,
  • grys porfirowy - czerwony, brązowy, szary, niebieskawy, 
  • grys wapienny – biały, żółty, beżowy, brązowy,
  • grys kwarcytowy – czerwonawy, brązowy,
  • grys gnejsowy – biało-brązowy

Grys na rabaty kamienne

Kiedyś miejsce wokół roślin obsypywano korą drzew, która jest nietrwała, a ponadto lekka. Często zmiatał ją wiatr i trzeba było uzupełniać powierzchnię. Żwir ma bardzo ograniczoną paletę barw. Składa się z kamyków o bardzo różnych kolorach, co nie każdemu odpowiada. Grys z kamienia naturalnego nie ma tych wad. Jest ciężki i dobrze przylega do podłoża. Ma bardzo bogatą paletę kolorów, które są charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów skał. Można wybrać grys monochromatyczny. Kamień naturalny jest materiałem szlachetnym, wprowadza do ogrodu swoistą urodę i klasę.

Przeczytaj też:

Grys bardzo często stosuje się więc nie tylko jako wypełnienie przestrzeni wokół roślin. Można z niego tworzyć samodzielne kompozycje, w których role zostały odwrócone. To rośliny – nieliczne - są dopełnieniem kompozycji. Takie rozwiązania są bardzo popularne w ogrodach dla osób, które nie chcą spędzać całych dni na pielęgnacji roślin. Grys można wykorzystać również do obsypania powierzchni ziemi w donicach z roślinami, wtedy dłużej będzie ona zachowywać wilgoć. Z grysem trzeba jednak uważać na południowej wystawie. Lepiej używać tam jasnych kamieni, bo ciemne bardzo silnie się nagrzewają i mogą negatywnie oddziaływać na rośliny.

Grysy do ogrodu
Autor: Zielona Oaza Rabaty kamienne z grysem cieszą się powodzeniem, ponieważ nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych

Grysy do ogrodu na ścieżki

Grys świetnie nadaje się do wysypywania ścieżek w ogrodzie. Jego zaletą jest to, że dobrze się klinuje. Kamienie o ostrych krawędziach powoli osiadają i zajmują określone miejsce. Nie przesuwają się pod stopami tak jak żwir. Ścieżka wysypana grysem będzie stabilna, zwłaszcza gdy pod spodem będzie ułożona warstwa geowłókniny.

Przeczytaj też:

Grys do oczka wodnego

Z grysu o różnej wielkości można usypać dno oraz otoczenie oczka wodnego. Na brzegach można połączyć go z większymi kamieniami. Rośliny wodne obsypane ciężkim grysem będą bardziej stabilne, dobrze się ukorzenią i będą ładnie rosły. Do wysypywania oczka wodnego dobrze jest użyć grysu w jasnym kolorze, żeby nie zaciemniał widoku wody. Na jego tle lepiej będzie widać ryby. Dobrze jest wcześniej grys dobrze wypłukać, nawet kilkakrotnie, żeby nie wpłynął on negatywnie na rozwój flory i fauny wodnej.

Grysy do ogrodu
Autor: Foresta-Ogrody Grysem obsypano kamienne koryto ogrodowej rzeczki

Opaska wokół domu z grysu

Wąski pasek wokół cokołu domu, zwykle wysypany kruszywem, ma za zadanie odprowadzać wilgoć z dala od fundamentów. Woda deszczowa spływająca po ścianach potem spada na drobne kamienie. Zanim przeniknie w głąb, część z niej odparuje, bo krople powoli będą toczyć się z jednego kamyka na na drugi. W tej roli dobrze sprawdza się grys o największej gramaturze, bo między kamieniami jest przestrzeń potrzebna do odparowania wilgoci.

Grysy do ogrodu
Autor: Libet Grys świetnie sprawdza się jako opaska wokół domu

Grys do ogrodu: dekoracje

Kolorowy drobny kamień można wykorzystać do tworzenia samoistnych dekoracji w ogrodzie. Łącząc powierzchnie wysypane grysem w różnym kolorze, możemy tworzyć kamienne obrazy. Jeśli wybierzemy najmniejsze grysy, możemy na wzór mnichów buddyjskich usypać kompozycję nawiązującą do mandali. Żeby kamyki się nie mieszały, można na granicy kolorów ułożyć odcinki cienkich obrzeży.

Przeczytaj też:

Takie kompozycje dobrze jest wykonywać w takich miejscach, gdzie nie zostaną zniszczone przez biegające dzieci ub zwierzęta domowe. Warto też mieć na nie dobry widok, żeby można było podziwiać efekt pracy.

Grys do ogrodu: podbudowy

Grys można śmiało wykorzystać do wykonania wszelkiego rodzaju podbudów - do tarasu na gruncie, altany ogrodowej, miejsca na grill, drewutni. Wykorzystuje się tu grys mniejszych frakcji. Jeśli podbudowa musi być mocniejsza, można połączyć warstwami dwa wymiary grysu – najpierw ubić kilka centymetrów grubszego, a na nim warstwę drobniejszego. Na takiej podbudowie można ułożyć płyty kamienne lub betonowe. Powstała nawierzchnia będzie łatwa w eksploatacji. Woda będzie swobodnie wsiąkać w podłoże przez szczeliny między płytami.

Grys do ogrodu: rozmiary

Grys jest sortowany i sprzedawany w różnych rozmiarach. Wyróżnia się sortymenty: 1-3, 2-5, 4-8, 8-11, 8-16, 16-22 i 16-32 mm. Zależnie od wielkości kruszywa grys różni się wydajnością. Mniejsze kamyki ściślej do siebie przylegają, można ułożyć je cieńszą warstwą. Przy najmniejszym sortymencie wystarczy warstwa 2-3 cm. Grube grysy obejmujące kamienie o średnicy 16-22 lub 16-32 mm trzeba wysypywać grubszą warstwą – na 5-6 cm. Worek o wadze 25 kg wystarczy do pokrycia około 0,5 m2.

Przeczytaj też:

Grys w kolorze bursztynowym, frakcja 16-32 mm
Autor: Emag

Grys do ogrodu: cena

Grys można kupować w małych workach o wadze 20 lub 25 kg. Taki worek zależnie od rodzaju kamienia kosztuje od 12 do 40 zł. Bardzo tani jest grys porfirowy, dolomitowy, najdroższy marmurowy. W cenie 25 zł/25 kg można kupić grysy granitowe, kwarcytowe, serpentynitowe. Grys można kupić także w tonach, w tak zwanych big-bagach. W takim wypadku za dolomit zapłacimy 500 zł, za granit 850-900 zł, a za marmur nawet 1200-1600 zł. Znacznie taniej można kupić grysy kolorowe lub mieszane z różnych kamieni. Cena tony grysu z taniego kamienia wynosi mniej więcej 200 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie