Żuraweczki – byliny o ozdobnych liściach: uprawa i zastosowanie. ZDJĘCIA ciekawych odmian żuraweczek

Żuraweczki to „kuzynki” żurawek – popularnych bylin ogrodowych o ozdobnych liściach. ŻURAWECZKI uprawa. Poznaj zastosowanie żuraweczek w ogrodzie. ZDJĘCIA ciekawych odmian żuraweczek.

W ogrodach chętnie sadzimy żurawki – ich ogromne bogactwo odmianowe pozwala zaspokoić nawet najwybredniejsze gusta. Warto zwrócić również uwagę na bliską krewną żurawki, czyli żuraweczkę lub inaczej żurawkotenellę (łac. Heucherella).
Żuraweczka powstała ze skrzyżowania żurawki z tiarellą, dzięki czemu łączy w sobie najlepsze cechy obu gatunków. Po żurawkach odziedziczyła niezwykle piękne, barwne liście, natomiast po tiarelli otrzymała zaskakująco duże, groniaste kwiatostany.

Żuraweczki to kępiaste byliny kłączowe, dorastające do 20–60 cm wysokości. Niektóre odmiany tworzą rozłogi, dzięki którym mocno się rozrastają, tworząc gęste kępy. Żuraweczki kwitną od maja do lipca, wydając wysokie pędy zakończone gęstymi, groniastymi kwiatostanami, złożonymi z licznych, drobnych, gwiazdkowych, zwykle białych kwiatów. Pomimo iż kwiaty żuraweczek są interesujące, największą ozdobą roślin pozostają liście – ich ciekawe kształty przypominają tiarellę, natomiast wspaniałe barwy nawiązują do żurawek.

Żuraweczki: uprawa

Chcąc uprawiać w ogrodzie żuraweczki, musimy jednak liczyć się z tym, że to rośliny dość wymagające. Oczekują miejsc półcienistych lub nawet zacienionych, gdyż w słońcu ich liście ulegają poparzeniom. Wymagają także żyznych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych gleb o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Żuraweczki lepiej od żurawek zanoszą przejściową suszę, jednak podczas przedłużającej się bezdeszczowej pogody, wymagają dodatkowego nawadniania. Żuraweczki są dość odporne na niską temperaturę, mimo to podczas ciężkiej zimy mogą przemarzać. Dlatego jesienią lepiej okryć je stroiszem.
Żuraweczki rozmnaża się na ogół za pomocą rozłogów lub przez podział, gdyż jako mieszańce, z reguły nie tworzą nasion.

Zastosowanie żuraweczek w ogrodzie

Żuraweczki to niezwykle dekoracyjne byliny, znakomicie sprawdzające się w rozmaitych kompozycjach rabatowych, na przykład z funkiami, paprociami i tawułami. Doskonale nadają się również na obwódki i jako rośliny okrywowe. Dobrze wyglądają też w ogródkach skalnych. Można je także z powodzeniem uprawiać w pojemnikach.

Ciekawe odmiany żuraweczek

Liście żuraweczek najczęściej są dwubarwne, z blaszką ozdobioną ciekawym rysunkiem:

  • odmiana ‘Golden Zebra’ ma mocno powcinane, żółte liście z szerokim, czerwonobrązowym wzorem wzdłuż nerwów,
  • odmiana ‘Kimono’ ma zielone, mocno powcinane liście ozdobione bordowym rysunkiem wzdłuż nerwów,
  • odmiana ‘Tapestry’ kwitnie na różowo, ma mocno powcinane, zielone liście ozdobione bordowym rysunkiem,
  • odmiana ‘Pink Whispers’ o zielonosrebrzystych liściach z marmurkowym, ciemnym wzorem,
  • odmiana ‘Solar Eclipse’ o bordowobrązowych liściach z zielonym obrzeżem,
  • odmiana ‘Sweet Tea’ o miedzianobordowych liściach z ciemnym unerwieniem.

Zobacz zdjęcia odmian żuraweczek w galerii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE