Żuraweczki (Heucherella) – ciekawe byliny o ozdobnych liściach i kwiatostanach. Gdzie je sadzić w ogrodzie i jak uprawiać?

2024-02-12 8:07

Żuraweczki (Heucherella) to kuzynki żurawek – popularnych bylin ogrodowych o ozdobnych liściach. Dowiedz się więcej o żuraweczkach, ich uprawie w ogrodzie i zastosowaniu. Zobacz zdjęcia ciekawych odmian żuraweczek.

Spis treści

  1. Jak wyglądają żuraweczki?
  2. Żuraweczki - uprawa
  3. Zastosowanie żuraweczek w ogrodzie
  4. Ciekawe odmiany żuraweczek

W ogrodach chętnie sadzimy żurawki – ich ogromne bogactwo odmianowe pozwala zaspokoić nawet najwybredniejsze gusta. Warto zwrócić również uwagę na bliską krewną żurawki, czyli żuraweczkę lub inaczej żurawkotenellę (łac. Heucherella).

Żuraweczka w naturze nie występuje - jest dziełem hodowców i powstała ze skrzyżowania żurawki z tiarellą, dzięki czemu łączy w sobie najlepsze cechy obu gatunków. Po żurawkach odziedziczyła niezwykle dekoracyjne, barwne liście, natomiast po tiarelli otrzymała zaskakująco duże, ładne, groniaste kwiatostany.

Jak wyglądają żuraweczki?

Żuraweczki to kępiaste byliny kłączowe, dorastające do 20–60 cm wysokości. Niektóre odmiany żuraweczek tworzą rozłogi, dzięki którym mocno się rozrastają, tworząc gęste kępy.

Żuraweczki kwitną od maja do lipca, wydając wysokie pędy zakończone gęstymi, groniastymi kwiatostanami, złożonymi z licznych, drobnych, gwiazdkowych, zwykle białych kwiatów.

Pomimo iż kwiaty żuraweczek są interesujące, największą ozdobą roślin pozostają liście – ich ciekawe kształty przypominają tiarellę, natomiast wspaniałe barwy nawiązują do żurawek.

Żuraweczki - uprawa

Chcąc uprawiać w ogrodzie żuraweczki, musimy jednak liczyć się z tym, że to rośliny dość wymagające.

  • Stanowisko dla żuraweczek. Żuraweczki oczekują miejsc półcienistych lub nawet zacienionych, gdyż w słońcu ich liście ulegają poparzeniom.
  • Podłoże dla żuraweczek. Żuraweczki wymagają żyznych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych gleb o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.
  • Podlewanie żuraweczek. Żuraweczki lepiej od żurawek zanoszą przejściową suszę, jednak podczas przedłużającej się bezdeszczowej pogody, wymagają dodatkowego nawadniania.
  • Mrozoodporność żuraweczek. Żuraweczki są dość odporne na niską temperaturę, mimo to podczas ciężkiej zimy mogą przemarzać. Dlatego jesienią lepiej okryć je stroiszem.
  • Rozmnażanie żuraweczek. Żuraweczki rozmnaża się na ogół za pomocą rozłogów lub przez podział, gdyż jako mieszańce, z reguły nie tworzą nasion.

Przeczytaj też:

Zastosowanie żuraweczek w ogrodzie

Żuraweczki rosną bujnie i długo kwitną. To niezwykle dekoracyjne byliny, znakomicie sprawdzające się w rozmaitych kompozycjach rabatowych, na przykład z funkiami, paprociami i tawułami. Doskonale nadają się również na obwódki i jako rośliny okrywowe. Dobrze wyglądają też w ogródkach skalnych. Można je także z powodzeniem uprawiać w pojemnikach.

Żuraweczka i hosta
Autor: GettyImages Żuraweczki można na rabacie sadzić obok funkii
polecamy

Ciekawe odmiany żuraweczek

Liście żuraweczek najczęściej są dwubarwne, z blaszką ozdobioną ciekawym rysunkiem:

  • żuraweczka ‘Golden Zebra’ ma mocno powcinane, żółte liście z szerokim, czerwonobrązowym wzorem wzdłuż nerwów,
  • żuraweczka 'Gold Strike' o złocistych liściach w purpurowe plamki,
  • żuraweczka ‘Kimono’ ma zielone, mocno powcinane liście ozdobione bordowym rysunkiem wzdłuż nerwów,
  • żuraweczka ‘Tapestry’ kwitnie na różowo, ma mocno powcinane, zielone liście ozdobione bordowym rysunkiem,
  • żuraweczka ‘Pink Whispers’ o zielonosrebrzystych liściach z marmurkowym, ciemnym wzorem,
  • żuraweczka ‘Solar Eclipse’ o bordowobrązowych liściach z zielonym obrzeżem,
  • żuraweczka 'Burnished Bronze' o ciemnych, czekoladowych liściach,
  • żuraweczka 'Dayglow Pink' o liściach mocno powcinanych z purpurową plamką,
  • żuraweczka ‘Sweet Tea’ o miedzianobordowych liściach z ciemnym unerwieniem.

Nie przegap:

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski