Kupujemy żywą choinkę na święta? Na co zwrócić uwagę wybierając żywe drzewko?

2024-12-16 13:13

Choinka to obowiązkowy element dekoracji domu na Boże Narodzenie. Wiele osób co roku kupuje żywe drzewka. Podpowiadamy jak kupować żywą, ciętą choinkę. Na co zwrócić uwagę wybierając świąteczne drzewko?

Spis treści

  1. Ile wytrzyma w domu cięta choinka?
  2. Jak kupować żywą ciętą choinkę? Na co zwrócić uwagę wybierając żywe drzewko?
  3. Jak zadbać o ciętą choinkę po zakupie?
  4. Co zrobić z ciętą choinką po świętach?

Zwolennicy prawdziwej choinki uważają, że musi to być żywe drzewko. Podstawowym argumentem przemawiającym za zakupem żywej choinki jest jej aromat. Tylko świeże drzewko pachnie jak las. Choć w ostatnich latach coraz chętniej kupujemy na choinki w donicach, to nadal największą popularnością cieszą się żywe choinki cięte, czyli drzewka ścinane w lesie lub plantacji, które są pozbawione korzeni. One nie nadają się do ponownego posadzenia.

Ile wytrzyma w domu cięta choinka?

Wadą choinki ciętej jest też jego krótka trwałość, która - w zależności od gatunku iglaka - wynosi od jednego do trzech tygodni. Wybierając ciętą choinkę pamiętajmy, że najmniej trwałe są świerki, a najtrwalsze są jodły. Na to, jak długo cięte drzewko będzie zdobiło nasz dom, wpływ ma miejsce jego ekspozycji: im dalej od kaloryfera, tym choinka będzie stała dłużej.

Przeczytaj też: Jakie drzewko najlepsze na choinkę? Świerk, jodła czy sosna?

Jak kupować żywą ciętą choinkę? Na co zwrócić uwagę wybierając żywe drzewko?

  • Wybierając w punktach sprzedaży (przed świętami jest ich mnóstwo) cięte drzewko, przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego świeżość, bo choinka świeża oczywiście postoi w naszym domu dłużej.
  • To, czy drzewko jest świeże, czyli dopiero co ścięte, można poznać po miejscu cięcia: jeżeli jest ono jasnobrązowe i dodatkowo widać na nim kropelki żywicy, świadczy to o tym, że choinka została ścięta 2–3 dni temu. Natomiast jeśli pień w miejscu, gdzie drzewko ścięto ma ciemnobrązowy kolor, to drzewko ścięto dużo wcześniej. W konsekwencji będzie miało krótszą trwałość.
  • Kupując ciętą choinkę sprawdźmy także barwę igieł. Świeże drzewko ma igły o soczyście zielonym kolorze, a to ścięte dużo wcześniej ma igły zbrązowiałe. Dyskwalifikujemy też drzewka, na których nawet miejscowo widać żółknięcia.
  • Wybierzmy drzewko, którego gałęzie nie są zbyt cienkie, bo zawieszone na nich choinkowe ozdoby spowodują ich nadmierne wyginanie się. A jeśli bombki będą bardzo ciężkie, to mogą się na cienkich gałązkach nie utrzymać.
  • Wybierając drzewko trzeba poprosić o zdjęcie siatkowej osłony, bo tylko wtedy możemy ocenić w pełni jakość choinki oraz jej gęstość. A dodatkowo zobaczymy jak dużo miejsca będzie zajmowała w domu i czy nie trzeba będzie nieco ją skrócić i obciąć kilka dolnych gałęzi (to najlepiej zrobić w miejscu sprzedaży - sprzedawcy najczęściej mają siekierę i piłę niezbędne do cięcia).

Jak zadbać o ciętą choinkę po zakupie?

Bezpośrednio po zakupie, gdy przyniesiemy lub przywieziemy choinkę do domu, lepiej nie wnosić jej od razu do salonu. Warto przez minimum dobę zaaklimatyzować ją w chłodnym pomieszczeniu. W domu nie należy stawiać choinki w pobliżu kaloryferów czy innych źródeł ciepła.

A na koniec pamiętajmy, że ciętą choinkę trzeba w domu jakoś umocować, najlepiej w specjalnie do tego przeznaczonym stojaku. Najlepiej, gdy ma on pojemnik na wodę, bowiem choince trzeba zapewnić dostęp do wody. Cięte drzewko można też wstawić do dużej doniczki wypełnionej podłożem (jeśli będziemy utrzymywać je wilgotnym, jest szansa, że drzewko postoi dłużej).

Kupując ciętą choinkę koniecznie zwróćmy uwagę, czy drzewko pochodzi z legalnej wycinki.

Co zrobić z ciętą choinką po świętach?

Niestety takie cięte drzewko po Świętach Bożego Narodzenia jest w większości przypadków wyrzucane do śmietnika. Pamiętajmy, że żywa choinka to odpad biodegradowalny i właśnie dlatego należy wyrzucać ją do kontenera BIO (brązowego).

Osoby, które posiadają ogród (albo działkę), mają kilka możliwości wykorzystania drzewka po świętach:

  • rozdrobnienie drzewka na małe fragmenty i jego kompostowanie,
  • odcięcie gałązek z igłami i wykorzystanie ich do ocieplenia rabat w ogrodzie,
  • rozdrobnienie w rozdrabniaczu do gałęzi, a powstałymi zrębkami wyściółkowanie rabaty.

Przeczytaj też: Kwiaty cięte w świątecznych dekoracjach stołu. Jakie kwiaty do wazonu na Boże Narodzenie?

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie
Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Żywe choinki - jak kupić najpiękniejsze drzewko?
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor: