Choinka na święta: świerk pospolity, kłujący, czy jodła kaukaska? Jaką choinkę kupić?

2021-12-07 8:46
Choinka świąteczna
Autor: Gettyimages Żywe choinki są bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż sztuczne. Drzewka pochodzą z legalnych plantacji - są to iglaki uprawiane specjalnie na Boże Narodzenie

Żywa choinka na święta to najpiękniejsza dekoracja na Boże Narodzenie. Podpowiadamy, jaką choinkę kupić na święta - świerk czy jodłę - i jakie są między nimi różnice. Choinka świąteczna.

Choinka to obowiązkowa i najważniejsza dekoracja świąt Bożego Narodzenia. Chociaż liczy się przede wszystkim znaczenie świąt i rodzinna atmosfera, trudno wyobrazić sobie wspólne spędzanie czasu bez przepięknie ozdobionego i oświetlonego lampkami drzewka.

Pierwszy „choinkowy” dylemat to wybór między żywą choinką a choinką sztuczną. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Choinka z tworzywa sztucznego jest trwała, nie zaśmieci podłogi, a jej kupno niesie za sobą nieco większy, ale za to jednorazowy koszt (co w dłuższej perspektywie czasu jest lepiej opłacalne). Ponadto jest bardziej regularna i gęsta niż żywe drzewka. Jednak żadna, nawet najpiękniejsza syntetyczna dekoracja nie zastąpi uroku żywego drzewa pachnącego igliwiem lub żywicą. Ponadto żywa choinka to urozmaicenie – co roku jest inna, w dodatku można eksperymentować z różnymi gatunkami.

Choinka na święta - gdzie kupić?

Świąteczne drzewka najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach, zwłaszcza te w pojemnikach. Wtedy jest największa szansa, że roślina jest zadbana, żywotna i nie będzie sprawiała problemów w czasie użytkowania.

Częstym miejscem zakupu choinek na święta są także targi oraz nadleśnictwa. Możliwości jest znacznie więcej – choinkę można nabyć nawet online. To dobry sposób dla osób, które mają problem z transportem. Należy unikać jednak domokrążców i drobnych sprzedawców (np. oferujących kilka drzewek). W obu przypadkach zachodzi większe ryzyko, że choinka była pozyskana nielegalnie.

Przeczytaj też:

Historia bożonarodzeniowego drzewka. Skąd wzięła się tradycja ubierania choinki?>>>

Choinka na święta - jak wybrać drzewko?

Standardowo drzewka pochodzą z plantacji lub miejsc przeznaczonych do wycinki (np. pod sieciami wysokiego napięcia). Te pierwsze zwykle są bardziej wybarwione i regularne, choinki z plantacji – rzecz jasna – mają bardziej naturalny i tym samym nieregularny pokrój. Ważny jest także rozmiar iglaka. Pomimo że to kluczowa dekoracja świąt, należy ją dobrać pod względem wielkości pomieszczenia. Największe, gęste i szerokie choinki dobrze wyglądają tylko w przestronnych pokojach. Do mniejszych wnętrz lepiej wybrać choinkę średniej wielkości, która nie będzie sprawiała problemów logistycznych. Jeśli choinka od razu ma dużo brązowych igieł, lepiej zrezygnować z jej zakupu.

Choinka na święta: cięta czy w pojemniku?

Decydując się na żywą choinkę można wybierać pomiędzy drzewkami uciętymi (które po świętach trzeba utylizować) lub drzewkami posadzonymi w pojemniku (z uformowaną bryłą korzeniową). Choinki w doniczce w styczniu trzeba przenieść do jasnego, chłodnego miejsca. Później - już wiosną - roślinę przesadza się do ogrodu. W obu przypadkach choinki powinno się podlewać przynajmniej raz na kilka dni – to przedłuży trwałość igieł. Choinkę w pojemniku należy sporadycznie podlewać także w czasie przechowywania - aż do posadzenia. Niezależnie od rozmiaru, rodzaju i gatunku choinki nie powinno się ustawiać w pobliżu źródła ciepła, np. grzejnika.

Warto wiedzieć
Choinka w doniczce

Autor: Mariusz Bykowski

Choinkę w doniczce można po świętach przesadzić do ogrodu

Choinki w doniczce kupione jako świąteczne dekoracje można później posadzić w ogrodzie. Będą nas cieszyły swoją urodą, trzeba tylko zadbać o stworzenie im odpowiednich warunków. Choinkę do pokoju najlepiej wnieść tuż przed świętami. W ciepłym pomieszczeniu powinna stać najwyżej kilka dni. Jeżeli pozostanie w nim zbyt długo - w drzewku ruszą soki. Jeżeli choinka zbyt długo przebywała w cieple i jej stan spoczynku został przerwany (co poznamy po nabrzmiewaniu pąków na wierzchołkach pędów), przenieśmy ją do chłodnego, jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny. Gdy nie będą już grozić przymrozki, posadźmy roślinę w ogrodzie.

Choinka na święta - jak pielęgnować choinkę ciętą, by długo stała w domu

Jeszcze przed zakupem – należy zwrócić uwagę na dwie cechy świadczące o świeżości choinki: kolor igieł, który powinien być soczystozielony oraz giętkość gałęzi. Pień drzewka – o ile nie został obsadzony w punkcie sprzedaży – warto podciąć o kilka centymetrów, co ułatwi pobieranie wody. Choinka powinna być również umieszczona w specjalnym stojaku z pojemnikiem na wodę, który należy regularnie uzupełniać. 

Należy pamiętać też o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajduje się drzewko, a także o tym, że ustawić choinkę z dala od wszelkich źródeł ciepła, takich jak np. kominek czy grzejnik. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 23oC. Z kolei zawieszając ozdobne lampki, warto zdecydować się na LED-owe, gdyż emitują one mniej ciepła i nie przyczyniają się do usychania drzewka. Warto unikać również ciężkich ozdób choinkowych.

GALERIA: 30 pomysłów na ciekawą dekorację choinki

Choinka na święta: świerk pospolity

Najbardziej znanym i tym samym rozpowszechnionym drzewem bożonarodzeniowym jest świerk pospolity. Absurdalnie ten gatunek drzewa iglastego - z całym szacunkiem dla jego pięknego wyglądu - średnio sprawdza w roli choinki świątecznej. Świerk nie jest pozbawiony atutów, ale ma także wiele wad. Najistotniejsze z nich to krótki okres żywotności (zwykle ok. 1 tygodnia), igły są mocno kłujące (co utrudnia ubieranie świerku na święta) oraz łamliwe pędy.

Choinka na święta: świerk kłujący

Dużo bardziej okazały i wytrwały jest jego kuzyn – świerk kłujący. Igły mogą utrzymywać się na drzewie nawet przez kilka tygodni. Świerk kłujący ma gęsty, regularny pokrój. Iigły niestety również są... mało przyjemne w dotyku, ale to lepszy wybór choinki na święta.

Choinka na święta: jodła kaukaska

W ostatnich latach popularność zdobywa jodła kaukaska. To najdroższa choinka na święta z wymienionych gatunków, w jej przypadku wraz z wysoką ceną wiąże się także dobra jakość. Igły utrzymują się na drzewku przez wiele tygodni (w dużej mierze nie opadają nawet po uschnięciu). Są cienkie, delikatne, gęsto ułożone i nadają drzewku efektowny wygląd. Ozdoby choinkowe na jodle są dobrze widoczne - wręcz wyeksponowane.

Choinka na święta: sosna pospolita

Sprawdzone rozwiązanie na Boże Narodzenie można także „ściągnąć” ze Śląska. Tam znacznie częściej niż w innych regionach Polski za drzewko świąteczne służy sosna pospolita. Jest mniej gęsta niż pozostałe gatunki, za to urzeka swoim zapachem lasu i oryginalnością. Długie, mało kłujące igły utrzymują się przez ponad 2 tygodnie.

Warto wiedzieć

Choinka na święta - dlaczego warto kupić żywą choinkę?

Żywe drzewko świąteczne prezentuje się efektownie. Mamy do wyboru kilka rodzajów iglaków, różniących się od siebie wyglądem, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie.

- Jodły kaukaskie to drzewka o szlachetnym wyglądzie. Są zazwyczaj gęste i rozłożyste, o intensywnym odcieniu zieleni. Charakteryzują się także miękkimi igłami, co ma istotne znaczenie, gdy w domu są małe dzieci bądź zwierzęta. Z kolei świerk pospolity, który uznawany jest za podstawowe drzewko choinkowe w polskiej tradycji, cechuje się krótkimi, ostrymi igłami i jaśniejszym kolorem. Natomiast świerk srebrny - jak sama nazwa wskazuje - wyróżnia się srebrzystą barwą i podobnymi do świerku pospolitego igłami. Z kolei sosna jest dość rzadko wybieranym drzewkiem świątecznym, jednakże z roku na rok przybywa jej zwolenników - mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market, dostawcy wysokiej jakości profili drewnianych oraz importera i plantatora żywych drzewek świątecznych. Unoszący się w domu zapach lasu to z pewnością jeden z głównych argumentów, przemawiających za zakupem naturalnej choinki. Co ważne, aromat ten przypomina nam nie tylko o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, ale wykazuje również właściwości zdrowotne. Dzieje się tak za sprawą zawartych w iglakach naturalnych olejków eterycznych, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Zapach świerka ma działanie odprężające i relaksujące. Z kolei aromat sosny wzmacnia odporność organizmu, koi bóle reumatyczne oraz udrażnia drogi oddechowe. Natomiast jodła wykazuje działanie przeciw grzybom, wirusom i bakteriom, dzięki czemu jesteśmy mniej podatni na zachorowania – opowiada Kinga Liebchen.

Co zrobić, by choinka długo stała? Ogrodnik podpowiada
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE