Mszyce na różach w ogrodzie. Jak zwalczać mszyce na krzewach róż

2018-06-07 10:32 Paweł Romanowski

Mszyce to pospolite szkodniki roślin ogrodowych. Bardzo często mszyce atakują róże. Mszyce na różach: jakie mszyce pojawiają się na różach? Jak zwalczać mszyce na krzewach róż.

Mszyce to małe owady, które są bardzo szkodliwe. Mszyce na różach pojawiają się bardzo często.

Mszyce na różach

Na różach w ogrodzie najczęściej pojawiają się:

  • mszyca różano-szczeciowa,
  • mszyca różano-rutewkowa,
  • mszyca różano-trawowa.

Mszyce różano-szczeciowe są małe (3–4 mm) zielone lub różowawe. Pierwsze pokolenie mszyc żeruje na krzewach róż na przełomie kwietnia i maja. Od czerwca pojawiają się pierwsze osobniki uskrzydlone przelatujące na inne krzewy róż oraz rośliny zielne.

Mszyce na różach zawsze występują w licznych koloniach. Mszyce na różach najczęściej uszkadzają liście, pąki kwiatowe oraz młode pędy. Wysysają soki, powodując deformacje liści, zahamowanie ich rozwoju, a w konsekwencji żółknięcie i opadanie liści oraz zniekształcenia kwiatów. Poza uszkadzaniem rośliny, mszyce wydzielają lepką rosę miodową, na której często pojawiają się czarne grzyby sadzakowe – szpecą one roślinę, utrudniając jej jednocześnie proces fotosyntezy.

>>Przeczytaj też: Mszyce w ogrodzie: zwalczanie mszyc. Sprawdzone sposoby na mszyce

Jak zwalczać mszyce na różach

Zwalczanie mszyc należy rozpocząć od razu po zauważeniu pierwszych szkodników. Niewielkie kolonie mszyc są stosunkowo łatwe do zwalczenia, jednak im dłużej będziemy zwlekać, tym szkodniki szybciej będą się rozmnażać i w krótkim czasie stworzą nowe kolonie, opanowując wszystkie róże w okolicy.
Po pojawieniu się pierwszych mszyc na różach stosujemy opryski jednym z preparatów: Pirimor, Mospilan, Confidor, Talstar, Decis. Preparaty na mszyce należy stosować naprzemiennie, przestrzegając zaleceń i dawek podanych przez producenta na etykiecie-instrukcji stosowania dołączonej do opakowania.

>>Przeczytaj też: Ekologiczny sposób na mszyce. Co na MSZYCE: zwalczanie mszyc

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE