Mszyce na różach ogrodowych - jak zwalczać mszyce na krzewach róż

2022-05-19 11:09
Mszyce
Autor: GettyImages W ogrodach ekologicznych mszyce zwalczamy naturalnymi sposobami

Mszyce bardzo często atakują róże. Mszyce na różach - jakie mszyce pojawiają się na różach? Jak zwalczać mszyce na krzewach róż?

Mszyce to jedne z najgroźniejszych szkodników roślin ogrodowych. Mszyce na różach pojawiają się bardzo często.

Mszyce na różach - gatunki

Na różach w ogrodzie najczęściej pojawiają się:

  • mszyca różano-szczeciowa,
  • mszyca różano-rutewkowa,
  • mszyca różano-trawowa.

Mszyce różano-szczeciowe są małe (3–4 mm) zielone lub różowawe. Pierwsze pokolenie mszyc żeruje na krzewach róż na przełomie kwietnia i maja. Od czerwca pojawiają się pierwsze osobniki uskrzydlone przelatujące na inne krzewy róż oraz rośliny zielne.

Mszyce na różach - szkodliwość

Mszyce na różach zawsze występują w licznych koloniach, najczęściej uszkadzają liście, pąki kwiatowe oraz młode pędy - wysysają soki, powodując deformacje liści, zahamowanie ich rozwoju, a w konsekwencji żółknięcie i opadanie liści oraz zniekształcenia kwiatów.

Poza uszkadzaniem rośliny, mszyce wydzielają lepką rosę miodową, na której często pojawiają się czarne grzyby sadzakowe – szpecą one roślinę, utrudniając jej jednocześnie proces fotosyntezy.

Przeczytaj też: Na co chorują róże i jak je leczyć? >>>

Jak zwalczać mszyce na różach

Zwalczanie mszyc na różach należy rozpocząć od razu po zauważeniu pierwszych szkodników. Niewielkie kolonie mszyc są stosunkowo łatwe do zwalczenia, jednak im dłużej będziemy zwlekać, tym szkodniki szybciej będą się rozmnażać i w krótkim czasie stworzą nowe kolonie, opanowując wszystkie róże w okolicy.

Po pojawieniu się pierwszych mszyc na różach stosujemy opryski jednym z preparatów: Pirimor, Mospilan, Confidor, Talstar, Decis. Preparaty na mszyce należy stosować naprzemiennie, przestrzegając zaleceń i dawek podanych przez producenta na etykiecie-instrukcji stosowania dołączonej do opakowania.

Przeczytaj też: Mszyce w ogrodzie: zwalczanie mszyc. Jak zwalczać mszyce w ogrodzie? >>>

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Mszyce na różach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE