Rosiczka w domu - odmiany, uprawa i pielęgnacja, gdzie kupować

2023-06-26 11:22

Rosiczka to roślina owadożerna. Znanych jest wiele gatunków rosiczki - niektóre z nich można spotkać także w Polsce. Jej ciekawy wygląd i sposób pozyskiwania pożywienia sprawiają, że wiele osób chce ją mieć w domu. Poznaj bliżej rosiczki i dowiedz się, jak je pielęgnować w domowej uprawie.

Spis treści

  1. Rosiczka - gatunki
  2. Gdzie rosną rosiczki?
  3. Jak wyglądają rosiczki? Jak chwytają owady?
  4. Jak dbać o rosiczki?
  5. Gdzie kupować rosiczkę?
  6. Okres spoczynku dla rosiczki
  7. Galeria zdjęć: Najpopularniejsze rośliny owadożerne do uprawy w domu

Mięsożerne rośliny fascynują, niepokoją i rozbudzają wyobraźnię, dlatego trudno się dziwić, że mają tylu miłośników. Te największe i najbardziej „żarłoczne” zasiedlają zwykle lasy tropikalne, jednak na naszym podwórku również można znaleźć kilku ich mniejszych braci. Należą do nich rosiczki.

Rosiczka - gatunki

  • rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia),
  • rosiczka owalna (Drosera × obovata) – naturalny mieszaniec rosiczki okrągłolistnej i długolistnej,
  • rosiczka pośrednia (Drosera intermedia),
  • rosiczka długolistna (Drosera anglica).

Gdzie rosną rosiczki?

Rosiczki zasiedlają zwykle dość ubogie w składniki pokarmowe, kwaśne, kamieniste, piaszczyste lub torfowe gleby. W takich miejscach dostępność składników pokarmowych, a zwłaszcza azotu jest niewielka, dlatego rośliny znalazły oryginalny sposób na uzupełnienie potrzebnych im substancji odżywczych.

Jak wyglądają rosiczki? Jak chwytają owady?

Wydłużone, walcowate lub spłaszczone liście rosiczek, tworzące wzniesioną lub płaską rozetę, pokryte są licznymi włoskami gruczołowymi, wydzielającymi kropelki przeźroczystej, połyskliwej cieczy (czasem podbarwionej na czerwono, co zwiększa jej atrakcyjność dla owadów). Te niewielkie kropelki, przypominające wyglądem krople rosy to zdradliwa i lepka substancja, której zadaniem jest wabienie i chwytanie nieostrożnego owada, a następnie strawienie go za pomocą specjalnych enzymów. Kiedy liść-pułapka pochwyci zdobycz, lekko się zwija i zagina włoski, przytrzymując owada. Przez następnych kilka lub kilkanaście godzin, a czasem nawet dni roślina trawi zdobycz, pochłaniając z jej ciała cenne składniki odżywcze. Kiedy proces trawienia się skończy, pułapka się otwiera i znów jest gotowa na schwytanie nowej ofiary.

Co ciekawe, wiele rosiczek kwitnie i jest zapylana przez owady. Jeśli jednak owad ma skutecznie wykonać swoje zadanie, nie może być przez roślinę „zjedzony”, dlatego rosiczki zadbały o bezpieczeństwo swoich zapylaczy, rozwijając kwiaty na długich szypułkach, będących poza zasięgiem liści-pułapek.

Jak dbać o rosiczki?

Choć rosiczki to zwykle rośliny egzotyczne, niektóre z nich z powodzeniem mogą być uprawiane w mieszkaniu. Muszą mieć jednak zapewnione odpowiednie warunki, jeśli mają cieszyć nas swoją oryginalną urodą i nietypowymi zwyczajami.

  • Większość popularnych rosiczek potrzebuje dużo światła, ciepła i wilgoci.
  • W mieszkaniu powinny stać w miejscu słonecznym i ciepłym (18-25 st. C), ale lato mogą też spędzać na balkonie.
  • Oprócz słońca i ciepła, rośliny potrzebują też dużo wilgoci, gdyż nie znoszą przesuszania. Ich doniczkę najlepiej ustawić na podstawce z wodą, której poziom wynosi 2-3 cm.
  • Do podlewania należy używać wody odstanej lub destylowanej, pozbawionej wapnia i związków chemicznych.
  • Ilość wody w podstawce trzeba systematycznie kontrolować, bo przesuszona rosiczka szybko może obumrzeć. Z tego względu doskonałym miejscem do jej uprawy jest akwarium, szklany słój lub miniszklarenka, w których łatwiej jest utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża i powietrza.
  • Rosiczek nie uprawia się też w zwykłej ziemi kwiatowej, która jest ona dla nich zbyt żyzna. Lepszym rozwiązaniem jest posadzenie roślin w kwaśnym i ubogim w składniki odżywcze torfie, co bardziej pasuje do ich naturalnego środowiska.
warto wiedzieć
Rosiczka.

Autor: GettyImages

Rosiczka.

Gdzie kupować rosiczkę?

Rosiczki w wielu miejscach świata są roślinami dość popularnymi, jednak gatunki występujące w Polsce objęte są ścisłą ochroną, gdyż z różnych powodów grozi im wyginiecie. Roślin nie wolno więc pozyskiwać ze środowiska naturalnego, a egzotycznych rosiczek w Polsce w ogóle się nie znajdzie, dlatego jeśli chcemy je uprawiać, powinniśmy kupić sadzonki w kwiaciarni, u sprawdzonego hodowcy lub w specjalistycznym sklepie (np. znajdującym się obok ogrodu botanicznego lub palmiarni). Można spotkać je także w różnych marketach, ale tam z zakupami trzeba uważać, bo rosiczki są dość wymagające, a w markecie nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, dlatego często bywają zaniedbane i wyniszczone, co może skończyć się ich rychłą śmiercią.

Okres spoczynku dla rosiczki

Większość popularnych rosiczek może być przez cały rok uprawiana w warunkach pokojowych (m.in. rosiczka przylądkowa, rosiczka łyżeczkowata i rosiczka Alicji), jednak niektóre gatunki (np. rosiczka okrągłolistna i rosiczka długolistna) potrzebują okresu spoczynku, dlatego na zimę powinny zostać przeniesione do jasnego, chłodnego pomieszczenia (5-10 st. C). Należy też zadać, aby ich podłoże w tym czasie było mniej wilgotne.

Galeria zdjęć: Najpopularniejsze rośliny owadożerne do uprawy w domu

Jak dobrze znasz rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Jaka to roślina?
Filodendron