Kapturnica (Sarracenia) - roślina owadożerna: odmiany, uprawa, pielęgnacja
Kapturnica (Sarracenia) to oryginalna roślina owadożerna uprawiana w doniczkach. Jakie wymagania ma kapturnica? Jak uprawiać kapturnicę?
Kapturnica (łac. Sarracenia) to oryginalna roślinna ozdoba wnętrz, często uprawiana w ogrodach zimowych. Nie jest aż tak popularna jak rosiczka czy muchołówka - moda na nią dopiero nastaje. To propozycja raczej dla osób bardziej zaawansowanych w temacie ogrodnictwa. Aby dobrze rosła, trzeba spełnić jej wymagania i odpowiednio pielęgnować.
Spis treści
- Kapturnica (Sarracenia) – cechy charakterystyczne rośliny
- Kapturnica (Sarracenia) - uprawa: stanowisko, podłoże, temperatura
- Kapturnica (Sarracenia) - podlewanie i nawożenie
- Zimowanie kapturnicy
- Kapturnica - dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Kapturnica (Sarracenia) – cechy charakterystyczne rośliny
Kapturnica wyróżnia się oryginalnym wyglądem - to cecha charakterystyczne wszystkich przedstawicieli grupy roślin owadożernych. Pułapkowe liście kapturnicy mają lejkowaty lub rurkowaty kształt, rozszerzający się ku górze i kielichowato zakończony. Liście są zielone, zielonożółte i zielonoczerwone, z siateczkowatym wzorem. Na brzegach „lejka” wywija się kołnierz, na którym zbiera się nektar. Nad kielichem znajduje się kaptur chroniący roślinę przed deszczem. Taka budowa to niezwykle sprawny mechanizm pułapkowy. Zwabiona ofiara siada na śliskim kołnierzu i wpada do środka dzbana, skąd nie ma drogi wyjścia, owad zostaje strawiony przez ciecz, która wypełnia kielich rośliny.
Wielkość i średnica liści kapturnic to cecha gatunku i odmiany. W uprawie pokojowej powszechnie spotyka się około 10 gatunków Sarracenia.
Kapturnica (Sarracenia) - uprawa: stanowisko, podłoże, temperatura
Kapturnica ma dość duże wymagania – dotyczy to stanowiska, gleby, a także pielęgnacji.
- Kapturnica - stanowisko w domu
Należy umieścić ją w miejscu słonecznym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym (to subtelna, ale odczuwalna różnica). Dobrze sprawdza się uprawa na parapecie okna wschodniego. Na oknie zachodnim wymaga osłony w czasie upałów, na południowym zachodzi duże ryzyko poparzenia liści. W słonecznych pomieszczeniach można ją ustawiać blisko okna. Cień jest niewskazany. W takich warunkach wzrost jest wolny, dzbany słabo się wykształcają i zawierają mało cieczy (lub wcale).
- Kapturnica - podłoże do uprawy
Najlepsze do uprawy saracenii jest specjalistyczne podłoże dla roślin owadożernych. Można użyć również uniwersalnej ziemi, ale należy ją wymieszać z torfem, piaskiem i rozluźniaczem (może nim być mech, keramzyt, perlit). Kapturnica lubi kwaśny odczyn gleby (pH=3,5-4,5).
- Kapturnica - temperatura i wilgotność uprawy
Optymalna temperatura uprawy w sezonie wynosi 20-30°C, zimą powinna być znacznie niższa (10-15°C) i w tym okresie roślinę należy przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Jednocześnie trzeba uważać, aby nie przemrozić kapturnicy podczas wietrzenia pomieszczenia. Nie znosi przeciągów (także latem). Optymalna wilgotność powietrza w uprawie saracenii oscyluje na poziomie 50-70% (a w pomieszczeniach często jest niższa, zwłaszcza zimą). Roślina dobrze radzi sobie także w warunkach szklarniowych.
Przeczytaj też:
Jakie rośliny są polecane do ogrodów zimowych (oranżerii) >>>
Autor: GettyImages
Kapturnica (Sarracenia)
Kapturnica (Sarracenia) - podlewanie i nawożenie
Kapturnica powinna mieć stale umiarkowanie wilgotne podłoże. Źle reaguje nawet na krótkotrwałe przesuszenie, jednocześnie nie lubi nadmiaru wody w podłożu (w takim przypadku łatwo rozwija się pleśń, choroby grzybowe). Właściwe podlewanie to klucz do sukcesu w uprawie saracenii, nadgorliwość lub zapominalstwo natomiast skutkuje zamieraniem rośliny. Najlepsza do podlewania kapturnicy jest woda deszczowa, ze studni lub destylowana. Powinno się ją odstawić na kilka godzin, aby uzyskała temperaturę pokojową. Można dodać kilka kropel cytryny na 1 litr wody (częsty zabieg w pielęgnacji roślin kwasolubnych). Kapturnicy nie podlewa się tradycyjnie. Wodę należy wlać do podstawki.
Nawożenia kapturnicy należy unikać - jest wręcz szkodliwe! Roślina w naturze rośnie na ubogich glebach - podobne warunki należy zapewnić w domowej uprawie. Saracenię można natomiast wspomóc raz na kilka tygodni owadem, jeśli z jakiegoś powodu nie potrafi sama go „upolować”.
Zimowanie kapturnicy
Zimą, poza przeniesieniem rośliny w chłodniejsze miejsce, należy zmniejszyć częstotliwość podlewania. Na wiosnę, gdy wytworzy sporo młodych, jeszcze niewykształconych liści, powinno się ją z powrotem przenieść w miejsce słoneczne.
Kapturnica - dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
- Co 2-3 lata kapturnicę przesadza się do nieco większej donicy. Wyznacznikiem jest także brak miejsca na nowe liście. Zabieg najlepiej wykonywać wiosną. Trzeba go przeprowadzić ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni rośliny.
- Na bieżąco należy usuwać zaschnięte lub pożółkłe liście.
- Roślinę można rozmnożyć przed oddzielenie młodych sadzonek, które pojawiają się przy roślinie matecznej. Sadzonkowanie liści jest możliwe, ale mniej skuteczne.
Poznaj też inną roślinę owadożerną:
Rosiczka w domu - odmiany, uprawa i pielęgnacja, gdzie kupować >>>