Muchołówka - roślina owadożerna: wymagania, uprawa, pielęgnacja

2021-12-30 14:33
Muchołówka
Autor: GettyImages Muchołówka amerykańska to roślina owadożerna o egzotycznym wyglądzie

Muchołówka to jedna z najbardziej znanych roślin owadożernych. Jest chętnie uprawiana w mieszkaniach. Lubią je szczególnie dzieci. Aby długo się nią cieszyć, należy zapewnić odpowiednie warunki wzrostu i pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych. Jak uprawiać muchołówkę w domu?

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) to osobliwość w świecie flory - wyróżnia się wyglądem i sposobem życia. W naturze występuje w rejonach ubogich w składniki pokarmowe (tereny podmokłe, torfowiska), więc wytworzyła mechanizm, który pozwala jej przetrwać w tych trudnych warunkach. Muchołówka to roślina owadożerna, posiada przekształcone liście, tzw. liście pułapkowe, które wabią owady kolorem i zapachem. Gdy nieświadoma ofiara siada na liściu, pułapka szybko zamyka się, a roślina zaczyna wytwarzać enzymy trawienne. W ten sposób muchołówka zaopatruje się w białko i inne związki odżywcze. Jeden liść zwykle otwiera się/zamyka 1-3 razy, później zasycha.

Muchołówka to oryginalna i interesująca roślina, która stanowi wdzięczny obiekt obserwacji. Wymaga jednak regularności pielęgnacji, dobrych warunków i pewnej wprawy. Jeśli spełniamy takie kryteria, roślina odwdzięczy się zdrowym wyglądem.

Przeczytaj też: Najdziwniejsze rośliny świata: rośliny cuchnące, mięsożerne, brzydkie... Poznaj dziwne rośliny >>>

Muchołówka - najważniejsze wymagania

 • Stanowisko dla muchówki

Muchołówkę najlepiej uprawiać w miejscu widnym o dużej ilości światła, na przykład na parapetach przyokiennych. Jednakże egzemplarze ustawione od strony południowej lub zachodniej w czasie największych upałów zaleca się osłaniać, np. kartką papieru. Bezpośrednie, palące słońce może parzyć liście. W cieniu natomiast muchołówka amerykańska jest delikatna i szybko marnieje.

 • Podłoże dla muchołówki

Podłoże powinno odzwierciedlać warunki naturalne. Optymalny więc jest torf (pH=3.0-5.0). Można dodać do niego gruboziarnisty piasek.

 • Okres spoczynku dla muchołówki

Zimą roślina wymaga przejścia okresu spoczynku. Zaleca się ją przenieść na 4-6 tygodni do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (5-10°C). Podlewanie ogranicza się wtedy do minimum. Takie działanie pozytywnie wpłynie na kondycję rośliny.

 • Wilgotność powietrza dla muchołówki

Częstym problemem w uprawie pokojowej jest suche powietrze. Muchołówka najlepiej rozwija się w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza. Odpowiadają jej warunki szklarniowe.

Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza >>>

Nie powinno się dotykać włosków czuciowych muchołówki, gdyż może to osłabić roślinę (wielokrotne dotykanie spowoduje „wykorzystanie" limitu zakleszczeń i gubienie liści).

Uprawa muchołówki – jak ją pielęgnować?

 • Sadzenie i przesadzanie muchołówki

Wykonuje się je wiosną, raz 2-3 lata. Roślina nie ma silnego systemu korzeniowego, więc przesadzać muchołówkę powinno się wykonywać, gdy brakuje jej miejsca do dalszego rozrastania się i rozwoju liści. Istotna jest także wymiana części podłoża na „świeże”. Z reguły gatunek uprawia się w małych pojemnikach.

 • Rozmnażanie muchołówki

Muchołówkę można rozmnożyć przez podział rośliny.

 • Podlewanie muchołówki

Podlewanie w uprawie muchołówki jest pewnego rodzaju sztuką. Potrzeba nabyć doświadczenia i nawyku niepodlewania jej przy okazji nawadniania innych roślin. Muchołówka lubi wilgotne lub przynajmniej umiarkowanie wilgotne podłoże, a nie znosi przesuszenia. Jednocześnie źle reaguje na słabą jakość wody. Dlatego powinno się ją podlewać wodą przefiltrowaną lub przegotowaną o temperaturze pokojowej. Czasem do podlewania używa się nawet wody destylowanej. Do 1 litra wody warto dodać kilka kropel soku z cytryny. Odrobina wody (np. 1 cm) może pozostawać cały czas w podstawce, wtedy podsiąka do korzeni. Należy ją wymieniać co kilka dni na świeżą. Aby ograniczyć ryzyko przesuszenia, w czasie sadzenia zaleca się wymieszać ziemię z hydrożelem.

 • Nawożenie muchołówki

Gatunek w środowisku naturalnym radzi sobie w skrajnych warunkach, dlatego nie wymaga nawożenia także w uprawie doniczkowej. Można natomiast raz na kilka tygodni czy miesięcy wspomóc go pomagając w „polowaniu”. Podstawione owady nie powinny być jednak martwe, gdyż czułki czuciowe mogą nie zareagować i liść nie zakleszczy się.

 • Zraszanie muchołówki

Roślinę można regularnie zraszać. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, warto stosować nawilżacze. Jest to konieczne zwłaszcza, gdy muchołówka przebywa zimą w ciepłym pomieszczeniu.

 • Inne zabiegi pielęgnacyjne

Roślinę w okresie zimowym przenosi się do chłodnego pomieszczenia, natomiast latem można wystawić ją na balkon, taras lub do ogrodu.

 • Choroby i szkodniki atakujące muchołówkę

Choroby występują głównie wskutek niewłaściwych warunków uprawy i nieprawidłowej pielęgnacji. Ponadto mogą pojawić się szkodniki, np. mączlik lub ziemiórki. Zwalcza się je doraźne, używając preparaty przeznaczone do ochrony roślin pokojowych.

Poznaj też inne rośliny owadożerne:

Rosiczka w domu - odmiany, uprawa i pielęgnacja, gdzie kupować >>>

Kapturnica (Sarracenia) - roślina owadożerna: odmiany, uprawa, pielęgnacja >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE