Oświetlenie ogrodu zimowego, czyli jak oświetlić oranżerię przy domu
Ogród zimowy najczęściej przylega do domu i pełni funkcje rekreacyjno-ozdobną. Wbrew nazwie korzysta się z niego przez cały rok, nie tylko przez miesiące zimowe. Jego funkcjonalność i walory dekoracyjne można zwiększyć instalując oświetlenie. Jak oświetlić ogród zimowy?
Autor: archiwum firmy Reynaers
Ogród zimowy często służy do spożywania posiłków, szeroko pojętego relaksu, a także uprawiania roślin tropikalnych, które w zwyczajnych domowych warunkach zimą cierpią na niedobór światła i zbyt małą wilgotność powietrza (storczyki, kawa arabska, fikus Benjamina i inne). Ogród zimowy traktuje się jako kolejne, nieco ekstrawaganckie pomieszczenie wchodzące w skład budynku mieszkalnego. Przy odpowiednich modyfikacjach (zacienianie, rolety) można z niego korzystać także przy słonecznej pogodzie. Aby był użyteczny także w godzinach wieczornych, nocnych, jesienią oraz w zimie, warto zainstalować w nim oświetlenie.
Oświetlenie nowoczesnego ogrodu zimowego
Ogrody zimowe nowoczesne, np. zbudowane z poliwęglanu oraz aluminium z reguły urządza się minimalistycznie. Surowa forma jest jak najbardziej wskazana. Można pokusić się o wybór zimnego światła. Jednym z najpraktyczniejszych rozwiązań jest instalacja oświetlenia górnego montowanego pod sufitem oranżerii. Mogą to być nie rzucające się w oczy i wydajne oprawy LED. To główne oświetlenie, które montuje się w celach praktycznych. Dodatkowo warto zainstalować oświetlenie kierunkowe, np. diody, które będą lekko podświetlały wybrane miejsca, np. meble, szafkę lub kwietnik.
Oświetlenie w ogrodzie zimowym nie musi być mocne i jaskrawe, wręcz przeciwnie. Lekkie zacienienie wprowadzi romantyczny, ale i egzotyczny klimat. Dlatego warto jednocześnie rozważyć instalację kinkietów (przytwierdza się je do ściany budynku). Powinno się wybrać takie modele, które mocno rozpraszają światło. Świetnym rozwiązaniem nadającym oranżerii niesamowitego wyglądu jest użycie świecących donic. W tym stylu „w cenie” są proste, kanciaste, ewentualnie awangardowe kształty. Innym pomysłem jest skorzystanie z oświetlenia typu loft lub industrial. Ozdobne żarówki bez osłon wprowadzą specyficzną atmosferę, dają przy tym słabsze światło.
Oba typy oświetlenia chętnie stosuje się także w hygge. Styl skandynawski jest bardzo popularny w mieszkaniach, niektóre zasady można przenieść do ogrodu zimowego. W tym wypadku pomieszczenie powinno być jasne. Oczywiście światło nie może razić, musi być przytłumione.
Światło w rustykalnym ogrodzie zimowym
W ogrodzie zimowym urządzonym w stylu rustykalnym (optymalna jest konstrukcja drewniana), światło powinno być ciepłe (ewentualnie neutralne). Jako główne można wprowadzić lampy lub kinkiety. Oświetlenie najczęściej zbudowane jest z naturalnych materiałów, takich jak drewno (np. głównym materiałem konstrukcyjnym jest belka), wiklina lub bambus. Na ścianach można także zainstalować lampy, które imitują latarenki. Z niesztampowego oświetlenia duże wrażenie zrobią materiałowe lampiony oraz lampy naftowe. Faktycznie do oświetlenia oranżerii można wykorzystać nawet starą, nieużywaną lampę z abażurem.
Ciekawy efekt osiągnie się również przez użycie lampy z kamieniem solnym. Jako oświetlenie doraźne można traktować różnego rodzaju świece, np. w połączeniu z aromatoterapią.
Jednym z najefektywniejszych rozwiązań jest montaż lamp wewnątrz pniaków (z wąskimi szczelinami). Oświetlenie montuje się od dołu, światło efektownie przebija przed szczeliny. To pomysł ściągnięty z ogrodu, ale w praktyce sprawdzi się w oranżerii. Dodatkowo pniaki mogą posłużyć jako proste kwietniki.
Polecany artykuł:
Oświetlenie roślin w ogrodzie zimowym
Ogród zimowy czasami doświetla się nie tylko dla wygody użytkowania, lecz dla harmonijnego wzrostu roślin. Wiele gatunków, np. wspomniana wyżej kawa arabska czy grupa roślin owadożernych mogą wymagać dodatkowego doświetlania. Do oświetlenia zieleni używa się światła punktowego. Popularne źródła to światło żarowe, fluorescencyjne, lampy sodowe jak również ledowe. Dawniej często używało się lamp rtęciowych, dzisiaj odchodzą w niepamięć.
Zaleca się wybierać przede wszystkim lampy, które się nie nagrzewają. Rośliny wymagające dużo światła oświetla się nawet z wysokości 12 cm, te mniej wymagające z 25 cm. Przy wyborze światła trzeba zwrócić uwagę nie tylko na moc, ale również na temperaturę barwową.
Warto rozważyć taką opcję – czy w ogóle jest potrzebna. Oranżeria to konstrukcja w większości składająca się ze szkła lub poliwęglanu, wewnątrz panują więc bardzo dobre warunki świetlne. Czasem jednak i to nie wystarczy.