Uprawa kawy w domu. Kawa: uprawa doniczkowa

Kawa w doniczce
Autor: GettyImages Młody egzemplarz kawowca uprawianego w pojemniku

Kawa, a właściwie kawowiec, to krzew, który z powodzeniem nadaje się do uprawy doniczkowej w domu. Podpowiadamy, jak uprawiać kawę w domu. Uprawa kawy w doniczce w domu: poradnik.

Posłuchaj, jak uprawiać kawę w domu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Jedną z ciekawszych roślin egzotycznych, jakie z powodzeniem możemy uprawiać w mieszkaniu jest kawa arabska (łac. Coffea arabica). Ojczyzną kawy są tropikalne rejony Afryki, ale doniczkowa uprawa kawy wcale nie jest kłopotliwa, gdyż panujące w naszych mieszkaniach warunki wzrostu w zupełności jej odpowiadają. Przygotowaliśmy dla amatorów kawy poradnik - uprawa kawy w doniczce.

Uprawa kawy w domu: stanowisko i podlewanie

Stanowisko dla kawy. Dla kawowca najlepiej przeznaczyć stanowisko widne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca. Najodpowiedniejsza dla rośliny temperatura wynosi 20–22 st.C, czyli pokojowa.

Kawowiec nie oczekuje również szczególnych warunków zimą, gdyż nie wymaga okresu spoczynku. Należy tylko w tym czasie ograniczyć nawożenie i poprawić wilgotność powietrza wokół rośliny. Można w tym celu postawić w pobliżu doniczki nawilżacz powietrza lub umieścić na podstawce kulki keramzytu, które będą regularnie nawadniane. Dobrym pomysłem jest także ustawienie kawy w pobliżu odkrytego akwarium.

Podlewanie kawy. Trzeba pamiętać, że kawowiec lubi stale wilgotne podłoże, jednocześnie nie tolerując zalewania.

>> Przeczytaj też: Owoce egzotyczne z domowej uprawy w doniczce

Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych

Uprawa kawy: podłoże

Podłoże dla kawowca. W uprawie kawy jednym z najważniejszych czynników, gwarantujących sukces uprawy, jest odpowiednie podłoże. Źle dobrane sprawi, że roślina będzie chorować, a jej wzrost zostanie zahamowany. Kawa wymaga podłoża bardzo żyznego, stosunkowo lekkiego i lekko kwaśnego. Takie podłoże do uprawy kawy można oczywiście spróbować wykonać samodzielnie, ale znacznie prościej i pewniej będzie kupić gotową mieszankę przeznaczoną do uprawy cytrusów.

Uprawa kawy: z nasion czy sadzonek

Jeśli planujemy uprawę kawy z nasion, należy wysiać je natychmiast po nabyciu, gdyż szybko tracą zdolność kiełkowania. Można jednak również kupić już gotowe sadzonki kawy. Kawa jest w naturze rośliną bardzo wysoką, chociaż w mieszkaniach nie przekracza zwykle 2 m. Jeśli chcemy, by kawa w doniczce była niższa, z powodzeniem możemy ją przycinać, wtedy też lepiej będzie się rozkrzewiać. Kawa uprawiana z siewu zakwitnie po 3–4 latach. Aby jednak kawa wydała nasiona, należy kwiaty samodzielnie zapylać pędzelkiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE