Ryby do oczka wodnego - jakie wybrać, gdzie kupić, jak pielęgnować

2022-06-29 12:32

Ryby w oczku wodnym wymagają pewnej opieki, zwłaszcza te niezimujące. Jednakże warto je wprowadzać dla radości z obserwowania ciekawych zwierząt. Ponadto wiele gatunków pełni pożyteczną rolę, będąc sojusznikami w walce z powszechnymi wrogami oczek wodnych, tj. glonami. Jakie ryby można śmiało polecić do oczka wodnego? Jak je pielęgnować?

Ryby w oczku wodnym
Autor: GettyImages Ryby wprowadza się do oczek, których pojemność przekracza 10 m2, a głębokość wynosi min. 1 m

Oczko wodne nabierze innego charakteru, gdy umieści się w nim ryby. Hodowla ryb w oczku wodnym może dostarczyć mnóstwa przyjemności. Są one fascynującym obiektem obserwacji, a jednocześnie pomagają ograniczyć problemy pojawiające się w wodnym zbiorniku (np. ograniczają populację larw komarów). Dobór ryb do oczka wodnego powinien zależeć nie tylko od własnych upodobań, ale także od wielkości i głębokości akwenu. Jakie ryby wybrać do oczka wodnego, gdzie je kupić i jak o nie dbać?

Spis treści

  1. Jakie powinno być oczko wodne, by hodować w nim ryby?
  2. Jakie ryby można hodować w oczku wodnym - przegląd gatunków
  3. Pielęgnacja ryb w oczku wodnym
  4. Jak i gdzie kupować ryby do oczka wodnego?

Jakie powinno być oczko wodne, by hodować w nim ryby?

Ryby w oczku wodnym powinny mieć dużo przestrzeni, dlatego rozsądek (a nie myślenie życzeniowe) jest jak najbardziej wskazany podczas zakupów.

W tradycyjnych oczkach wodnych hoduje się różne gatunki ryb, ale częstym błędem właścicieli ogrodów jest nadmierne zarybienie. Jedna mała ryba (np. o długości 8-10 cm) powinna mieć około 100 l wody „dla siebie”. Na te duże (np. 50 cm długości) przeznacza się nawet 1000 l na sztukę. W praktyce oczka wodne zakładane w ogrodach często są małe i zgodnie z zasadą nadają się do hodowli kilku, rzadziej kilkunastu ryb. Niemniej warto trzymać się tej zasady, gdyż zbyt duża obsada negatywnie wpływa na zdrowotność zwierząt. Przy braku przestrzeni ryby częściej chorują, nie osiągają maksymalnych rozmiarów i szybciej giną. Jednocześnie trudniej jest utrzymać dobre parametry wody.

Jak założyć oczko wodne w ogrodzie - praktyczny poradnik >>>

Ryb nie powinno się hodować w mini-oczkach wodnych z formy lub w pojemnikach. W tych przypadkach zwierzętom nie tylko brakuje przestrzeni, ale jednocześnie są narażone na śmierć przez przegrzanie lub niedostatek tlenu. 

Znaczenie ma także głębokość oczka wodnego. W praktyce ryby wprowadza się do oczek, których pojemność przekracza 10 m2 (w przeciwnym wypadku są kłopotliwe) a głębokość wynosi przynajmniej 1 m. W zbiornikach o głębokości do 100 cm nie zimuje się ryb (przed zimą należy przenieść je do dużego pojemnika, np. akwarium, znajdującego się w pomieszczeniu). Większość ryb można zimować w zbiorniku, którego głębokość przekracza 120 cm głębokości. Minimalna głębokość zimowania dla koi wynosi 150 cm.

Jakie ryby można hodować w oczku wodnym - przegląd gatunków

Lista ryb polecanych do oczka wodnego, który jest niewielkim zbiornikiem wodnym, jest mocno okrojona. Jest kilka wiodących gatunków i ryby o większych wymaganiach – do dużych oczek wodnych i dla bardziej doświadczonych hodowców. Poszczególne gatunki ryb mogą mieć swoiste potrzeby i wymagania.

  • Koi – to jedna z najbarwniejszych i tym samym najpopularniejszych ryb hodowanych w oczkach wodnych. Dorosłe osobniki osiągają nawet 80 cm długości, dlatego powinno się je wprowadzać wyłącznie do dużych zbiorników. Koi ma zmienne ubarwienie – w palecie barw: biały, pomarańczowy, czerwony i czarny. Wymaga wody czystej, dobrze napowietrzonej. Optymalne jest podłoże piaszczyste. Są długowieczne, średnio żyją 20-30 lat.
  • Karaś złocisty – osiąga do 30 cm długości, dlatego nadaje się także do mniejszych oczek wodnych. Ma atrakcyjne żółtopomarańczowe zabarwienie. Niestety jego obecność jest niekorzystna dla żab, gdyż żywi się ich skrzekiem. W skład jego diety wchodzą także larwy owadów. Ma małe wymagania, przetrwa zimę w ogrodzie, jeśli zbiornik ma odpowiednią głębokość. Ryba jest stadna, należy zakupić przynajmniej kilka osobników.
  • Złota orfa – z ubarwienia przypomina karasia złocistego. Osiąga do 50 cm długości. Chętnie łapie owady pod powierzchnią lustra. To także ryba stadna.
  • Słonecznica – to niewielka ryba (8-10 cm), którą hoduje się w średnich oczkach wodnych. Ma srebrzyste ciało z niebieskawym połyskiem, przy czym jej grzbiet jest oliwkowy. Młode ryby żywią się głównie planktonem glonowym, starsze wybierają zooplankton, rośliny oraz owady. Pomimo drobnych rozmiarów jest gatunkiem stadnym. Najlepiej czuje się w ławicy. Dlatego zaleca się wprowadzić przynajmniej kilkadziesiąt osobników. Wymaga czystej, dobrze napowietrzonej wody.
  • Lin – to żywotna, mało wymagająca ryba, która poradzi sobie w słabo napowietrzonym oczku wodnym. Żyje średnio 10 lat. Jest wszystkożerna, ale w skład jego podstawowej diety wchodzą bezkręgowce. W oczkach wodnych zwykle nie przekracza 30 cm długości, nadaje się do średnich zbiorników wodnych.
  • Różanka – to drobna ryba osiągająca do 8 cm długości, która poradzi sobie nawet w małych oczkach wodnych. Jest najmniejszym przedstawicielem karpiowatych żyjącym w Polsce. Ma srebrzyste ubarwienie. Płetwy grzbietowe i odbytowe nabierają czerwonej barwy w okresie godów. Kolor jest intensywny zwłaszcza u samców. Różanki często pływają przy dnie poszukując pokarmu (głównie glonów). Aby rozmnażały się w oczku wodnym potrzeba wprowadzić małże - szczeżuje, które są potrzebne do złożenia jajeczek (samica składa jaja do wnętrza muszli).
  • Amur biały – dorasta do 100 cm długości. Żywi się roślinami. Szacuje się, że dziennie może zjeść więcej roślin niż wynosi jej waga. Dobrze oczyszcza zbiorniki z glonów. Niestety, może doprowadzić do zubożenia uprawianych w oczku wodnym roślin.

Przeczytaj też: Sposób na komary w ogrodzie: rośliny odstraszające komary >>>

Ryby w oczku wodnym
Autor: GettyImages

Pielęgnacja ryb w oczku wodnym

Ryby powinno się wprowadzać do oczka wodnego dopiero po 1-2 tygodniach od wypełnienia wodą. Wtedy stworzy się odpowiednie środowisko, woda nabierze właściwej temperatury, pojawią się pożyteczne mikroorganizmy. Pojemnik z rybami należy umieścić w oczku wodnym, np. na godzinę, aby wyrównać temperaturę wody. Dopiero po tym czasie ryby wpuszcza się do zbiornika.

Zwykle ryby karmi się codziennie lub co drugi dzień. Oczywiście pokarm oraz częstotliwość karmienia dostosowuje się do potrzeb konkretnego gatunku. Pokarmu nie podaje się, gdy temperatura wody spadnie poniżej 8 st. C.

Zbiornik z rybami powinno się często, nawet codziennie napowietrzać (pompa + filtr). Jeśli ryby zimują w zbiorniku wodnym, należy korzystać ze sztucznego przerębla (czasem jego funkcje pełni skimmer). To zapewnia wymianę gazową i ogranicza ryzyko wystąpienia niedotlenienia.

Ryby w oczku wodnym
Autor: GettyImages

Jak i gdzie kupować ryby do oczka wodnego?

Ryby do oczka wodnego najlepiej kupować w okresie wiosennym, gdyż wtedy najłatwiej można rozpoznać płeć. Punkty sprzedaży są różne – najlepiej jednak korzystać z renomowanych sklepów zoologicznych. W internecie można znaleźć także specjalistyczne sklepy, które zajmują się handlem właśnie tą grupą ryb.

Warto zwrócić uwagę na ryby i ich zachowanie – czy nie są wypłoszone, powolne lub chore. Najlepiej jeśli sprzedawca pozwoli obejrzeć je z boku (np. w akwarium), a nie tylko z góry. Wybarwienie nie ma aż takiego znaczenia, gdyż u niektórych gatunków pojawia się dopiero po kilku latach. Warto natomiast zwrócić uwagę na stan łusek oraz skrzeli. Zwierzęta powinny oddychać rytmicznie, powoli. Oczy muszą być błyszczące (zamglenie świadczy o chorobie). Ryb nie można po zakupie wpuszczać od razu do zbiornika. Powinny wcześniej przejść aklimatyzację. Worek lub inny pojemnik umieszcza się w oczku, aby doprowadzić do wyrównania temperatur.

Warto przeczytać:

Jeż w ogrodzie – jak stworzyć mu dobre warunki do życia? >>>

Nietoperz w ogrodzie – niedoceniany sojusznik w walce z komarami >>>

Własna pasieka w ogrodzie i na działce. Jak założyć pasiekę >>>

Oczko wodne - zakładanie oczka wodnego krok po kroku
Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają