Ryby do oczka wodnego - jakie wybrać i gdzie je kupić

2020-05-04 8:19

Oczko wodne to ciekawy element aranżacyjny ogrodu, nadający mu życia a przy właściwym zaplanowaniu harmonizujący z otoczeniem. Wiele osób decyduje się na nie ze względu na chęć hodowli ryb (krajowych bądź egzotycznych). akie ryby wybrać do oczka wodnego i gdzie je kupić?

Oczko wodne nabierze innego charakteru, gdy umieści się w nim ryby. Hodowla ryb w oczku wodnym może dostarczyć mnóstwa przyjemności. Są one fascynującym obiektem obserwacji, a jednocześnie pomagają ograniczyć problemy pojawiające się w wodnym zbiorniku (np. ograniczają populację larw komarów). Dobór ryb do oczka wodnego powinien zależeć nie tylko od własnych upodobań, ale także od wielkości i głębokości akwenu.

Przeczytaj jak założyć oczko wodne w ogrodzie >>>

Spis treści

  1. Co trzeba wiedzieć, zanim kupimy ryby do oczka wodnego
  2. Jakie ryby można hodować w oczku wodnym - przegląd gatunków
  3. Jak i gdzie kupować ryby do oczka wodnego?

Co trzeba wiedzieć, zanim kupimy ryby do oczka wodnego

Ryby w oczku wodnym powinny mieć dużo przestrzeni, w przeciwnym wypadku mają obniżoną kondycję, częściej chorują i wymierają. Dlatego rozsądek (a nie myślenie życzeniowe) jest jak najbardziej wskazany podczas zakupów. Przyjmuje się, że mała ryba powinna mieć przynajmniej 100 l wody, a duża nawet 1000 l.

Pewnych gatunków ryb w małych zbiornikach nie powinno się hodować – właśnie ze względu na ich finalne rozmiary i wymagania. Znaczenie ma także głębokość oczka wodnego. W praktyce ryby wprowadza się do oczek, których pojemność przekracza 10 m2 (w przeciwnym wypadku są kłopotliwe) a głębokość wynosi przynajmniej 1 m. Większość ryb można zimować w zbiorniku, którego głębokość przekracza 120 cm głębokości. Minimalna głębokość zimowania dla koi wynosi 150 cm.

Ryby w oczku wodnym
Autor: GettyImages

Jakie ryby można hodować w oczku wodnym - przegląd gatunków

Poniższe gatunki ryb można hodować w średnich i dużych oczkach wodnych, jeden gatunek nawet w małych. Poszczególne ryb mogą mieć swoiste potrzeby i wymagania.

  • Koi – to jedna z najbarwniejszych i tym samym najpopularniejszych ryb hodowanych w oczkach wodnych. Dorosłe osobniki osiągają nawet 80 cm długości, dlatego powinno się je wprowadzać wyłącznie do dużych zbiorników. Koi ma zmienne ubarwienie – w palecie barw: biały, pomarańczowy, czerwony i czarny. Wymaga wody czystej, dobrze napowietrzonej. Optymalne jest podłoże piaszczyste. Może dożywać nawet do 20 lat.

  • Karaś ozdobny – podobnie jak koi ma różnorodne zabarwienie, ale osiąga znacznie mniejsze rozmiary (do 30 cm długości). Dlatego nadaje się także do mniejszych oczek wodnych. Ma małe wymagania, przetrwa zimę w ogrodzie, jeśli zbiornik ma odpowiednią głębokość. Ryba jest stadna, należy zakupić przynajmniej kilka osobników.

  • Złota orfa – z ubarwienia przypomina karasia ozdobnego. Osiąga do 50 cm długości. Chętnie łapie owady pod powierzchnią lustra. To także ryba stadna.

  • Słonecznica – to mała ryba osiągająca do 12 cm długości. Ma srebrzyste ciało z niebieskawym połyskiem, przy czym jej grzbiet jest oliwkowy. Młode ryby żywią się głównie planktonem glonowym, starsze wybierają zooplankton, rośliny oraz owady. Słonecznicę powinno się wprowadzać w dużej liczbie, gdyż jest gatunkiem ławicowym. Pojedyncze egzemplarze czy hodowane w niewielkich grupach będą mało żywotne.

  • Lin – to żywotna, mało wymagająca ryba, która poradzi sobie w słabo napowietrzonym oczku wodnym. Żyje średnio 10 lat. Jest wszystkożerna, ale w skład jego podstawowej diety wchodzą bezkręgowce. W oczkach wodnych zwykle nie przekracza 30 cm długości.

  • Różanka – to drobna ryba osiągająca do 8 cm długości. Ma srebrzyste ubarwienie. Płetwy grzbietowe i odbytowe nabierają czerwonej barwy w okresie godów. Kolor jest intensywny zwłaszcza u samców. Różanki często pływają przy dnie poszukując pokarmu (głównie glonów). Aby rozmnażały się w oczku wodnym potrzeba wprowadzić małże - szczeżuje, które są potrzebne do złożenia jajeczek.

Przeczytaj też: Sposób na komary w ogrodzie: rośliny odstraszające komary >>>

Ryby w oczku wodnym
Autor: GettyImages

Jak i gdzie kupować ryby do oczka wodnego?

Ryby do oczka wodnego najlepiej kupować w okresie wiosennym, gdyż wtedy najłatwiej można rozpoznać płeć. Punkty sprzedaży są różne – najlepiej jednak korzystać z renomowanych sklepów zoologicznych. W internecie można znaleźć także specjalistyczne sklepy, które zajmują się handlem właśnie tą grupą ryb.

Warto zwrócić uwagę na ryby i ich zachowanie – czy nie są wypłoszone, powolne lub chore. Najlepiej jeśli sprzedawca pozwoli obejrzeć je z boku (np. w akwarium), a nie tylko z góry. Wybarwienie nie ma aż takiego znaczenia, gdyż u niektórych gatunków pojawia się dopiero po kilku latach. Warto natomiast zwrócić uwagę na stan łusek oraz skrzeli. Zwierzęta powinny oddychać rytmicznie, powoli. Oczy muszą być błyszczące (zamglenie świadczy o chorobie). Ryb nie można po zakupie wpuszczać od razu do zbiornika. Powinny wcześniej przejść aklimatyzację. Worek lub inny pojemnik umieszcza się w oczku, aby doprowadzić do wyrównania temperatur.

Warto przeczytać:

Jeż w ogrodzie – jak stworzyć mu dobre warunki do życia? >>>

Nietoperz w ogrodzie – niedoceniany sojusznik w walce z komarami >>>

Własna pasieka w ogrodzie i na działce. Jak założyć pasiekę >>>

Oczko wodne - zakładanie oczka wodnego krok po kroku
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE