Ryby do oczka wodnego - jakie wybrać i gdzie je kupić

2020-05-04 8:19 Michał Mazik

Oczko wodne to ciekawy element aranżacyjny ogrodu, nadający mu życia a przy właściwym zaplanowaniu harmonizujący z otoczeniem. Wiele osób decyduje się na nie ze względu na chęć hodowli ryb (krajowych bądź egzotycznych). akie ryby wybrać do oczka wodnego i gdzie je kupić?

Oczko wodne nabierze innego charakteru, gdy umieści się w nim ryby. Hodowla ryb w oczku wodnym może dostarczyć mnóstwa przyjemności. Są one fascynującym obiektem obserwacji, a jednocześnie pomagają ograniczyć problemy pojawiające się w wodnym zbiorniku (np. ograniczają populację larw komarów). Dobór ryb do oczka wodnego powinien zależeć nie tylko od własnych upodobań, ale także od wielkości i głębokości akwenu.

Przeczytaj jak założyć oczko wodne w ogrodzie >>>

Spis treści

  1. Co trzeba wiedzieć, zanim kupimy ryby do oczka wodnego
  2. Jakie ryby można hodować w oczku wodnym - przegląd gatunków
  3. Jak i gdzie kupować ryby do oczka wodnego?

Co trzeba wiedzieć, zanim kupimy ryby do oczka wodnego

Ryby w oczku wodnym powinny mieć dużo przestrzeni, w przeciwnym wypadku mają obniżoną kondycję, częściej chorują i wymierają. Dlatego rozsądek (a nie myślenie życzeniowe) jest jak najbardziej wskazany podczas zakupów. Przyjmuje się, że mała ryba powinna mieć przynajmniej 100 l wody, a duża nawet 1000 l.

Pewnych gatunków ryb w małych zbiornikach nie powinno się hodować – właśnie ze względu na ich finalne rozmiary i wymagania. Znaczenie ma także głębokość oczka wodnego. W praktyce ryby wprowadza się do oczek, których pojemność przekracza 10 m2 (w przeciwnym wypadku są kłopotliwe) a głębokość wynosi przynajmniej 1 m. Większość ryb można zimować w zbiorniku, którego głębokość przekracza 120 cm głębokości. Minimalna głębokość zimowania dla koi wynosi 150 cm.

Ryby w oczku wodnym
Autor: GettyImages

Jakie ryby można hodować w oczku wodnym - przegląd gatunków

Poniższe gatunki ryb można hodować w średnich i dużych oczkach wodnych, jeden gatunek nawet w małych. Poszczególne ryb mogą mieć swoiste potrzeby i wymagania.

  • Koi – to jedna z najbarwniejszych i tym samym najpopularniejszych ryb hodowanych w oczkach wodnych. Dorosłe osobniki osiągają nawet 80 cm długości, dlatego powinno się je wprowadzać wyłącznie do dużych zbiorników. Koi ma zmienne ubarwienie – w palecie barw: biały, pomarańczowy, czerwony i czarny. Wymaga wody czystej, dobrze napowietrzonej. Optymalne jest podłoże piaszczyste. Może dożywać nawet do 20 lat.

  • Karaś ozdobny – podobnie jak koi ma różnorodne zabarwienie, ale osiąga znacznie mniejsze rozmiary (do 30 cm długości). Dlatego nadaje się także do mniejszych oczek wodnych. Ma małe wymagania, przetrwa zimę w ogrodzie, jeśli zbiornik ma odpowiednią głębokość. Ryba jest stadna, należy zakupić przynajmniej kilka osobników.

  • Złota orfa – z ubarwienia przypomina karasia ozdobnego. Osiąga do 50 cm długości. Chętnie łapie owady pod powierzchnią lustra. To także ryba stadna.

  • Słonecznica – to mała ryba osiągająca do 12 cm długości. Ma srebrzyste ciało z niebieskawym połyskiem, przy czym jej grzbiet jest oliwkowy. Młode ryby żywią się głównie planktonem glonowym, starsze wybierają zooplankton, rośliny oraz owady. Słonecznicę powinno się wprowadzać w dużej liczbie, gdyż jest gatunkiem ławicowym. Pojedyncze egzemplarze czy hodowane w niewielkich grupach będą mało żywotne.

  • Lin – to żywotna, mało wymagająca ryba, która poradzi sobie w słabo napowietrzonym oczku wodnym. Żyje średnio 10 lat. Jest wszystkożerna, ale w skład jego podstawowej diety wchodzą bezkręgowce. W oczkach wodnych zwykle nie przekracza 30 cm długości.

  • Różanka – to drobna ryba osiągająca do 8 cm długości. Ma srebrzyste ubarwienie. Płetwy grzbietowe i odbytowe nabierają czerwonej barwy w okresie godów. Kolor jest intensywny zwłaszcza u samców. Różanki często pływają przy dnie poszukując pokarmu (głównie glonów). Aby rozmnażały się w oczku wodnym potrzeba wprowadzić małże - szczeżuje, które są potrzebne do złożenia jajeczek.

Przeczytaj też: Sposób na komary w ogrodzie: rośliny odstraszające komary >>>

Ryby w oczku wodnym
Autor: GettyImages

Jak i gdzie kupować ryby do oczka wodnego?

Ryby do oczka wodnego najlepiej kupować w okresie wiosennym, gdyż wtedy najłatwiej można rozpoznać płeć. Punkty sprzedaży są różne – najlepiej jednak korzystać z renomowanych sklepów zoologicznych. W internecie można znaleźć także specjalistyczne sklepy, które zajmują się handlem właśnie tą grupą ryb.

Warto zwrócić uwagę na ryby i ich zachowanie – czy nie są wypłoszone, powolne lub chore. Najlepiej jeśli sprzedawca pozwoli obejrzeć je z boku (np. w akwarium), a nie tylko z góry. Wybarwienie nie ma aż takiego znaczenia, gdyż u niektórych gatunków pojawia się dopiero po kilku latach. Warto natomiast zwrócić uwagę na stan łusek oraz skrzeli. Zwierzęta powinny oddychać rytmicznie, powoli. Oczy muszą być błyszczące (zamglenie świadczy o chorobie). Ryb nie można po zakupie wpuszczać od razu do zbiornika. Powinny wcześniej przejść aklimatyzację. Worek lub inny pojemnik umieszcza się w oczku, aby doprowadzić do wyrównania temperatur.

Warto przeczytać:

Jeż w ogrodzie – jak stworzyć mu dobre warunki do życia? >>>

Nietoperz w ogrodzie – niedoceniany sojusznik w walce z komarami >>>

Własna pasieka w ogrodzie i na działce. Jak założyć pasiekę >>>

Oczko wodne - zakładanie oczka wodnego krok po kroku

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE