Staw kąpielowy w ogrodzie – oczko wodne i basen w jednym zbiorniku wodnym

2019-06-17 9:19

Staw kąpielowy w ogrodzie łączy w sobie zalety oczka wodnego i basenu. To znakomity pomysł na letnie, upalne dni, kiedy dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Poznaj zalety i dowiedz się jak zbudować i pielęgnować swój własny staw kąpielowy.

Staw kąpielowy to znakomity pomysł na ogrodowy zbiornik wody, który nie tylko będzie pełnił funkcję oczka wodnego, ale także kąpieliska. Staw kąpielowy to również ciekawa alternatywa na ogrodowego basenu.

Co to jest staw kąpielowy i jak wygląda?

Staw kąpielowy, to specjalnie zbudowany, ekologiczny zbiornik wodny, pełniący funkcje oczka wodnego i kąpieliska. Powinien być odpowiednio zaaranżowany i wkomponowany w otaczający go ogród. Pod względem aranżacji może przypominać naturalny akwen wodny, nowoczesny zbiornik lub zwykły basen nazywany wtedy ekobasenem.Staw kąpielowy składa się z części kąpielowej, która służy do rekreacji oraz części regeneracyjnej –  odpowiedzialnej w dużym stopniu za filtrację wody. Strefę regeneracyjną obsadza się w większej części roślinnością (to ona wpływa na cyrkulację i również oczyszczanie wody w akwenie).Czystość wody w stawie kąpielowym utrzymywana jest poprzez biologiczne procesy filtracji  bez użycia środków chemicznych i innych szkodliwych substancji. Dzięki obsadzeniu akwenu odpowiednią roślinnością, wykorzystaniu naturalnych filtrów (tzw. złóż bagiennych – staw ekstensywny) lub częściej stosowanych specjalnych mechaniczno-biologicznych filtrów (staw intensywny), w wodzie samoistnie przebiega proces oczyszczania, który nie potrzebuje wspomagania żadnymi środkami chemicznymi. W ekstensywnym stawie kąpielowym dopuszcza się jedynie używanie prostych urządzeń mechanicznych (takich jak podbieraki czy siatki ochronne) i sporadyczne stosowanie produktów biologicznych (np. stabilizatorów tlenu czy preparatów bakteryjnych). W stawie kąpielowym intensywnym stosuje się bardzo skuteczne filtry biologiczne, pompy oraz lampy UVC, co gwarantuje uzyskanie zamierzonego efektu, czyli czystej, klarownej wody.

Zalety stawu kąpielowego

Główną zaletą stawu kąpielowego są jego walory ekologiczne. Staw kąpielowy wygląda naturalnie, można w ciepłe dni korzystać z kąpieli w jego czystej od chemii wodzie, jednocześnie obcując z przyrodą. Zamarzająca zimą woda stawu może służyć jako naturalne lodowisko. Nie bez znaczenia jest fakt, że zarówno budowa, jak i utrzymanie stawu kąpielowego jest tańsze niż zbudowanie basenu i utrzymanie w nim czystej wody. Staw kąpielowy możemy założyć na terenie o zróżnicowanej powierzchni, nie ma konieczności dodatkowego jej wyrównywania, a jego kształt zależy od naszych preferencji. Staw kąpielowy powstaje na podstawie indywidualnego projektu, dopasowanego do wielkości ogrodu i otoczenia.

Rodzaje stawów kąpielowych

  • Staw kąpielowy ekstensywny – wymaga większego terenu (od 200 m2). Strefa rekreacyjna to 30 proc. obszaru zbiornika, 70 proc. jest obsadzona roślinami. Charakterem przypomina naturalny zbiornik, w którym to przyroda odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego wodnego środowiska. Dzięki temu, kąpielisko potrzebuje mniej zaawansowanej techniki, bo większość pracy wykonuje tutaj intensywnie rozwijająca się flora i fauna. Stawy ekstensywne ma zazwyczaj formę jednolitego zbiornika wykonanego w stylu naturalistycznym.
  • Staw kąpielowy intensywny – to zbiornik kąpielowy o niemal idealnych parametrach czystości wody. Strefa rekreacyjna to zazwyczaj 60-50 proc. obszaru zbiornika, pozostała część to strefa regeneracyjna o głębokości ok. 40-50 cm z dużą ilością roślin wodnych. System filtracji, który oprócz strefy regeneracyjnej, zawiera takie elementy jak: pompy, filtry mechaniczno-biologiczne, lampy UV, skimmery, napowietrzacze. Urządzenia te mają za zadanie zwiększenie efektywności strefy regeneracyjnej i uzyskanie klarownie czystej wody. Staw kąpielowy intensywny to staranie zaplanowany zbiornik, przede wszystkim co do obiegu wody. Bardzo często systemy filtracyjne stosowane w takich stawach są w pełni automatyczne i w 100% same się oczyszczają. Główną zaletą stawów kąpielowych intensywnych jest dowolność formy aranżacji od naturalistycznych po skrajnie modernistyczne z możliwością dzielenia zbiornika i dodawania takich elementów jak strumienie, kaskady, wodospady i inne. Takie rozwiązania są dużo częściej stosowane, ponieważ dają gwarancję uzyskania czystej wody przez cały okres użytkowania oraz minimum obsługi i prac eksploatacyjnych.

Jak zbudować staw kąpielowy?

Zbudowanie stawu kąpielowego najlepiej powierzyć specjalistom. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się projektowaniem i zakładaniem zbiorników wodnych w ogrodzie. Niektóre z nich specjalizują się w budowie stawów kąpielowych. Firmy te nie tylko stworzą projekt stawu kąpielowego pasujący do twojego ogrodu, ale dobiorą właściwe urządzenia, dzięki którym akwen będzie prawidłowo funkcjonował i dobrze spełniał swoją rolę.

Jak pielęgnować staw kąpielowy

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku stawu kąpielowego jest utrzymanie czystości wody. Konieczna jest systematyczna kontrola parametrów wody. Jeśli do wody w stawie dostaną się niepożądane substancje (np. z opadów, nawozów, pyłków roślin), opadłe liście czy inne zanieczyszczenia, konieczne jest ich usunięcie, bowiem powodują one zachwianie równowagi biologicznej w akwenie i pogorszenie się jakości wody, a to z kolei może skutkować pojawieniem się glonów.

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie ładnie zaaranżowany zbiornik wodny obsadzony roślinami, w którym dodatkowo możesz zażywać kąpieli w ciepłe dni, zbuduj w ogrodzie staw kąpielowy!

Stawy kąpielowe - dobry pomysł na wodny zbiornik w ogrodzie [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.