Glony w oczku wodnym - jak zapobiegać pojawieniu się glonów w wodzie

2018-08-01 10:26

Glony w oczku wodnym: poradnik. Oczko wodne w ogrodzie będzie ozdobą, jeśli woda będzie czysta. Zielona i mętna woda to sygnał, że oczko wodne opanowały glony. Poznaj sposoby na glony.

staw-zdjecie
Autor: Andrzej Szandomirski

Zielona i mętna woda to znak, że staw czy oczko wodne zostały opanowane przez glony. Glony w oczku wodnym pojawiają się najszybciej, gdy zbiornik jest mały i płytki. Glony nie tylko szpecą oczko wodne w ogrodzie, a także mogą wywoływać choroby ryb i roślin. Radzimy, jak zakładać oczko wodne, by nie było w nim glonów. Sposoby na glony w oczku wodnym.

Glony w oczku wodnym - jak ich uniknąć

Sposoby na glony to przede wszystkim odpowiednio wykonane oczko wodne. Jeśli nie chcesz mieć glonów w stawie, czy oczku wodnym warto przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących zakładania oczka. Sposoby na glony:

  1. Nie rób płytkiego oczka wodnego, zrób zbiornik głębokości minimum 50 cm (jeśli są w nim tylko rośliny), 1 m (jeśli hodujesz w nim ryby); pamiętaj, że płytsza woda szybciej się przegrzewa, a to sprzyja rozwojowi glonów.
  2. Glony w oczku wodnym często się pojawiają jak mamy ryby, jest to efektem przekarmianie ryb, a więc pokarm dla ryb syp raz dziennie, w takiej ilości, żeby ryby zjadły go w ciągu 5 minut; jeśli będzie go więcej opadnie na dno, zgnije i stanie się świetną pożywką dla glonów.
  3. Jeśli masz oczko wodne w ogrodzie - uważaj podczas nawożenia okolic oczka, jeśli dostaną się do niego minerały dostarczane roślinom uprawianym wokół zbiornika, będą z nich korzystać także glony.
  4. Glony w oczku wodnym lubią się rozmnażać jeśli oczko jest mocno nasłonecznione, a więc koniecznie trzeba ograniczyć dostęp światła, można umieścić od strony południowej rośliny, czy pergolę, które będą chroniły przed słońcem, dzięki temu nie będą się szybko rozwijać glony.
  5. Nie chcesz mieć glonów w oczku wodnym, sadź rośliny podwodne, gdyż produkują tlen potrzebny mikroorganizmom oczyszczającym wodę; ponadto rośliny o dużych, pływających liściach również redukują ilość światła w wodzie
  6. Dobrym sposobem na glony w oczku wodnym, jest położenie na dnie zbiornika ażurowych worków wypełnionych kwaśnym torfem - związki uwalnianie z torfu hamują wzrost glonów
  7. Glony w oczku wodnym nie będą się rozwijać jeśli zastosujemy odpowiedni filtr - jego wydajność powinna być taka, by cała woda w zbiorniku została przefiltrowana raz na dziesięć godzin. Filtr mechaniczny, biologiczny lub UV usunie pojawiające się glony w oczku wodnym.

Glony w oczku wodnym - ważne jest czyszczenie

Przed sezonem zawsze warto wyczyścić oczko wodne. Z czasem na dnie oczka wodnego w ogrodzie gromadzi się warstwa mułu powstała z rozłożonych resztek roślin wodnych, liści, które spadły z drzew, i innych organicznych zanieczyszczeń. Jeżeli jest ona grubsza niż 15 cm, należy oczyścić dno oczka wodnego. Jest to konieczne przede wszystkim w małych oczkach wodnych. Nie tylko dlatego, że muł bardzo je spłyca i wygląda nieestetycznie, ale również dlatego, że powstają w nim trujące gazy – między innymi siarkowodór. Przed oczyszczeniem oczka wodnego wypompowujemy z niego dwie trzecie wody (jeżeli są w nim ryby, musimy je przenieść do mniejszego zbiornika) i wygarniamy muł szuflą - możemy go przeznaczyć na kompost. Wygodne w użyciu są odkurzacze do oczek wodnych. Pracując nimi, nie trzeba wypompowywać wody z oczka, a ponieważ końcówka zasysająca zwykle jest zamocowana na teleskopowym trzonku - nie musimy wchodzić do zbiornika.

Oczko wodne w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają