Samodzielne projektowanie ogrodu: krok po kroku

2015-06-24 12:37

Projektowanie ogrodu to nie tylko zabawa, ale także sprawdzenie swojej kreatywności, logicznego myślenia oraz umiejętności planowania w przestrzeni. Jak samodzielnie zaprojektować ogród.

Wraz z rozwojem pierwszych cywilizacji sztuka ogrodowa rozwijała się współliniowo z architekturą. Człowiek od zawsze chciał mieć wpływ na kreowanie otaczającego go krajobrazu. Tak wykształcił się nieodzowny element ludzkiego życia: ogród. Kreowanie otoczenia ma bardzo starą tradycję, sięgającą neolitu. Natomiast z ogrodami jako przemyślanymi założeniami spotykamy się pierwszy raz w Starożytnym Egipcie.
Najogólniej rzecz ujmując ogród to miejsce przeznaczone do uprawy roślin. Z biegiem czasu urządzanie ogrodów przemieniło się w sztukę. Do dnia dzisiejszego sztuka ogrodowa rozwija się we wszystkich kręgach kulturowych na świecie. Każdy z nas chce mieć własny kawałek ziemi, móc go tworzyć i zmieniać. Z pozoru wydaje się to proste, jednak zazwyczaj działania „na własną rękę” nie dają pożądanego rezultatu. W tworzeniu własnego ogrodu pomoże nam dostosowanie się do pewnych zasad.

Projektowanie ogrodu

Pierwszym etapem jest wyznaczenie obszaru, jaki zamierzamy przeznaczyć na ogród. Kierujmy się zasadą, że pomysły przelewamy z głowy na papier i dopiero po skonfrontowaniu całości przystępujemy do realizacji. W tym celu należy przygotować sobie plan, będący odzwierciedleniem trójwymiarowej przestrzeni widocznej z góry na płaskim arkuszu papieru. Należy usytuować na nim już istniejące obiekty, takie jak dom, ogrodzenie, droga dojazdowa, zabudowania gospodarcze oraz te elementy których nie zamierzamy usuwać, na przykład duże drzewa. Wolne miejsce na planie to nasze pole do popisu i warsztat pracy dla naszej kreatywności i wyobraźni.
Kolejnym etapem jest określenie docelowej funkcji, jaką nasz ogród będzie pełnił. Rzadko kiedy ogród ma tylko jedno przeznaczenie, zazwyczaj jest ich wiele, a ich liczba oraz rodzaj jest uzależniona od liczby domowników, ich wieku, zainteresowań i stylu życia. Funkcja ogrodu przydomowego nie może być niezgodna z oczekiwaniami przyszłych użytkowników. Musi być im ściśle podporządkowana.
Po wypisaniu wszystkich atrakcji, jakie chcielibyśmy mieć, należy je rozrysować na planie ogrodu. Z pozoru jest to proste zadanie i wydawać się może, że polega tylko na kolejnym zakreślaniu terenu na papierze. Jednak lokalizowanie obiektów musi być sensowne a nie przypadkowe. Należy kierować się nie tylko intuicją, ale wcielić się w rolę przyszłego użytkownika i starać się wyjść na przeciw jego oczekiwaniom. Na przykład podjazd i wejście musi być od strony drogi dojazdowej, plac zabaw dla dzieci w miejscu widocznym dla rodziców przebywających w domu, miejsce do biesiadowania w sąsiedztwie domu, intymne miejsce do odpoczynku jak najdalej od domu...
Kiedy już wiemy co w której części ogrodu będzie się znajdowało przychodzi czas aby zająć się projektowaniem obiektów. Zaznaczamy gdzie posadzone będą grupy roślin, którędy pobiegną ścieżki i podjazdy, które części pokryją się trawnikami, gdzie nawierzchnia zostanie utwardzona oraz gdzie staną elementy małej architektury. Jeżeli to możliwe, powinniśmy starać się wygospodarować jak najwięcej powierzchni biologicznie czynnej, czyli pokrytej roślinnością.

Stylizowanie ogrodu

Dobrze, jeśli projektowany przez nas ogród utrzymany jest w jednej spójnej konwencji. Powinien komponować się nie tylko z budynkiem, który jest zazwyczaj dominantą w takim założeniu, ale także z otoczeniem. Można stosować się do prostych porad pozwalających na ujednolicenie wszystkiego co znajduje się na działce. Na przykład ogrodzenie, śmietnik i garaż powinien być w podobnej kolorystyce co dom. Deseń ogrodzenia może nawiązywać do balkonowych balustrad i poręczy przy schodach wejściowych, a podmurówka domu powinna być wykonana z tego samego materiału co ogrodzenie. Ważne jest także stosowanie mniejszej liczby gatunków roślin.
Podstawą naszego ogrodu są rośliny. Oczywiście nie mogą istnieć samodzielnie, ale muszą współgrać z innymi elementami ogrodu. To dzięki roślinom kreujemy mniejsze wnętrza ogrodowe, oddzielone od siebie. Nie zawsze jednak możemy posadzić to, co byśmy chcieli. Dobierając szatę roślinną musimy kierować się naturalnymi uwarunkowaniami, takimi jak klimat i wszystko to, co się z nim wiąże. W Polsce mamy okres zimowy, który eliminuje posadzenie większości egzotycznych gatunków. Musimy dostosować się do gleby w ogrodzie. W skrajnych przypadkach, gdy zachodzi taka konieczność ze względu na jej nieprzydatność, możemy ją wymienić. Jest to jednak kosztowne przedsięwzięcie. Roślinność dostosowujemy także do warunków topograficznych, nasłonecznienia, ilości opadów, rozmiarów działki, ekspozycji terenu oraz innych czynników, takich jak produkcja alergenów przez rośliny czy prawo budowlane.

Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu na prace w ogrodzie lepiej zastosować niewielkie drzewa i krzewy nie wymagające przycinania i pracochłonnych pielęgnacji. Rabaty kwiatowe i żywopłoty pomimo swojego niewątpliwego uroku są jednak kłopotliwe i czasochłonne. Wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
Projektowanie ogrodu to nie tylko zabawa, ale także sprawdzenie swojej kreatywności, logicznego myślenia oraz umiejętności planowania w przestrzeni. Dobrze skomponowany i starannie prowadzony daje dużo radości i satysfakcji jego użytkownikom. Po opanowaniu podstaw można dalej zagłębiać się w tematykę projektowania ogrodów. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od naszego talentu warto poradzić się specjalisty z zakresu sztuki ogrodowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie