Jakie chwasty rosną na trawniku? Jak się pozbyć chwastów z trawnika? Są na to sposoby!

2024-06-04 10:59

Chwasty na trawniku szpecą murawę, a pozbycie się ich wcale nie jest proste. Jakie chwasty rosną na trawniku? Poznaj skuteczne metody i preparaty do zwalczania chwastów jednoliściennych i dwuliściennych.

Spis treści

  1. Jak zwalczać chwasty na trawniku?
  2. Chwasty na trawniku jednoliścienne
  3. Chwasty na trawniku dwuliścienne
  4. Zwalczanie chwastów przed założeniem trawnika
  5. Zwalczanie chwastów po założeniu trawnika
  6. Chwasty na trawniku - pytania i odpowiedzi

Na trawniku może pojawić się bardzo wiele chwastów, część z nich wyrośnie z nasion lub korzeni pozostawionych w glebie podczas zakładania trawnika, a inne wykiełkują z nasion „naniesionych” przez wiatr i ptaki.

Jak zwalczać chwasty na trawniku?

Zwalczanie chwastów na trawniku sprowadza się do stosowania chemicznych preparatów chwastobójczych - herbicydów. Co na chwasty? Wybór odpowiedniego preparatu zależy przede wszystkim od tego czy dopiero zakładamy trawnik, czy chcemy już zwalczać chwasty na rosnącej murawie oraz od typu chwastów – dzielimy je na chwasty jednoliścienne i chwasty dwuliścienne.

Chwasty na trawniku jednoliścienne

Chwasty jednoliścienne na trawniku to dziko rosnące trawy, m.in:

Tworzą one kępy odróżniające się od reszty trawnika kolorem i szerokością źdźbła.

Chwasty na trawniku dwuliścienne

Chwasty dwuliścienne występujące na trawniku to bardzo szeroka grupa roślin z różnych rodzin botanicznych, najczęściej na trawniku pojawiają się:

  • tasznik pospolity (Capsella bursa – pastoris),
  • rdest ptasi (Polygonum aviculare),
  • babka (Plantago),
  • mniszek pospolity (Taraxacum officinale),
  • mlecz polny (Sonchus arvensis),
  • krwawnik pospolity (Achillea millefolium),
  • bylica pospolita (Artemisia vulgaris),
  • szczaw (Rumex),
  • jaskier rozłogowy (Ranunculus repens),
  • koniczyna (Trifolium),
  • komosa biała (Chenopodium album),
  • stokrotka polna (Bellis perennis),
  • gwiazdnica pospolita (Stellaria media),
  • rumianek pospolity (Matricaria chamomilla),
  • powój polny (Convolvulus arvensis),
  • jastrzębiec kosmaczek (Hieracium pilosella),
  • skrzyp polny (Equisetum arvense),
  • podbiał pospolity (Tussilago fafrara),
  • pięciornik gęsi (Potentilla anserina).

Chwasty dwuliścienne odróżniają się znacznie na tle zielonego trawnika. Często są znacznie wyższe niż trawa. Chwasty dwuliścienne mają inny kolor i bardzo często kwitną.

#MuratorOgroduje: Nawożenie trawnika
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Zwalczanie chwastów przed założeniem trawnika

Do zwalczania chwastów przed założeniem trawnika najczęściej stosuje się herbicydy nieselektywne, totalne – wyniszczające zarówno chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne. Warto pamiętać, że są to preparaty kontaktowe – tzn. działają tylko poprzez kontakt z nadziemną częścią rośliny. Nie ma żadnego sensu polewać nimi ziemi, gdyż nie będą szkodliwe dla nasion chwastów.

Zwalczanie chwastów po założeniu trawnika

Zwalczanie chwastów na trawniku już założonym jest znacznie trudniejsze, gdyż nie możemy zastosować totalnych herbicydów, dlatego, że oprócz chwastów zniszczą trawnik. Nie możemy także skutecznie zwalczyć dziko rosnących traw, gdyż większość środków na jednoliścienne chwasty może być szkodliwych dla trawnika. Skutecznie możemy zwalczyć jedynie wszystkie chwasty dwuliścienne na trawniku, bez względu na ich gatunek. Aby się ich pozbyć należy zastosować selektywne herbicydy dwuliścienne (bezpieczne dla traw). Do wyboru w sklepach mamy wiele preparatów.

Skutecznym, a do tego ekologicznym sposobem na zwalczanie chwastów na trawniku jest ich ręczne usuwanie. Jest to jednak metoda bardzo czaso- i pracochłonna i stosuje się ją zazwyczaj jedynie na małych trawnikach. Częste i niskie koszenie trawnika powoduje, że większość chwastów ginie.

Przeczytaj też:

Chwasty na trawniku - pytania i odpowiedzi

  • Chwasty na młodym trawniku - jak się ich pozbyć?

Aby ograniczyć do minimum wyrastanie chwastów trzeba - jeszcze przed założeniem murawy - jak najlepiej odchwaścić podłoże. Po wzejściu trawy regularne koszenie trawnika zwykle wystarczy, aby zniechęcić chwasty do odrastania. Jeśli powierzchnia trawnika jest niewielka można też po prostu usuwać chwasty ręcznie (pracochłonna, ale najpewniejsza metoda ). Jeśli jednak nic nie pomaga pozostaje sięgnąć po herbicydy. Najlepiej wybrać tzw. selektywne, które wpływają tylko na określoną grupę roślin, czyli chwasty. Mamy wtedy pewność, ze przy przypadkowym spryskaniu innych roślin ozdobnych nie uszkodzimy ich. W sprzedaży jest dosyć duży wybór do zwalczania chwastów - radzi ekspert: Maciej Aleksandrowicz.

  • Jak usunąć stokrotki i mniszek z trawnika?

Stokrotka i mniszek lekarski to rośliny dwuliścienne. W związku z tym, aby je usunąć z trawnika, należy zastosować herbicydy (środki chemiczne zwalczające chwasty) z grupy selektywnych, czyli takich, które nie zniszczą trawy (ta należy do roślin jednoliściennych). Najskuteczniejsze jest stosowanie herbicydów selektywnych, to znaczy takich, które wnikają przez liście do rośliny i krążąc w niej niszczą wszystkie jej części, również podziemne. Ponadto nie ma konieczności dokładnego pokrywania usuwanej rośliny preparatem, tak jak w przypadku herbicydów kontaktowych. Najlepiej sprawdzą się preparaty: Mniszek 540 SL, Starane 250 SL, Chwastox D, Bofix 260 EC. Efekty powinny być widoczne już po około tygodniu od zastosowania. Jeśli chwastów jest dużo, być może jeden zabieg nie wystarczy. Przed opryskiem należy pamiętać o bardzo dokładnym przeczytaniu ulotki i zastosowaniu wszelkich zaleceń tam zawartych.

Zakładam, że trawnik jest kilkuletni. Jeśli jednak jest inaczej, należy pamiętać, że na młodym trawniku środki tego typu można stosować dopiero, gdy trawa dobrze się rozkrzewi i ukorzeni - minimum 2 tygodnie po pierwszym koszeniu. Dodatkowo należy pamiętać o opryskaniu tylko trawnika, gdyż jeśli preparat trafi na rośliny ozdobne z grupy dwuliściennych (czyli w zasadzie wszystkie oprócz traw) może je zniszczyć. Od wykonania oprysku przez jakiś czas (w zależności od użytego środka - info powinno być na ulotce) pieski nie powinny mieć wstępu na trawnik. Jeśli tylko po niej biegają, to okres ten zakończy się po pierwszych obfitych opadach deszczu. Jeśli jednak lubią "podskubywać" trawę, proponuję dla ich bezpieczeństwa zastosować się do zaleceń na ulotce. Niestety wszystkie herbicydy są szkodliwe dla organizmów żywych, dlatego są zakazane w uprawach ekologicznych. Z całkowicie bezpiecznych zabiegów usuwania chwastów pozostaje jedynie ich niszczenie mechaniczne, czyli wyrywanie lub wykopywanie - radzi ekspert:Agnieszka Mike-Jeziorska.

Sonda
Czy sam kosisz swój trawnik?